Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

AKTUÁLNE: Chcete ísť na silvestrovské oslavy? Máte smolu. V mestách ich zrušili alebo zakázali

Silvestrovské oslavy na Slovensku nebudú alebo iba výnimočne. ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Vianoce sa skončili, ale sviatky pokračujú až do konca roka 2021. Záver roka je totiž vždy spojený so silvestrovskými oslavami, ktoré ale pre pandemickú situáciu na Slovensku už nemajú tak organizovaný charakter ako tomu bolo ešte v roku 2019. Viaceré samosprávy silvestrovské oslavy buď skorigovali na minimum alebo úplne zrušili. Zisťovali sme preto, aká je aktuálna situácia vo väčších mestách. Či pripravujú silvestrovské oslavy, ohňostroj a ďalší sprievodný program.

 

BRATISLAVA

Novoročný ohňostroj v Bratislave sa po minulom roku neuskutoční ani tento rok. Uviedla to hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová. „V Bratislave sa vzhľadom na nepriaznivú epidemickú situáciu ani tento rok nebude konať spoločné vítanie nového roka ani silvestrovský ohňostroj.” Rajčánová zdôraznila, že prvoradou úlohou mesta v tejto situácii je chrániť zdravie obyvateľov. Vítanie nového roka je podľa magistrátu udalosťou, pri ktorej sa na rôznych miestach zhromažďuje veľký počet ľudí a mesto by takýto dav nemalo možnosti a kapacitu usmerniť podľa platných pravidiel. „Zároveň by si usporiadanie polnočného ohňostroja vyžiadalo vysoké náklady, ktoré by neboli vynaložené hospodárne, najmä vzhľadom na výdavky, ktoré už mesto utrpelo v súvislosti s pandémiou,” vysvetlila Rajčanová. Ako dodala, hlavné mesto vzhľadom na dlhodobo pretrvávajúcu pandemickú situáciu preto v tomto roku ani v rozpočte nepočítalo s oslavami príchodu nového roka a ohňostrojom.

KOŠICE

Po konzultácii s regionálnymi hygienikmi dospelo mesto Košice k definitívnemu rozhodnutiu a oslavy príchodu nového roka ruší úplne. Mesto o tom informovalo na sociálnej sieti. „Okrem už dávnejšie odrieknutého Detského Silvestra v Historickej radnici nebude možné zorganizovať ani ohňovú šou. Tá bola pripravená namiesto ohňostroja, keďže predstavuje ekologickejší spôsob osláv nového roka. V súvislosti s iniciatívou Únie miest Slovenska, v rámci ktorej rôzne samosprávy venujú ušetrené peniaze útulkom, mesto uviedlo, že ak by chcelo peniaze z rozpočtu viazané na kultúrne podujatia využiť na iný účel, museli by to schváliť poslanci na niektorom z nasledujúcich rokovaní mestského zastupiteľstva,“ informuje Vladimír Fabián, hovorca mesta Košice. Mesto Košice tento rok vyčlenilo historicky najviac peňazí na podporu občianskych združení, ktoré sa venujú pomoci túlavým zvieratám. V rozpočte na rok 2021 bolo vyčlenených celkovo 185-tisíc eur, z ktorých 65-tisíc bolo rozdelených medzi štyri najväčšie občianske združenia Útulok UVP Košice, Srdce pre mačky, Malá farma – Košice a OZ Psy ulice.

 

Silvestrovské oslavy na Slovensku nebudú alebo iba výnimočne. ZDROJ: archív zoznam.sk

PREŠOV

Vzhľadom na celoštátny zákaz vychádzania a núdzový stav, s čím súvisia aj sprísnené opatrenia pre organizáciu hromadných podujatí, mesto Prešov neplánuje silvestrovské oslavy na námestí, ako bolo zvykom po minulé roky. „Novoročný ohňostroj sme v Prešove nemali už dva roky po sebe a s ohľadom na životné prostredie i zvieratá chceme oslavy Nového roka prispôsobiť aktuálnym trendom. Tento rok sme mali pripravenú ekologickú a modernú náhradu klasického ohňostroja v podobe laserovej show, ktorú však s ohľadom na aktuálnu pandemickú situáciu nebudeme realizovať. Vláda SR síce oznámila uvoľnenie niektorých opatrení, avšak naďalej platí zákaz vychádzania od 20:00 hod. večer do 5:00 hod. ráno. Nevyužité finančné prostriedky v objeme 1 800 eur, ktoré boli pripravené na silvestrovskú laserovú show, presunieme na účet Nadácie mesta Prešov, aby mohli byť použité pre ľudí, ktorí takúto pomoc najviac potrebujú,“ povedal Vladimír Tomek, hovorca mesta Prešov.

