Spoločnosť Regióny Bratislava Koronavírus Domáce Top

AKTUÁLNE Na Slovensku potvrdili ďalšie nákazy koronavírusom. V bratislavskom kraji zatvárajú stredné školy, plavárne aj univerzity

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA (TASR / Petra Hollá) – Rozhodol sa pre mimoriadne opatrenia. Bratislavský župan Juraj Droba pre potvrdené prípady pacientov s koronavírusom zatvára všetky stredné školy, ktoré má vo svojej pôsobnosti. Ide o vyše 50 gymnázií, odborných škôl a konzervatórií. Školy by mali byť zatvorené minimálne týždeň, všetko ale záleží od následného vývoja šírenia koronavírusu. Študenti tak môžu ostať doma aj dlhšie. Droba o tejto skutočnosti informoval na dnešnom mimoriadnom brífingu. Okrem toho ministerstvo zdravotníctva potvrdilo ďalšie dva prípady koronavírusu. Celkovo je tak na Slovensku 5 pacientov nakazených novým vírusom. 

 

 

Aktualizované o 18:20 o nové potvrdené prípady koronavírusu

Aktualizované o 18:55 o stanovisko Martiny Lubyovej

Na Slovensku v nedeľu potvrdili ďalšie dva pozitívne prípady nového koronavírusu. Ide o jednu osobu z Bratislavy a druhú zo Senca. Jedna je hospitalizovaná na klinike infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava na Kramároch, druhá je v domácej izolácii. Na Slovensku je tak potvrdených spolu päť prípadov, 491 vzoriek je negatívnych. Informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Na Kramároch sú naďalej hospitalizovaní traja ľudia, ktorí boli pozitívne testovaní na nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. “Hygienici a epidemiológovia pracujú v pohotovostnom režime a ohnisko nákazy majú podchytené. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Bratislave zabezpečuje všetky potrebné protiepidemiologické opatrenia s dôrazom na maximálnu ochranu ľudí a na elimináciu rizika šírenia ochorenia,” uviedla Eliášová. Národné referenčné centrum pre chrípku na ÚVZ SR priebežne vyšetruje ďalšie klinické vzorky úzkych kontaktov potvrdených prípadov.

Zatvorené školy

„Bratislavský samosprávny kraj prijal za posledné dni sériu bezpečnostných preventívnych opatrení, ktoré by mali znížiť riziko prenosu koronavírusu. Nič nenechávame na náhodu a v rámci našich možností robíme maximum proti šíreniu vírusu. Našou zodpovednosťou je ochrániť zdravie a životy obyvateľov kraja a preto konáme. Stále platí, že najúčinnejšou zbraňou je prevencia. Tieto opatrenia sa týkajú zariadení, ktoré sú v kompetencii župy,“ vyhlásil po zasadnutí krízového štábu Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja. Ako následne uviedol, za posledné dni sa im ozvali riaditelia viacerých škôl a upozornili župu na to, že majú žiakov, ktorí prišli do kontaktu s infikovanými pacientmi. Vyučovanie tak bude prerušené od pondelka 9. marca do piatku 13. marca.

“Zatvorené budú nielen stredné školy, ale aj plavárne Na Pántoch, na Drieňovej a na Tomášikovej. Prerušenie vyučovania sa týka aj všetkých osemročných gymnázií, aj základných škôl na Dunajskej a Teplickej. ZŠ v Malinove zostáva otvorená. Župa zatvára strednú odbornú školu v Malinove,” ozrejmila bratislavská župa. Jedným z dôvodov má byť aj fakt, že na stredných školách v kraji sa pohybuje veľké množstvo žiakov zo Záhoria, kde je koronavírus potvrdený. Župa apeluje na zamestnávateľov, ak je to možné, aby dali aspoň jednému z rodičov home office. “Bratislavský samosprávny kraj dôrazne neodporúča v súčasnej dobe organizovanie akýchkoľvek podujatí, predstavení, premiér. Kultúrne zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK predstavenia rušia,” deklarujú z úradu.

Magistrát sa vyjadrí v pondelok

Hlavné mesto v súvislosti s novým koronavírusom a preventívnym zatváraním školských zariadení zdôrazňuje, že šíriace sa správy o plošnom zatváraní základných a materských škôl nie sú pravdivé. Ako informoval hovorca magistrátu Bratislavy Peter Bubla, bratislavské mestské časti zatiaľ nepristupujú k plošnému zatváraniu materských a základných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. “K zatvoreniu školy pristupuje vedenie školy po konzultácii s Regionálnym ÚVZ zatiaľ iba v jednotlivých konkrétnych prípadoch, na základe podozrenia z kontaktu žiaka s osobou, u ktorej bolo potvrdené ochorenie,” uzavrel. K zatvoreniu školy pristupuje vedenie školy po konzultácii s regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ) zatiaľ iba v jednotlivých konkrétnych prípadoch. A to základe podozrenia z kontaktu žiaka s osobou, u ktorej bolo potvrdené ochorenie. Bližšie informácie poskytne bratislavský magistrát na pondelňajšej tlačovej konferencii.

