Regióny Bratislava

AKO Z HORORU: ZHORENÝ GARÁŽOVÝ DOM STRAŠÍ ĽUDÍ aj po roku. Prečo sa s ním nič nedej?

Na Drieňovej ulici v Bratislave zhorel parkovací dom. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Aj keď od požiaru niekoľkoposchodového garážového domu na Drieňovej ulici v bratislavskom Ružinove uplynulo sedem mesiacov, vyšetrovanie nie je stále ukončené. Nie je známa ani výška škody, dokonca ani to, či garážový dom bude kompletne zbúraný, sanovaný alebo sa na jeho mieste postaví niečo nové.  

 

Bratislavské garážové družstvo, ktoré je majiteľom garážového domu na Drieňovej ulici, sa k aktuálnej situácii s vyšetrovaním požiaru nevie oficiálne a relevantne vyjadriť. „Nemáme oficiálnu verziu ako je to s vyšetrovaním požiaru, to je záležitosť polície, ktorá nám oznámila, že po skončení všetkých procesov a vyšetrovania nás oboznámia s jej obsahom,“ povedal Alexander Csomor, predseda predstavenstva Bratislavského garážového družstva.

Správa Bratislavského garážového družstva v spolupráci s advokátskou kanceláriou pripravila podmienky pre vyhlásenie Obchodnej verejnej súťaže, vrátane Zmluvy o dielo za účelom získania komplexných informácií pre etapu búracích prác objektu HG Drieňová. Cieľom Obchodnej verejnej súťaže je osloviť čo najviac odborných a kompetentných firiem pre proces transparentného výberu uchádzačov o uvedené práce. Uchádzači o predmetné dielo po fyzickej obhliadke objektu, preštudovaní projektovej dokumentácie a ďalších konzultáciách, predložia svoje cenové ponuky do súťaže v termíne do 10.11. 2022,“ doplnil Csomor.

 

Na Drieňovej ulici v Bratislave zhorel parkovací dom. Zdroj: Martin Chren

Csomor sa nevyjadril ani k otázke príčin vzniku požiaru, keďže podľa jeho slov, je to všetko súčasťou vyšetrovacieho spisu. Aktuálne sa zisťuje, či sú už identifikovaní všetci poškodení a aká je celková výška škody garážového domu. „V garážovom dome bolo 599 garáží, my ako Bratislavské garážové družstvo riešime iba budovu, my nezodpovedáme za obsah garáží ani za to, čo tam ich vlastníci skladovali. Čo v garážach bolo či nebolo, to si ich majitelia riešia individuálne cez poisťovne a políciu,“ skonštatoval Csomor.

O informácie k aktuálnej situácii s vyšetrovaním požiaru garážového domu v Bratislave sme požiadali aj Michala Szeiffa, vedúceho Oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. “V súvislosti s vyšetrovaním Vami uvedeného prípadu bolo zo strany vyšetrovateľa okresného riaditeľstva PZ v Bratislave II vznesené obvinenie z trestného činu všeobecného ohrozenia konkrétnej fyzickej osobe s iniciálami G. F. S prihliadnutím na pokračujúce vyšetrovanie, bližšie informácie poskytneme, keď to procesná situácia umožní.” 

 

Na Drieňovej ulici v Bratislave zhorel parkovací dom. Zdroj: TASR

Nie je ani známe, aký je v súčasnosti technický stav budovy, ani termíny kedy sa začne s celkovou sanáciou garážového domu, respektíve s jeho búraním. S týmto Vám nebudeme vedieť pomôcť, to sú skôr otázky na zástupcov toho družstva. Žiadosť o búracie povolenie ešte nepodávali, takže pravdepodobne zatiaľ dávajú dohromady všetky potrebné dokumenty,“ zdôraznila Tatiana Tóthová, riaditeľka Komunikačného oddelenia Miestnej časti Bratislava-Ružinov.

Ako svojho času povedal starosta Ružinova Martin Chren, garážový dom sa nedá opraviť. Narušenie statiky je priveľké, oceľový skelet skrútený, pričom vnútorná teplota počas požiaru mala podľa hasičov dosiahnuť 5000 stupňov Celzia. “Veľmi mi však, samozrejme, záleží na tom, čo sa na tomto mieste bude diať ďalej. Odhady sú zatiaľ nie veľmi lichotivé, podľa odborníkov, s ktorými som sa rozprával, budú len náklady na odstránenie zhorenej budovy enormné, možno dokonca vyššie, než je hodnota pozemku, na ktorom garážový dom stojí,” dodal Martin Chren.