AKTUÁLNE VIDEO Búrky páchajú obrovské ŠKODY! TU už vyhlásili NÚDZOVÝ STAV: Zaplavilo ulice aj domy, zasahujú DESIATKY hasičov

SLOVENSKO – Dnešné búrky poriadne nabrali na sile! SHMÚ vydalo pre väčšinu územia výstrahy pred búrkami 1. a 2. stupňa. Na strednom Slovensku varovali aj pred prívalovými povodňami. 

Aktualizácia 19:00 Búrky aj dnes páchali veľké škody, pričom najhoršia situácia bola v oblasti Trenčína. Obec Trenčianske Jastrabie je pod vodou! Starosta vyhlásil núdzový stav povodne. „Žiadame občanov, aby nechodili do smeru centra obce z dôvodu záplav!“ píše obec na sociálnej sieti.

Podľa informácií impulz.press boli do obce okrem profesionálnych hasičov povolaní aj dobrovoľní hasiči zo širokého okolia. Voda totiž zaplavila viaceré domy a pivnice.

Vytopená obec Trenčianske Jastrabie leží na úpätí pohoria Inovec. Práve toto pohoria sa postaralo o poriadnu spúšť v obci. Ako píše imeteo.sk, v centre obce spadlo len okolo 16 mm, tak v okrajových častiach obcí, v tesnej blízkosti pohorí boli zrážky oveľa výraznejšie. V Trenčianskych Miticiach spadlo až 53 mm, no späť do Trenčianskeho Jastrabia. Na okraji obce v Hôrkach spadlo 84 mm a pri základnej škole, ktorá k pohoriu Inovca leží najbližšie mohlo spadnúť až 97 mm.

Aktualizácia 18:00 „Zatiaľ čo doteraz sa búrky vyskytovali len na strednom a západnom Slovensku, tak v týchto chvíľach postupujú búrky aj do okolia Bratislavy. Západ sa musí pripraviť aj na dážď,“ informuje imeteo.sk.

Aktualizácia 16:20 Meteorológocia varujú pred lokálnymi povodňami predovšetkým na západnom Slovensku.

Aktualizácia 15:15 Búrky už naberajú na sile a okrem silných lejakov a krúp prinášajú aj početné bleskové výboje. Podľa odborníkov je tých už po pár hodinách toľko ako včera za celý deň.

Prvé búrky sa podľa portálu iMeteo objavili okolo 11.00 h na strednom Slovensku. Tá na Kysuciach trvala približne hodinu a sprevádzalo ju aj intenzívne krupobitie. Ľadové krúpy do 1 až 2 cm padali počas búrky na Burkovom vrchu v osade Jaroše pri slovensko-českej hranici.

Búrky však momentálne zúria najmä na strednom Slovensku. Doteraz udrelo už vyše 1 700 bleskov. Úhrny zrážok nie sú zatiaľ príliš vysoké, pohybujú sa do 20 mm.

Dnes sa očakávajú stacionárne búrky, ktoré môžu priniesť aj nebezpečné prívalové zrážky a následne spôsobiť lokálne zatopenie.

Meteorologické výstrahy pred búrkami platia väčšinu nášho územia Slovenska. ZDROJ: SHMÚ

Pre tieto okresy platia hydrologické výstrahy. Hrozia tu prívalové povodne. ZDROJ: SHMÚ

Čaká nás zvrat v počasí

Odborníci ďalej upozorňujú, že Slovensko čaká výrazná zmena počasia. Ako informuje portál iMeteo, dnes bude ešte veľmi teplo, no už zajtra ráno sa prudko ochladí.

Dnes sa maximálne teploty dosiahnu +22 až +25 °C, predovšetkým na západnom Slovensku môžeme očakávať až +27 °C. „Už zajtra ráno začne počasie na našom území ovplyvňovať studený front, ktorý so sebou prinesie búrky, zrážky, ale aj ochladenie,“ píše portál. Teploty by mali byť o 5 až 8 °C nižšie, maximálne sa budú pohybovať len do +20 °C, na juhovýchode ešte do +23 °C.

Počasie by sa malo zlepšiť v nedeľu. Pekne a teplo by malo byť od začiatku budúceho týždňa.

Viac o téme: aktualizované, búrky, ochladenie, počasie, povodne

Súvisiace články