Regióny Bratislava Top

AKTUÁLNE Vallo pozná protivníka! Rudolf Kusý ohlásil kandidatúru na post primátora: Ostré slová hneď na úvod

Rudolf Kusý ohlásil kandidatúru.
Rudolf Kusý ohlásil kandidatúru. ZDROJ: Zregionu.sk/Vlado Anjel

BRATISLAVA – Kým doteraz sa o kandidatúre starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa Kusého na post bratislavského primátora len špekulovalo, dnes konečne oficiálne ohlásil svoju kandidatúru. Vo voľbách o primátora hlavného mesta Bratislavy sa tak postaví proti doterajšiemu primátorovi Matúšovi Vallovi.

 

Už pred pár týždňami sa začalo diskutovať o tom, žeby súčasný starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý mohol zanechať pôsobiska a vyskúšať šťastie vo voľbách na post primátora hlavného mesta Bratislava. “Áno, táto téma je na stole. Diskutujeme o nej. Do dvoch týždňov sa rozhodnem,” poznamenal v tom čase Kusý. Podporu v jeho rozhodnutí mu vyjadrilo hnutie Sme rodina, Dobrá voľba ale aj Umiernení, ktorým je Kusý členom predsedníctva. S ďalšími politickými stranami a hnutiami však ešte prebiehali rokovania. V hre tak stále bola možnosť, že bude obhajovať post starostu mestskej časti Nové Mesto.

Dnes je však už špekuláciám koniec. Rudolf Kusý totiž na tlačovej konferencii oficiálne oznámil svoju kandidatúru na post primátora Hlavného mesta Bratislava. “Oznamujem vám, že kandidujem na primátora Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislava. Dôvod je jednoduchý. Team Vallo nám ukradol Bratislavu. A toto nie sú silné slová. Toto je moje hlboké presvedčenie” poznamenal Kusý. Stane sa tak veľkým súperom pre súčasného primátora mesta Bratislava Matúša Valla, ktorý chce obhájiť svoj post aj v týchto voľbách. Vallo je taktiež predsedom novej mestskej strany Team Bratislava, ktorá spoločne so stranou SaS a hnutím Progresívne Slovensko vytvorila predvolebnú koalíciu.

Kusý svoju kandidatúru dlho zvažoval. “Nikdy som nemal ambíciu kandidovať na primátora hlavného mesta. Keby to bolo inak, začne kandidatúru najneskôr v januári tohoto roka. To sa nestalo,” priznal na tlačovej konferncii. Celý čas však dúfal a čakal, že sa nájde vhodný kandidát, ktorý by sa postavil “tomu čo dnes vládne na magistrátu a bol som pripravený postaviť sa pred toho človeka ako štít, prípadne za neho ako podpora. Nestalo sa to,” dodal. Aj preto sa napokon rozhodol kandidovať.

Rudolf Kusý ohlásil kandidatúru.
Rudolf Kusý ohlásil kandidatúru. ZDROJ: Zregionu.sk/Vlado Anjel

Záujem zabojovať o post bratislavského primátora však oficiálne potvrdili aj ďalší dvaja kandidáti. Ako nezávislý chce kandidovať niekdajší krajský predseda hnutia Republika v Bratislavskom kraji Miroslav Heredoš. Záujem o kandidatúru prejavil aj súčasný prednosta miestneho úradu v bratislavskom Starom Meste Martin Mlýnek. Spojené samosprávne voľby do orgánov miest a obcí a orgánov samosprávnych krajov sa uskutočnia v sobotu 29. októbra.

Matúš Vallo. ZDROJ: TASR/Jakub Kotian

Tvrdé slová na adresu Valla

Okrem ohlásania svojej kandidatúry sa Rudolf Kusý pustil aj do súčasného primátora Matúša Valla. “Posledné mesiace nám Team Vallo vysvetľuje, čo je správne a čo nie. Čo si máme myslieť a keď máme odlišné názory, tak nám vysvetlí, že nie sú dobré a keď v nich zotrvávame, tak sme hlúpy,” poznamenal hneď v úvode. Podľa neho mala Bratislava za posledné štyry roky najviac peňazí vo svojej históriia, a to na základe zvýšených daní, príjmov od štátu, poplatku za rozvoj či parkovacej politiky, avšak sú preč. Podľa neho ich primátor mesta dostatočne nevyužil na veľké projekty, ktoré sú pre hlavné mesto dôležité. Valla dokonca obvinil, že sa s nimi “hrá ako malé deti.”

