Regióny Bratislava Top

Aktuálny víťaz našej ankety M. Zaťovič: Verí, že s výstavbou nového cyklomosta do Dúbravky za začne už budúci rok! 

Starosta Dúbravky Martin Zaťovič v našej Veľkej ankete starostov zatiaľ tromfol všetkých svojich komunálnych kolegov v hlavnom meste. Dúbravčania ho tak svojimi hlasmi postavili na čelo tabuľky so 77,33 percentami, ktorým sa páčia jeho kroky a politika. Plánuje kandidovať aj naďalej? Aké sú najväčšie problémy tejto mestskej časti? Čo sa mu podarilo a ako to bude s cyklomostom, ktorý má spojiť Dúbravku s Lamačom? Zhovárali sme sa s Martinom Zaťovičom.

 

Poďme najprv k našej ankete. Podľa priebežných výsledkov máte najväčšiu podporu v hlavnom meste. Teší vás to?

 • Určite áno. Koho by to nepotešilo?! No nie je to len môj výsledok. Som tímový hráč a moja podpora od ľudí je aj vďaka zamestnancom, našim komunálnym poslancom, združeniam a tiež ľuďom, s ktorými riešime denné problémy. 

Ste druhé volebné obdobie vo funkcii. Budete kandidovať aj tretíkrát, či mierite vyššie?

 • V Dúbravke máme rozpracovaných ešte niekoľko projektov a sústredíme sa na ich realizáciu, dokončenie respektíve začatie v aktuálnom volebnom období. Toto je pre mňa priorita. 

Nehovorte mi, že neviete, či budete kandidovať… 

 • Naozaj neviem v tejto chvíli povedať, čo bude o rok. Považujem otázku zatiaľ za predčasnú. Aj keď nie je tajomstvom, že by som rád pokračoval. 

Dúbravčania sa po hodom rozdelili na dva tábory. Z vášho pohľadu ako dopadli?

 • Dva tábory ma mrzia. My ako organizátor podujatí však musíme dodržiavať platné pravidlá Covid automatu, nemôžeme ísť proti nim. Nielen preto, že hrozia nemalé pokuty pre organizátorov, ale prioritou je bezpečnosť a zdravie Dúbravčanov. Podľa môjho názoru a reakcií, aj keď boli 2 tábory, väčšina Dúbravčanov bola s hodmi spokojná.

Mnohí sa sťažujú, že po stánkaroch a kolotočoch zostal bordel a nikto to neupratal… 

 • Po nápore dopravy, presunov kolotočov a stánkarov ostal na komunikáciách neporiadok, čo je prirodzená súčasť veľkých podujatí. Za túto nepohodu sa obyvateľom ospravedlňujeme. Mestská časť preto zabezpečila cisternu, vyčistí cestu Pod záhradami a dočistili sme ešte plochy, kde bolo vidieť po hodoch neporiadok, špinu.

Ako sa vám komunikuje s mestom pri opravách ciest, podchodov, ktoré sú vo vašej mestskej časti, ale patria pod správu mesta?

 • Čo sa týka opráv ciest a chodníkov, ktoré patria pod správu hlavného mesta, spolupráca funguje.  Snažíme sa vybrať priority a úseky, ktoré komunikácie je potrebné opraviť. Problémom sú stále podchody – Saratov, ktorý je ešte stále nedokončený a aj Záluhy, ktorý je síce po rekonštrukcii, ale veľmi málo ľudí ho využíva, nakoľko nie bezbariérový, chýbajú kamery. Ľudom sa lepšie chodí cez prechod. V Saratove v pochode pribudla aspoň výťahová plošina a kamery.
Starosta Dúbravky Martin Zatovič.
Zdroj foto: FB Martin Zaťovič – starosta Dúbravky

A čo sa týka ostatných tém a spolupráce? Ako sa vám funguje s hlavným mestom?

 • Ak by som to porovnával s bývalým primátorom Ivom Nesrovnalom, tak musím povedať, že spolupráca a komunikácia so súčasným vedením mesta sa veľmi zlepšila.

Jednou z najdiskutovanejších tém nášho mesta je parkovacia politika… 

 • Parkovaciu politiku naše mesto potrebuje.

Niektorí Dúbravčania už na sociálnych sieťach vyjadrili výhrady voči parkovacím domom. Koľko ich bude na území Dúbravky a kedy sa začnú stavať?

