Regióny Bratislava Pezinok Top

AKTUÁLNE Bývalý námestník SIS Boris Beňa je na slobode!

Zdroj: TASR / Zoznam.sk

BRATISLAVA – Od skorého rána to na Špeciálnej prokuratúre v Pezinku vrie. Budova, v ktorej sídli aj Špecializovaný trestný súd sa totiž stala miestom, kde bývalý námestník tajnej služby Boris Beňa uzavrie s prokurátorom dohodu o vine a treste. Zoznam.sk bol pri tom, keď muža, ktorý usvedčuje svojho bývalého šéfa, riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského, priviezli spútaného v sprievode kulkáčov vyzbrojených samopalmi. Po jeho boju bude počas dohody s prokurátorom Petrom Kyselom sedieť aj jeho advokát Peter Kubina. Ten sa v týchto chvíľach tiež už nachádza v budove prokuratúry.

 

*Aktualizované 12:20

Bývalý námestník SIS Boris Beňa je už  v týchto chvíľach na slobode. Podľa informácií TV Markíza mu k prepusteniu pomohlo dnešné uzatvorenie dohody o vine a treste na Špeciálnej prokuratúre v Pezinku. Prokurátor dal príkaz na jeho prepustenie hneď po uzavretí dohody.

Boris Beňa bol prepustený na slobodu po uzatvorení dohody o vine a treste. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Už niekoľko dní sa médiami šíri informácia o uzatváraní dohody o vine a treste, ktorou si chce bývalý námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby Boris Beňa dohodnúť čo najnižší trest. No a tento dôležitý úkon sa deje práve dnes. Borisa Beňu priviezli do priestorov prokuratúry krátko po ôsmej hodine ráno v sprievode ozbrojených kulkáčov. Krátko na to prišiel aj advokát Peter Kubina. Ten bol na informácie skúpy. ,,Máme úkon s prokurátorom, ale kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič,” reagoval pre Zoznam.sk krátko pred bezpečnostnou prehliadkou a vstupom do budovy prokuratúry advokát Peter Kubina. Neskôr avizoval, že sa Boris Bena s prokurátorom dohodol.

Bývalý druhý najmocnejší muž tajnej služby čelí vo väzbe obvineniu z korupcie a prijímania úplatku. Zadržali ho pri policajnej akcii Judáš začiatkom decembra 2020. Takmer okamžie po zadržaní začal spolupracovať s políciou a usvedčovať mocných z korupčnej trestnej činnosti. Jeho advokátom bol vtedy Daniel Lipšic, ktorý sa neskôr stal špeciálnym prokurátorom. Medzi tými, korých Beňa usvedčuje, nechýbal ani jeho vtedajší šéf Vladimír Pčolinský. Zásahové komando  k nemu vtrhlo začiatkom marca 2021. A práve Beňove svedectvo na adresu Pčolinského sa údajne stalo jeho priepustkou k dohode s prokurátorom, ktorá by mu zaručila výrazne nižší trest, než aký mu hrozil. V prípade Borisa Beňu to bol trest 25 rokov až doživotie.

 

Svedectvo proti Pčolinskému

Aj na základe svedectva Borisa Beňa zadržali Vladimíra Pčolinského ešte ako riaditeľa Slovenskej informačnej služby. Stalo sa tak skoro ráno vo štvrtok 11. marca 2021, keď do jeho bytu vtrhlo zásahové komando. Riaditeľa SIS obvinili z korupcie. Spolu s Borisom Beňom, ktorý bol po jeho boku prvým námestníkom SIS, mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára vo výške 40-tisíc eur. Úplatok mal byť údajne za to, aby SIS nesledovala Zoroslava Kollára. Proti Vladimírovi Pčolinskému vypovedá Borisa Beňa, ale aj Ľudovít Makó.

 

Mohlo by vás zaujímať: