Regióny Bratislava Top

Aké zviera by ste privítali v bratislavskej ZOO? Ľudí baví zaujímavá anketa

Zdroj: FB / ZOO Bratislava

BRATISLAVA – Zoologické záhrady to v súčasnosti nemajú ľahké. V dôsledku pandémie koronavírusu musia byť zatvorené pre verejnosť a tak sa im výrazne okresali príjmy, ktoré mali zo vstupeniek a rôznych atrakcií. Komunikáciu s návštevníkmi udržiavajú však aspoň tak, ako sa dá – v online priestore. Vedenie záhrady sa na sociálnej sieti Facebook zaujíma o to, aké zviera by radi v priestoroch ZOO videli. Odpovede ľudí sú rôzne, najčastejšie sú to však druhy, ktoré na Slovensku nemá žiadna zo záhrad. 

 

Zoologická záhrada v Bratislave musí byť tak, ako aj iné ZOO na Slovensku, zatvorená. Dôvodom je nepriaznivá epidemiologická situácia a možnosť šírenia koronavírusu, Rozhodol tak Úrad verejného zdravotníctva a od soboty 13. februára nemôže do ich areálu vstúpiť žiadny návštevník až do odvolania. Napriek tomu už záhrada rozmýšľa, ako do budúcna obohatiť atraktivitu svojich priestorov. Na sociálnej sieti vytvorili anketu, v ktorej majú Slováci napísať, aké zviera by radi v ZOO videli. Odpovede sú naozaj rôznorodé – kým niektorí napísali svoje obľúbené zvieratá, iní to poňali humorne. Nájdu sa však aj takí, ktorí by najradšej zvieratá pustili na slobodu.

Tučniaky, pandy, slony

Celkovo je už v diskusii takmer 300 návrhov. Väčšina ľudí uviedla, že by ako nové druhy privítali tučniaky alebo pandy. Kým tučniaky už v jednej slovenskej ZOO sú – konkrétne v Košiciach, pandy si Slováci môžu pozrieť najbližšie v ZOO Schönbrunn v rakúskej Viedni. Iní sa zas prikláňajú ku koalám, ľadovým medveďom, tuleňom, či slonom. Nájdu sa však aj takí, ktorí by v ZOO ocenili aj morské tvory, ako sú raje, delfíny či dokonca žraloky. Niektorí vec poňali s patričnou dávkou humoru a uviedli neexistujúce či vymyslené tvory, ako napríklad jednorožca. Vedenie tiež dostalo odporúčanie, aby do niektorého z výbehov zatvorili premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), prípade celú vládu či parlament.

Ako sa však hovorí – sto ľudí, sto chutí. Kým väčšina diskutujúcich sa zamerala na presné zvieratá, iní navrhli, aby radšej, ako nové výbehy, zlepšili už existujúce. Napríklad ten, ktorý má u nich medveď hnedý. Vedenie záhrady priznalo, že to je v súčasnosti aj ich priorita. “Budovanie nového medvedieho výbehu je prvý veľký projekt, na ktorom sa už pracuje, výbeh bude situovaný za vlkmi ako súčasť väčšieho projektu Karpatský les a bude dimenzovaný pre 3 medvede a vydry,” informovala v diskusii ZOO Bratislava. Vydry v súčasnosti v záhrade nie sú.

Niektorí diskutujúci zastávali názor, aby sa zvieratá pustili na slobodu. “Ja by som ich najradšej všetky vypustila tam, kde majú domov, do svojej prírody. Je mi ich ľúto,” znel jeden názor. “Mne sa páčia zvieratá, ale nepatria do klietok v ZOO,” pridala sa iná diskutujúca.