 • Pred letom hlavné mesto predstavilo zámer výstavby parkovacieho domu pri Saratovskej ulici –  vedľa chátrajúcej ubytovne ministerstva vnútra. Ide o parkovací dom pre 202 áut s dvomi nadzemnými podlažiami so stupňovitou výškou, ktorá by mala zohľadňovať vzdialenosť od pásu panelákov na Nejedlého ulici. Parkovací dom by mal podľa návrhov mesta zároveň pôsobiť ako hluková, či smogová izolácia od Saratovskej ulice s električkovou traťou. Navrhovaná zelená fasáda a zelená strecha s vodozádržnými opatreniami by výrazne zmenili aktuálne prehrievaný betónový priestor. Mesto rovnako po online prezentácii spustilo aj anketu. Odpovede plánuje vyhodnotiť v októbri. Počkáme si na výsledok. Dúbravčania však neboli zásadne proti tomuto zámeru.

Najväčším problémom mestských častí je nízka kapacita škôl a škôlok. Mali ste v Dúbravke dosť miest? 

 • Musím s radosťou povedať, že áno. Nateraz kapacity postačujú. Našej mestskej časti sa podarilo získať externé zdroje a v posledných piatich rokoch sme otvorili dve nové materské školy na Fedákovej a Bullovej. Dúbravka je zriaďovateľom dvanástich materských škôl so 48 triedami, máme 1040 detí. Podarilo sa prijať všetky dúbravské deti, ktoré dovŕšili tri roky do konca decembra 2021. Žiadosti predškolákov tak Dúbravka nemusela zamietnuť.

Ako je to so školami, učiteľmi?

 • Dúbravka má štyri základné školy. V tomto roku sme otvorili 14 tried pre žiakov prvého ročníka a prijali sme všetky deti, ktoré boli na zápise. Čo sa týka učiteľov, naše základné školy riešia situáciu s učiteľmi priebežne tak, aby bol vždy vyučovací proces pokrytý a zabezpečený. Na základných školách patria k často hľadaným učiteľom – učitelia prvého stupňa, učitelia angličtiny a matematiky.

Posledné roky sa rekonštruujú aj verejné priestory. Využívate aj iné ako len svoje zdroje?

 • Podarilo sa nám získať externé zdroje, aby sa mohli obnovovať a meniť verejné priestory. Otvorili sme verejný priestor na Hanulovej ulici. Ide o najväčší projekt na území väčšom než 2500 metrov štvorcových za približne 400-tisíc eur. Projekt vznikol vďaka spolupráci a prostredníctvom externých zdrojov, ktoré sa mestskej časti podarilo získať  z Úradu vlády SR a Magistrátu hlavného mesta. Ďalej sme revitalizovali parčík a verejný priestor Brestovka a Bagarova. Spomenul by som aj Park pri Horanskej studni, ktorý získal v celoslovenskej konkurencii tretie miesto a prvenstvo medzi malými parkami. Ide o významné ocenenie. Na jeseň plánujeme dokončiť a otvoriť pre verejnosť športovisko pumptrack Talichova. Grant a dotáciu sme dostali z hlavného mesta. 

Veľkým plánovaným projektom má byť aj cyklomost z Lamača do Dúbravky a Devínskej Novej Vsi? Na čom to stojí?

 • Ide o veľký a dlhodobý proces. Hoci sa to navonok nezdá, tak projekt postupuje. Je to spoločný projekt mestských častí Lamač, Dúbravka, Bratislavského samosprávneho kraja a hlavného mesta, ktorý bude riešiť cykloprepojenie  – trasu od cyklomostu smerom na Bory tak, aby cyklomost bol prepojený na cyklistické cesty. V súčasnosti sa riešia zmluvy s Národnou diaľničnou spoločnosťou a železnicami. V najbližšom čase nás čaká  ešte rokovanie s majiteľmi pozemkov, cez ktoré pôjde cyklotrasa. Bratislavská župa vo svojom pripravovanom budúcoročnom rozpočte počíta s výstavbou mosta. Takisto od hlavného mesta máme prísľub na vybudovanie cyklotrasy.

 

 A vy ste ako spokojný so svojim starostom? Zapojte sa do našej ankety.

https://regiony.zoznam.sk/prieskum-spokojnosti-s-primatormi-a-starostami/bratislava/bratislava—dubravka/martin-zatovic/