Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE VIDEO Počasie robí problémy! SNEH a silný vietor: Tieto cesty sú neprejazdné

Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Teplé jarné počasie nám nevydržalo dlho. Meteorológovia dnes vyhlásili na celom Slovensku výstrahy rôznych stupňov pred silným nárazovým vetrom, ktorý môže mať miestami až silu orkánu. SHMÚ však tiež vydalo výstrahy prvého stupňa pred snežením.

 

Obyvateľom severného Slovenska sa opäť skomplikuje život. Meteorológovia od rána varovali pred intenzívnym snežením v týchto častiach Slovenska. „Snehové jazyky a záveje sa môžu zase tvoriť v niektorých okresoch na severe Slovenska od 14.00 h,“ varujú meteorológovia.

Aktualizované

20:00 Počasie sa nemení ani vo večerných hodinách, vodiči si tak musia dať na cestách pozor. Obzvlášť na týchto úsekoch: V stúpaní na Donovaly z Ružomberka, kde sa šmýka viacero kamiónov, za Svinicou v smere do Košických Oľšian, kde je na ceste spadnutý strom, medzi Cejkovom a Brehovom je viacero popadných stromov, medzi Sedliskami a Benkovcami, kde je na ceste tiež spadnutý strom.

18:40 – Mesto Bratislava neodporúča v pondelok pohyb po parkoch, lesoch a cintorínoch. Dôvodom je silný vietor.

18:07 – Za Skalkou nad Váhom v smere do Nemšovej je na ceste spadnutý strom, úsek je ťažko prejazdný

17:40 Na výjazde z Huncoviec do Kežmarku je odstavené osobné auto s defektom. Okrem toho sa tam vodiči sťažujú na husté sneženie a silný bočný vietor.

17:10 Intenzívny dážď spôsobil aj nehodu pri obci Mirkovce na východe Slovenska. Autobus havaroval, pričom s cestujúcimi zišiel z cesty mimo vozovku, na mieste zasahujú všetky záchranné zložky.

 

17:05 Snežilo už aj v niektorých nižšie položených oblastiach v okolí Žiliny, ale aj na Záhorí v Plaveckom Mikuláši. Oblačnosť sa presúva na východ, kde už dorazil aj vietor.

16:48 V Alpách platí 4. z 5. stupňov lavínového nebezpečenstva. Čerstvý napadaný sneh spolu s vetrom tvoria veľmi riskantnú kombináciu.

15:53 Vodiči pozor, sneženie už spôsobuje problémy na cestách na severe Slovenska. Takto vyzerá úsek medzi Podspádami a Ždiarom. Na poľskej strane sa už šmýkajú autá.

Situácia na popradských cestách. ZDROJ: imeteo.sk

14:10 Už aj v Námestove bohato sneží.

Už aj v Námestove sneží. ZDROJ: tip čiatateľa

13:30 Obyvatelia Turčianskych Kľačian ostali v šoku. Vietor v obci bol taký siný, že prevrátil konštrukciu autobusovej zastávky. “Vážení občania, z dôvodu poškodenia zastávky vetrom, bude táto odstránená na neurčito. Prosíme Vás o trpezlivosť,” píšu na stránke obce.

Vietor v obci prevrátil zastáku, ZDROJ: Obec Turčianske Kľačany/FB
Vietor v obci prevrátil zastáku, ZDROJ: Obec Turčianske Kľačany/FB

13:15 V popoludňajších hodinách začína snežiť aj v ďalších oblastiach Slovenska. Už to tak nie sú len Vysoké či Nízke Tatry, ale aj rozhranie Oravy a Kysúc.

12:51 Meteoroogovia na stránke imeteo.sk informujú, že silný vietor už začína úradovať, konkrétne v západnej časti. V Strážovských vrchoch už dosahuje v nárazoch rýchlosť takmer 130 km/h. Fúka aj v nižších polohách. V nasledujúcich hodinách vietor ešte viac naberie na sile.

12:00 A ako väčšinou, aj teraz mali pravdu. Snehová nádielka nepotešila vodičov na Orave. Medzi obcami Zázrivá a Oravská Lesná sa cesta stala pre vodičov osobných motorových vozidiel úplne neprejazdná. Ako píšu na stránke dopravného servisu na sociálnej sieti, vodičov bez terénnych automobilov zastavila vysoká vrstva mokrého snehu.

Cesta medzi obcami Zázrivá a Oravská Lesná.. ZDROJ: Dopravný servis Orava/FB
Cesta medzi obcami Zázrivá a Oravská Lesná.. ZDROJ: Dopravný servis Orava/FB

Výstrahy druhého stupňa pred vetrom platia v pondelok pre všetky okresy v Bratislavskom kraji a pre niektoré okresy v Košickom, Nitrianskom a Trnavskom kraji a v okresoch Poprad, Kežmarok a Brezno. V týchto okresoch sa očakáva ojedinele výskyt silného vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť okolo 60 kilometrov za hodinu alebo v nárazoch rýchlosť 85 až 95 kilometrov za hodinu.

Vo všetkých okresoch Trenčianskeho a Žilinského kraja a v takmer všetkých okresoch Banskobystrického a Prešovského kraja a v okresoch Levice, Topoľčany, Zlaté Moravce, Piešťany, Senica, Skalica, Gelnica, Sobrance a Spišská Nová Ves platia výstrahy prvého stupňa pred vetrom. Meteorológovia tu očakávajú výskyt vetra, ktorý môže dosiahnuť priemernú rýchlosť okolo 45 kilometrov za hodinu.

SHMÚ vydalo od 12.00 h pre pre niektoré okresy v Banskobystrickom, Trenčianskom, Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji výstrahy druhého a prvého stupňa pred vetrom na horách. Výstrahy tretieho stupňa pred vetrom platia od 15.00 h pre okresy Brezno, Liptovský Mikuláš a Poprad. “V polohách nad 1500 metrov sa ojedinele očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 160 až 180 kilometrov za hodinu a/alebo priemernú rýchlosť 110 až 120 kilometrov za hodinu, teda mohutnú víchricu až orkán,” poznamenali meteorológovia.

Pre takmer celý Žilinský kraj a niektoré okresy v Prešovskom a Banskobystrickom kraji vydal SHMÚ od 9.00 h výstrahy prvého stupňa pred snežením. Snehové jazyky a záveje sa môžu zase tvoriť v niektorých okresoch na severe Slovenska od 14.00 h.

Meteorológovia varujú aj pred dažďom, výstrahy prvého stupňa platia pre juhovýchodné Slovensko. “Ojedinele sa očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 25 až 30 milimetrov,” priblížili.