Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VEĽKÁ PREDPOVEĎ počasia na február: Na TOTO sa pripravte!

Aké nás čaká počasie, bude vo februári rekordná zima na Slovensku? ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Zima sa už pomaly končí, no počasie počas uplynulých dvoch mesiacov pripomínalo viac jeseň ako najstudenšie obdobie roka. Teploty boli nadpriemerné vysoké, snehové zrážky premenlivé a iba v určitých lokalitách pripomínali zimu. Zmení sa situácia vo februári?  

 

Ako informuje pocasieradar.sk zima má pred sebou posledných 28 februárových dní aby niečo predviedla aj inde ako na severe a na horách. „Treba však povedať, že po veľmi teplých prvých 2/3 zimy v nižších polohách to bude mať zima vo februári (aspoň čo sa týka snehu) veľmi ťažké a to s každým pribúdajúcim dňom. Slnko je už dosť vysoko, hreje tým pádom intenzívnejšie – čo môže skomplikovať aj intenzitu prípadného vpádu studeného vzduchu,“ konštatuje pocasieradar.sk. Zároveň dodáva, že podľa štatistík môže február skončiť aj ako najchladnejší z celého roku. Toto nastáva najmä vtedy, ak prvá polovica zimy bola veľmi slabá.

„Počasie vo februári sa väčšinou pridržiava dvoch základných singularít. Tými sú Hromničná a Valentínska zima. Obe označenia hovoria o tom, že práve v období na začiatku februára (okolo 2. februára) a potom ešte okolo 14. februára sa zima akoby prebúdzala z hlbokého spánku. Potom, ako sa zima počas Valentínskej zimy vyblázni, sa zvykne v druhej polovici februára, resp. v poslednej februárovej dekáde rýchlo a výrazne otepliť. Zavíta k nám predjarie, ktoré sa nazýva aj ako Matejské oteplenie a s vysokou pravdepodobnosťou prichádza okolo 24. februára,“ zdôrazňuje pocasieradar.sk.