AKTUÁLNE Už čoskoro budú vyčíňať INTENZÍVNE búrky! VARUJÚ pred vetrom, POVODŇAMI aj krúpami: Vieme, kedy a kde udrú najprv

SLOVENSKO – Chvíľu sme si užili pokojné leto a už sa nám počasie opäť „vyhráža“ zhoršením a búrkami. Tie k nám dorazia už o niekoľko hodín.

Podľa predpovede portálu imeteo.sk bude síce stále teplo, no opäť nás zasiahnu búrky. Niektoré môžu byť aj intenzívnejšie. Sériu búrok môžeme očakávať už v stredu (26.6) ráno tesne po východe slnka. Búrky by mali od Podunajskej nížiny postupovať smerom cez západné Slovensko.

Búrky budú statické a na malé územie môžu priniesť väčšie množstvo zrážok, čo môže vyvolať prívalové povodne. „Počas stredajšieho dňa bude dochádzať k ďalšiemu rozvoju búrok na mnohých miestach nášho územia. Budú sa tvoriť jednotlivé búrkové bunky, ktoré budú lokálne aj intenzívnejšie. V jadrách búrok je riziko aj výskytu väčších krúp,“ upozorňuje portál.

Podobná situácia sa očakáva na našom území aj v nadchádzajúcich dňoch.

Zdroj: shmu.sk

SHMÚ v tejto súvislosti vydal výstrahu 1. stupňa pred búrkami na stredu pre väčšinu územia Slovenska. Predbežne je vydaná od 5:00 do 23:00 hod. Meteorológovia vo vyznačených okresoch varujú pred výskytom „búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 – 30 mm/30 min, s nárazmi vetra 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h) a s krúpami.“

Viac o téme: búrky, počasie

Súvisiace články