Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

A je to tu! BANKY radikálne ZVYŠUJÚ úroky: Na TOTO sa pripravte

Dve veľké slovenské banky Slovenská sporiteľňa a Tatra banka zvýšili úrokové sadzby. ZDROJ: TASR/Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Aktuálna situácia na slovenskom hypotekárnom a úverovom trhu je nestabilná a každým týždňom sa zhoršuje. Dôkazom je, že ďalšie dve veľké slovenské banky zvýšili úrokové sadzby. Slovenská sporiteľňa so štvrtinovým podielom na trhu zvyšuje sadzby na hypotékach v priemere o štyri desatinné body, kým Tatra banka s 13 percentným podielom na trhu oznámila výrazne väčšie zdražovanie. Sadzby zvyšuje o percentný bod.

 

Slovenská sporiteľňa pristúpila k zvýšeniu sadzieb aj napriek tomu, že v treťom štvrťroku 2022 dosiahla zisk po zdanení 161,7 milióna eur. „Tretí štvrťrok sa na bankovom trhu niesol v znamení rastu úrokových sadzieb na úveroch. To sa prejavilo aj na miernom náraste úrokových výnosov banky. Celkový objem úverov nám narástol medziročne o 14,1 %, pričom úvery korporátnym klientom sa zväčšili o 1 miliardu eur. Dobrou správou je, že aj v náročnej ekonomickej situácii sa celkový podiel nesplácaných úverov mierne znížil na 1,6 %,“ povedal Pavel Cetkovský, finančný riaditeľ a člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne. Navyše banka od 1.1.2023 výrazne zmení aj svoj cenník poskytovaných služieb. Zmeny, čiže zdražovanie, sa budú týkať poplatkov súvisiacich s účtom, elektronických služieb, hotovostných a bezhotovostných operácií, debetných a kreditných kariet a ostatných služieb poskytovaných bankou.

Komerčné banky úrokové sadzby stále zvyšujú. Cieľom centrálnych bánk je držať infláciu na úrovni 2% v strednodobom horizonte. Pokiaľ sa inflácia k tomuto želanému stavu nepriblíži, budú zmenu sadzieb, ako nástroj k dosiahnutiu svojho cieľa, využívať komerčné banky aj naďalej. Nevieme teda nateraz predikovať, kedy sadzby prestanú rásť. Ďalším faktorom je cena peňazí – ak si budú požičiavať drahšie banky, premietne sa to aj do ich úrokových sadzieb,“ povedal k súčasnej situácii a vývoju inflácie na Slovensku Matej Dobiš, výkonný riaditeľ spoločnosti Finančný kompas. Aj preto už niekoľko týždňov na Slovensku evidujeme pokles záujmu Slovákov o hypotéky a úvery v súvislosti s infláciou a zdražovaním úrokových sadzieb.

 

Dve veľké slovenské banky Slovenská sporiteľňa a Tatra banka zvýšili úrokové sadzby. ZDROJ: financnykompas.sk

„Klienti sú stále z navýšených sadzieb v šoku, preto v počte žiadostí o úvery pociťujú banky pokles. V podobnom šoku dokonca zostali aj niektorí zamestnanci bánk, pretože tak rapídny nárast sadzieb neočakávali. Pamätám si, ako aj moja osobná bankárka v marci tohto roka nechápala, prečo si dávam na hypotéke 10 ročnú fixáciu. Po piatich rokoch klesania sadzieb a kampaní plných nižších a nižších sadzieb prišla studená sprcha v podobe trojpercentných úrokov na najkratších fixáciách. Je zrejmé, že záujemcovia o kúpu nehnuteľnosti nad kúpou viac premýšľajú, či dokonca s kúpou vyčkávajú. Vidíme to aj na záujme o hypotekárne kalkulačky na našom portáli, oproti mesiacom apríl – máj evidujeme tretinovú návštevnosť,“ dodal Dobiš.