Regióny Bratislava Top

AKTUALITY ZO SND: Rušia predstavenia a prepustili už 60 zamestnancov. Náklady na rekonštrukciu sa môžu vyšplhať na 100 miliónov eur

Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla Matej Drlička. Zdroj: TASR

BRATISLAVA –  Inšpektorát práce vydal úplný zákaz používania budovy Slovenského národného divadla na akékoľvek účely a to z dôvodu zlého technického stavu divadelných technológií. Divadlo prepustilo už 60 zamestnancov, museli zrušiť plánované predstavenia a čakajú na 100 miliónov z Ministerstva kultúry, aby mohli naplno rozbehnúť avizovanú rekonštrukciu. Čo si o aktuálnej situácii myslí vedenie SND a kto je za ňu zodpovedný? 

 

V historickej budove SND sa predstavenie naposledy hralo na jeseň 2019, následne sa brány divadla zatvorili pre pandémiu. Po zlepšení epidemiologickej situácie sa pre nevyhovujúci technický stav budova už pre divadelnú činnosť neotvorila. Minulý rok bol ukončený pracovný pomer z dôvodu uzavretia historickej budovy pre divadelnú činnosť s približne šesťdesiatimi, prevažne technickými zamestnancami. Divadlo muselo zredukovať aj počet predstavení. Dokončenie rekonštrukcie predpovedajú na rok 2028, avšak odkiaľ zoženú financie ostáva otázne.

ŠKANDÁL Ministerstva kultúry?! Z budovy SND je ruina, napriek tomu, že na opravu štát vyčlenil pól milióna eur

„Rekonštrukcia historickej budovy bola už pri nástupe GR SND Mateja Drličku jednou z najväčších priorít. Od momentu jeho nástupu SND spustilo procesy, ktoré vedú ku komplexnej rekonštrukcii,“ napísala na úvod stanoviska vedenia Slovenského národného divadla, PR manažérka Jana Alexová.

Proces rekonštrukcie nepochybne zahŕňa množstvo procesných a administratívnych úkonov. Veď práve na tieto úkony vyčlenilo Ministerstvo kultúry z pól miliónového balíka takmer 200 tisíc eur. Divadlo prezradilo v akej fáze sa z hľadiska procesu rekonštrukcie nachádza. „Momentálne SND pracuje spolu s MK SR, MF SR a ÚHP (Útvar hodnoty za peniaze) na štúdii uskutočniteľnosti, ktorá vychádza zo stavebného zámeru komplexnej rekonštrukcie,“ uviedla PR manažérka. K tomuto zámeru sa už podľa jej slov vyjadroval aj Krajský pamiatkový úrad. „Ďalšie kroky sa budú týkať projektu, povoľovacieho konania a samotnej rekonštrukcie,“ doplnila Alexová s tým, že tieto úkony sú časovo náročné predlžuje ich proces verejného obstarávania.

Pri zabezpečení financovania z Ministerstva kultúry rekonštrukciu historickej budovy odhadujú na sedem rokov. Pričom náklady sa môžu vyšplhať až na 100 miliónov eur. „Zrekonštruovať takú budovu a národnú kultúrnu pamiatku akou je historická budova SND za milión eur nie je možné. Predpokladaná hodnota rekonštrukcie sa pohybuje rádovo od 60 do 100 mil. eur,“ zastáva si SND rezort kultúry. Generálny riaditeľ vo svojom stanovisku vysvetlil aj to, načo ministerstvo použilo 500 tisíc, ktoré im v roku 2017 poskytol štát, „Vami spomínané financie boli určené skôr na nevyhnutnú sanáciu priestorov HB a využili sa tiež na financovanie stavebného zámeru. Za milión eur nie je možné spustiť rekonštrukciu,“ myslí si Drlička.

Okrem toho, že riaditeľ divadla hádže vinu na “politické elity“, nedá sa podľa neho určiť konkrétnu zodpovednú osobu a to aj z dôvodu, že posledná veľká rekonštrukcia historickej budovy bola vykonaná v 70. rokoch, odkedy prešlo už polstoročie. „Zodpovednosť za stav historickej budovy SND sa nedá pripísať jedincovi. Havarijný stav množstva kultúrnych pamiatok na Slovensku je výsledkom dlhodobo zle nastaveného systému financovania ich obnovy,“ píše Alexová v stanovisku SND. „Nemá na tom nikto špeciálny podiel viny, taký je zákonný postup, ktorý SND musí dodržať,“ dodáva.

Galéria
Pri 50-tich divákoch nemá zmysel hrať veľké inscenácie v divadlách. Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: SND
Zdroj: SND
Zdroj: SND
Zdroj: SND
Zdroj: SND
Zdroj: SND
navigate_before
navigate_next

Súčasné vedenie SND prezentuje proces rekonštrukcie v nasledujúcich krokoch:

Uzatvorenie budovy pre umeleckú činnosť

Dopracovanie stavebného zámeru

Žiadosť o vyjadrenie na KPÚ (Krajský pamiatkový úrad)

Očakávané rozhodnutie KPÚ k stavebnému zámeru

Príprava súťaže na vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti

Štúdia uskutočniteľnosti rekonštrukcie (TU sa momentálne nachádza)

Verejné obstarávanie na projektovú dokumentáciu v súlade s požiadavkami KPÚ

Verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby

Rekonštrukcia budovy vrátane rekonštrukcie divadelných technológií

Predpokladáme ukončenie 2028

Divadlo zredukovalo počet prestavení

Časť “živých” inscenácií, ktoré sa uvádzali v historickej budove SND, presunuli do novej budovy SND. „Vzhľadom na to, že sa v novej budove SND operný a baletný súbor delia o jednu scénu, museli sme znížiť počet predstavení,“ uviedla Alexová.

Niektoré divadlá majú plnohodnotné skúšobné javiská, kde môžu pripravovať premiéry a súčasne hrať na scéne pre divákov, alebo majú také technické a personálne zázemie, že dokážu za pár hodín demontovať jednu a postaviť druhú scénu. SND však vysvetľuje, že také možnosti nemá a to opäť redukuje počet hracích dní.

„Ak sa pýtate na prenájmy, tie sa v divadle od mája 2022 už konať nebudú. SND tak príde o desiatky tisíc eur, ktoré dokázali aspoň čiastočne pokryť náklady na budovu. Tie sú vo výške štvrť milióna eur ročne,“ dodala na záver.