NITRA

Mesto Nitra sa pridáva k iniciatíve slovenských miest, ktoré sa rozhodli nesláviť príchod nového roka ohňostrojom. V Nitre nejde o žiadnu novinku, vedenie mesta ohňostroje neorganizuje už od decembra 2019. V tomto roku na rovnaký krok vyzvala svojich členov aj Únia miest Slovenska. Mesto Nitra dá podľa primátora Mareka Hattasa peniaze radšej na útulok pre zvieratá alebo dobročinné aktivity. „Kvitujem rozhodnutie Únie miest Slovenska pripojiť sa k výzve občianskeho združenia Zvierací ombudsman, aby mestá a obce namiesto ohňostrojov investovali do zmysluplnejších aktivít. Táto výzva ide ruka v ruke s filozofiou mesta Nitra. Na sviatky bez petárd sme obyvateľov nášho mesta prvýkrát vyzvali v roku 2019. Odvtedy mesto Nitra neorganizuje silvestrovský ohňostroj a tradíciu dodržíme aj tento rok,“ povedal primátor Marek Hattas. Motiváciou bolo podľa Hattasa zbaviť sa zbytočného hluku, zápachu a škodlivých látok uvoľnených zo zábavnej pyrotechniky, ale aj ochrana najzraniteľnejších skupín obyvateľstva, domácich miláčikov, hospodárskych zvierat a divokej zveri. Peniaze, ktoré by inak išli na ohňostroj, budú podľa neho vyčlenené napríklad na podporu útulkov pre zvieratá alebo dobročinné aktivity.

 

Silvestrovské oslavy na Slovensku nebudú alebo iba výnimočne. ZDROJ: archív zoznam.sk

BANSKÁ BYSTRICA

Vzhľadom na momentálnu pandemickú situáciu nebude mesto Banská Bystrica ani tento rok organizovať silvestrovský či novoročný ohňostroj. Ako uviedla hovorkyňa primátora Dominika Adamovičová, finančné prostriedky, ktoré boli pôvodne na ohňostroj určené, mesto venuje Karanténnej stanici mesta Banská Bystrica vo Zvolene. Ohňostroj nebol v meste pod Urpínom ani v minulom roku. „Namiesto toho sumu 4 000 eur, ktorá bola na ohňostroj vyčlenená, samospráva venovala Oddeleniu infektológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica,“ doplnila Adamovičová.

TRNAVA 

“V Trnave nepripravujeme silvestrovský program ani ohňostroj. Jednak nechceme vytvárať príležitosti na zhromažďovanie sa množstva ľudí v meste vzhľadom na pandemickú situáciu a zároveň sme od ohňostrojov upustili už pred pár rokmi z environmentálnych dôvodov,” uviedla Veronika Majtánová, hovorkyňa mesta a vedúca úseku komunikácie a marketingu

HUMENNÉ

Mesto Humenné nebude v tomto roku organizovať žiadne silvestrovské oslavy. Hoci radnica pôvodne plánovala v závere roka zabezpečiť pre obyvateľov a návštevníkov mesta ohňostroj i sprievodný kultúrny program, vzhľadom na aktuálne uznesenie vlády a obmedzenie vychádzania v čase od 20:00 do 05:00 sa organizovanie osláv a ohňostroja konať nebude. Ako povedala Veronika Lattová z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, samospráva sa rozhodla časť finančných prostriedkov určených na ohňostroj vo výške 650 eur prerozdeliť na charitatívne účely pre sociálne slabšie rodiny a ľudí bez domova. „Financie sa konkrétne použili na materiálne zabezpečenie pre sociálne centrum Domu sv. Júda Tadeáša Gréckokatolíckej charity, ktorá rozdistribuuje darčeky ľuďom v núdzi. Ide o rôzne oblečenie ako sú vetrovky, tepláky, topánky, ponožky a rukavice. Mesto darovalo aj pulzný oxymeter, vitamíny a potraviny. Denný stacionár sv. Jána Krstiteľa Arcidiecéznej charity dostal deky, vitamíny, rukavice, ponožky a potraviny.“ Pre obyvateľov mesta Humenné, ktorým je poskytovaná sociálna služba v Zariadení núdzového bývania na Kukučínovej ulici, odovzdali z radnice balíčky s potravinovou a hygienickou pomocou, dekou, uterákom a ponožkami.