Prerušené štúdium na UK a STU

Mimoriadne dnes rokoval aj krízový štáb Univerzity Komenského (UK) a Slovenskej technickej univerzity (STU). Rektori škôl rozhodli, že prerušujú prezenčnú formu štúdia na dva týždne. Týmto opatrením sa budú snažiť predísť šíreniu vírusu. “Od pondelka 9. marca do soboty 21. marca prerušujeme na dva týždne prezenčnú výučbu. Pedagogický proces bude prebiehať formou samoštúdia alebo inou vhodnou metódou. Podrobnosti stanovia dekanky a dekani fakúlt a nimi poverené osoby,” uvádza sa vo vyhlásení rektora UK Mareka Števčeka a rektora STU Miroslava Fikara. Zároveň vyzvali všetkých zamestnancov zapojených do vzdelávacieho procesu, aby študentom poskytli všetky potrebné informácie a podklady, aby sa mohli počas prerušenia prezenčnej výučby venovať samoštúdiu.

Rektori obidvoch univerzít odporúčajú študentom bývajúcim na internátoch, aby počas prerušenia prezenčnej výučby odišli domov. “Upozorňujeme, že v prípade výskytu nákazy na internátoch sa ubytovaní budú musieť podvoliť karanténnemu režimu. V prípade, ak internáty do 11. marca neopustí nadkritické množstvo študentov, môžu byť rektori nútení nariadiť uzatvorenie internátov,” uvádza sa v ich spoločnom vyhlásení.  Zároveň boli zrušené všetky zasadnutia samosprávnych akademických orgánov, ako sú vedecké rady či akademické senáty, a všetky hromadné podujatia v priestoroch oboch univerzít.

Rušenie športových akcií aj exkurzií študentov

K celej veci sa vyjadrilo aj ministerstvo školstva na čele s dosluhujúcou ministerkou Martinou Lubyovou. Ako informovala na sociálnej sieti, na základe pokynov krízového štábu, ktorý zasadal v piatok, sa rušia všetky exkurzie, zájazdy a pobyty žiakov a študentov do zahraničia, aj návštevy v reedukačných výchovných zariadeniach až do odvolania. “MŠVVaŠ chápe obavy rodičov a detí z koronavírusu, a preto DÔRAZNE apeluje na rodičov, pokiaľ sa ich deti vrátili z oblastí, kde sa koronavírus objavil, aby sami zvážili ich 14 dňovú domácu izoláciu. Pre materské školy odporúčame prijať po konzultácii so zriaďovateľom rovnaké opatrenia týkajúce sa zaraďovania chorých detí do kolektívu. V tomto prípade taktiež DÔRAZNE apelujeme na zodpovednosť rodičov voči ostatným deťom,” napísala. Dodala, že ak sa žiaci, učitelia, zamestnanci škôl a školských zariadení vrátili z oblastí, kde zúri koronavírus, majú po dobu 14 dní kontrolovať svoj stav.

Rovnako apeluje na žiakov, zamestnancov, študentov, vedenie škôl, či ich zriaďovateľov, aby dbali na hygienické návyky a aby dodržiavali rady Úradu verejného zdravotníctva. Ďalej informovali, že rušia ČSOB maratón na základe rozhodnutia krízového štábu. Ten sa mal konať na začiatku apríla. “MŠVVaŠ ďalej odporúča pri organizovaní športových podujatí: realizovať tieto športové aktivity bez účasti divákov; ak športové zväzy, obce resp. iné subjekty plánujú organizovať športové podujatie na verejných priestranstvách zvážiť ich konanie; pri organizovaní športových podujatí svoje postupy konzultovať so samosprávou, úradom verejného zdravotníctva (regionálnym hygienikom) a medzinárodnými športovými zväzmi; ak sa športové podujatie bude organizovať, zvážiť účasť športovcov z krajín, kde sa koronavírus objavil,” uzavrela.

Zatvorená základná škola v Starom Meste

Bratislavské Staré Mesto pre nový koronavírus uzatvára preventívne od pondelka (9. 3.) Základnú školu (ZŠ) Hlboká. Dôvodom je, že niektorí žiaci sa dostali do priameho kontaktu s potvrdenými infikovanými osobami. Na škole bude výchovno-vzdelávací proces prerušený do 18. marca. TASR o tom informoval staromestský hovorca Matej Števove.

“Dozvedeli sme sa, že niektoré deti boli v priamom kontakte s potvrdenými infikovanými osobami. Nechceme nič podceniť, preto školu radšej uzatvárame. Zatiaľ na desať dní, situáciu budeme priebežne monitorovať a vyhodnocovať,” skonštatovala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová s tým, že deti dostanú elektronicky pokyny na domáce úlohy. Starostka ubezpečila, že budú sledovať aj ostatné základné školy a na hodinovej báze vyhodnocovať situáciu. “V prípade najmenšieho podozrenia uzavrieme aj ďalšie základné školy v Starom Meste, ktoré sú v našej pôsobnosti,” doplnila Aufrichtová.

Koronavírus ovplyvnil aj návštevy vo väzniciach

Ministerstvo spravodlivosti informovalo, že zakázalo návštevy vo všetkých väzniciach z dôvodu šírenia koronavírusu. A to až do odvolania. “Radíme aj my poslúchať odporúčania Úradu verejného zdravotníctva SR. V prípade ďalších prijatých opatrení, budeme priebežne informovať. Buďte opatrní,” napísali na sociálnej sieti.

Správu aktualizujeme