Rudolf Kusý ohlásil kandidatúru.
Rudolf Kusý ohlásil kandidatúru. ZDROJ: Zregionu.sk/Vlado Anjel

Kusý skritizoval aj návrh stavby električky pred Slovenkým národným divadlom. “Je to vrchol nekultúrnosti, s ktorým nesúhlasí nie len človek, ktorý účinkuje v divadle, teda kultúrna verejnosť, divadelná verejnosť, ale v zásade každý Bratislavčan. Tu sa zruší verejná plocha, zruší sa pešia zóna, zruší sa námestie, ktoré vzniklo ako jediné po roku 89, pretože niekto si povedal, že tadiaľto bude ťahať električku,” poznamenal.

Rudolf Kusý ohlásil kandidatúru.
Rudolf Kusý ohlásil kandidatúru. ZDROJ: Zregionu.sk/Vlado Anjel

Veľký problém vidí aj v parkovacej politike mesta. Podľa neho by Bratislavčania nemali platiť za parkovné, “ja odmietam parkovanie ako ďalšiu daň. Ja žiadam a chcem, a stojím tu preto, aby parkovanie bolo pre Bratislavčanov bezplatné.” Zároveň však dodal, že parkovanie by malo byť v niektorých výnimkách spoplatnené. Bližšie sa však k týmto výnimkám nevyjadril. Nezmyslom však podľa neho je delenie mestských častí na viacero zón, a tým pádom, keď idú obyvatelia vrámci Starého Mesta, Nového Mesta a Petržalky o pár ulíc ďalej, tak už musia za parkovanie platiť. “Rovnako tak je nezmysel, aby Bratislavčan, keď ide do práce, parkoval a platil za to, pokiaľ sú k dispozícii parkovacie miesta,” dodal Kusý

Rudolf Kusý ohlásil kandidatúru.
Rudolf Kusý ohlásil kandidatúru. ZDROJ: Zregionu.sk/Vlado Anjel

Kto je Rudolf Kusý?

Rudolf Kusý úspešne absolvoval Pedagogickú fakultu UK v Bratislave, a to kombináciu dejepisu, občianskej náuky a etiky. Neskôr však absolvoval aj manažment na City University. Hneď po skončení vysokej školy sa začal venovať školstvu, kde pracoval s mládežou. Neskôr však skúsil šťastie v súkromnej sfére, kde pôsobil vo viacerých manažérskych funkciách. Bol taktiež konateľom spoločnosti DOUBLE RK spol. s r.o..

Rudolf Kusý ohlásil kandidatúru.
Rudolf Kusý ohlásil kandidatúru. ZDROJ: Zregionu.sk/Vlado Anjel

O politiku sa začal zaujímať v roku 2006, kedy bol v komunálnych voľbách zvolený ako nezávislý kandidát za poslanca miestneho zastupiteľstva v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto. V roku 2009 založil občianske združenie Za Bratislavu – Nové Mesto, ktorého cieľom bolo, aby občania tejto mestskej časti mohli presadiť svoje návrhy a predstavy na komunálnej úrovni. V tom istom roku sa tiež stal poslancom Bratislavského samosprávneho kraja, kde uspel ako jediný nezávislý kandidát.

Rudolf Kusý ohlásil kandidatúru.
Rudolf Kusý ohlásil kandidatúru. ZDROJ: Zregionu.sk/Vlado Anjel

“V komunálnych voľbách v roku 2010 bol ako nezávislý kandidát zvolený za starostu mestskej časti Bratislava – Nové Mesto. Zároveň sa stal najmladším starostom na území Bratislavy. V komunálnych voľbách v roku 2014 bol ako nezávislý kandidát opätovne zvolený za starostu mestskej časti Bratislava – Nové Mesto. Vo februári 2017 oznámil svoju kandidatúru na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja. Skončil druhý.   V roku 2018 opätovne kandidoval a bol zvolený za starostu mestskej časti Bratislava – Nové Mesto,” informujú o tom kompetentní z bratislavskej mestskej časti Nové Mesto na svojom webe.