Regióny Bratislava

Antická Gerulata v Rusovciach má novú expozíciu. Otvoria ju dnes popoludní

Antická Gerulata má novú expozíciu. ZDROJ: TASR

BRATISLAVA – Význam Antickej Gerulaty v bratislavských Rusovciach, ktorá je zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO, približuje nová expozícia pod názvom Gerulata na hraniciach Rímskej ríše. Slávnostne ju otvoria dnes popoludní.
 

 

“Návštevníci budú môcť spoznať bežný pracovný deň vojakov v tábore, ako aj život, sociálne zloženie a činnosť obyvateľov civilnej osady i vzdialenejšieho zázemia s vilami a rustikálnymi sídliskami,” informuje Múzeum mesta Bratislavy. Súčasťou výstavy budú aj predmety z výskumu domu s hypocaustom – podlahovým vykurovaním, ktorý predstavuje výnimočnú technickú pamiatku rímskej doby, rovnako tak zbierka kamenných výtvarných diel.

“Vystavené exponáty pochádzajú z archeologických výskumov, ktoré v lokalite realizujú už od začiatku 60. rokov,” dodáva Múzeum mesta Bratislavy

Gerulata v Rusovciach je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 1963. Do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO ju zapísali na konci júla 2021 ako súčasť lokality Hranice Rímskej ríše – Dunajský Limes (západná časť). Jej súčasťou je okrem Gerulaty aj Rímsky vojenský tábor (kastel) v Iži pri Komárne.