 

Silvestrovské oslavy na Slovensku nebudú alebo iba výnimočne. ZDROJ: FB / Bratislava – hlavné mesto SR

POPRAD

Vo Vysokých Tatrách aj v tomto roku spustili kampaň s názvom Silvester bez „petárd“. Cieľom je pripomenúť, že používanie pyrotechniky, nielen na prelome rokov, je pre divé a domáce zvieratá stresujúce, a zároveň je na území Tatranského národného parku zakázané. Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry preto žiada domácich aj návštevníkov zachovať v regióne pokoj. Vítanie nového roka bez „petárd“ a ohňostrojov propaguje združenie aj na sociálnych sieťach. Podľa neho môže verejnosť podporiť túto kampaň aj tichou oslavou Nového roka 2022, či zdieľaním, preposielaním a používaním takzvaných hashtagov na sociálnych sieťach či obrázkov s kamzíkmi a ďalšími zvieratami v Tatrách aj s vtipnými komentármi. „Všetky zvieratá Vysokých Tatier a rovnako i domáci miláčikovia ďakujú všetkým za nič! Za žiadne ohňostroje, za žiadne petardy ani hluk. Nepotrebujú nič iba pokoj a ticho tatranského lesa,“ uviedlo Združenie cestovného ruchu na svojej internetovej stránke.

K vianočným a silvestrovským oslavám bez „petárd“ a ohňostrojov vyzýva pravidelne aj mesto Vysoké Tatry a Správa Tatranského národného parku. Ako v minulosti uviedol riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko, ľudí vyzývajú k tomu, aby zachovali pokoj a nový rok si uctili nanajvýš výbuchom šampanského. Každoročne takáto výzva vo viacerých jazykoch putuje aj do ubytovacích zariadení v národnom parku a jeho ochrannom pásme. V nej Správa Tatranského národného parku upozorňuje, že používanie zábavnej pyrotechniky a zariadení spôsobujúcich svetelné a zvukové efekty je na územiach národných parkov zakázané zákonom a jeho nedodržanie je postihované finančnými pokutami.

 

Zdroj: FB / Bratislava – hlavné mesto SR

Správcovia rovnako pripomínajú negatívne následky pyrotechniky na prírodu. Vysokohorské prostredie Tatranského národného parku so svojimi údoliami a skalnými stenami podľa nich poskytuje výborné podmienky na šírenie akustických vĺn. Tie môžu vyplašiť tamojšie zvieratá. „U zákonom chráneného živočícha, ako je kamzík vrchovský tatranský, môže nadmerný hluk v podobe výbuchov, umocnený efektom odrazov od skalných útvarov, spôsobiť stres s následkom nekontrolovaného správania sa. Dôsledkom takéhoto stresového správania je často útek čriedy kamzíkov do lavínových terénov, kde v prípade odtrhnutia lavíny hrozí riziko úhynu celej čriedy,“ upozorňujú každoročne ochranári.

TRENČÍN

“Vzhľadom na stav v nemocniciach a predpokladaný vývoj pandémie neplánujeme v Trenčíne tento rok žiadne silvestrovské podujatia. Peniaze pôjdu na kultúru v roku 2022. V Trenčíne veľký mestský ohňostroj už niekoľko rokov nepripravujeme, a to najmä z toho dôvodu, že sa mesto snaží byť tolerantné k zvieratám i k životnému prostrediu. Preto sme na ohňostroj peniaze v rozpočte ani nemali. Čo sa týka používania pyrotechniky na území mesta, je dovolené len 31. decembra na Silvestra v čase od 20.00 hodiny do 1. januára nasledujúceho kalendárneho roku do 02.00 hodiny,” informuje Eva Mišovičová, referent pre komunikáciu kancelárie primátora mesta Trenčín.