Regióny Bratislava Top

ATAK NA STAROSTU Nového Mesta: “Úrad na čele s Kusým stále dovolenkuje!”

BRATISLAVA – Obyvatelia mestskej časti Nové Mesto sa v posledných mesiacoch potýkajú s nečinnosťou mestského úradu na čele so starostom Rudolfom Kusým. Chyba je však aj na strane magistrátu a príslušných orgánov, ktorým sú dané podnety od mesta posúvané. Od začiatku leta totiž na internetovom portáli odkaz pre starostu pribudlo rekordných 142 nevyriešených podnetov od občanov. Niektorým obyvateľom preto už praskli nervy. 

 

„ZDÁ SA, ŽE ÚRAD NOVÉHO MESTA NA ČELE S PÁNOM STAROSTOM KUSÝM STÁLE DOVOLENKUJE, OBČANIA MÁRNE ČAKAJÚ NA VYRIEŠENIE ICH PODNETOV Z LETA.“

Písalo sa na úvod statusu na sociálnej sieti. Obyvatelia bratislavského Nového Mesta totiž pravidelne využívajú webový portál odkazprestarostu.sk s požiadavkami o nápravu problémov v ich mestskej časti. „Bohužiaľ, nie tak aktívny je samotný úrad pod vedením starostu Rudolfa Kusého, ktorému sú tieto podnety adresované,“ stálo ďalej vo facebookovej skupine Pre ľudí v Novom Meste. V skupine tvrdia, že už od začiatku leta zostáva množstvo problémov bez nápravy, alebo čo i len poriadnej odozvy miestneho úradu. S príchodom jesene sa číslo nepovšimnutých prípadov ešte zvýšilo.

Počas leta poukázali občania presne na 99 podnetov. Z nich iba zlomok a to konkrétne 16 prípadov kompetentní z mesta vyriešili. Z júla na doriešenie čaká 30 prípadov a 5 podnetov sa vzdalo nádeje na nápravu, označené sú ako neriešené. Medzi týmito podnetmi však nie sú len nejaké, vo viacerých prípadoch sa totiž jedná o závažné problémy, ktoré si vyžadujú urgentné riešenie.

Galéria
Občania avizujú nelegálnu skládku v schátranej garáži na Račianskej. zdroj: odkazprestarostu.sk
Občania avizujú nelegálnu skládku v schátranej garáži na Račianskej. zdroj: odkazprestarostu.sk
navigate_before
navigate_next

“Stavia sa tu projekt Zig Zag. Stavebníci tu už asi pred rokom nezvážali kopu zeminy a skál na pozemok pod projektom (tak do výšky 2,3 poschodí). Chcel by som sa spýtať, či má stavebník povinnosť kopu následne odstrániť? Aby sa to náhodou nezosypalo a taktiež to vyzerá nevábne. Jeden podnet som tu k tomu už videl, ale bohužiaľ nie je k nemu žiadna odpoveď,” napísal ďalší z mnohých občanov, ktorý adresoval svoj podnet starostovi. Hovorca Nového Mesta Marek Tettinger pre zoznams.sk potvrdil, že staviteľovi prišla už písomná výzva na odstránenie tejto “skládky”.

Kopa zeminy pri Kolibe.
zdroj: odkazprestarostu.sk

Obyvateľom Nového Mesta prekáža nie len estetický vizuál ich okolia. V mnohých prípadoch ich ohrozuje napríklad nebezpečná zver: “Pravidelná nočná návšteva diviakov v okolí bytového domu,” napísala ďalšia obyvateľka z Vlárskej ulice. Nie všetky podnety sú v kompetencii mestskej časti a preto ich miestny úrad veľakrát posúva príslušným orgánom. “Vec je v kompetencii okresného úradu, ktorý bol o probléme informovaný,” vyjadril sa k danému problému Tettinger.

Priložila aj fotku diviačej zvery pri obytných domoch.
zdroj: odkazprestarostu.sk

 

Jednou z prekážok je aj tento “bezbariérový” chodník na Bajkalskej, ktorý má riešiť bratislavský magistrát.
zdroj: odkazprestarostu.sk

Bratislavská časť Nové Mesto aj ako mnohé ďalšie mestské časti je na viacerých  miestach zahltená odpadkami. Častokrát sa nelegálne skládky nachádzajú v lesoch a okolitej prírode.

“Môj podnet sa týka zhromaždiska odpadu, pri hornej stanici lanovky na Kolibe z ktorého sa odpad šíri do okolitého lesa. Plechovky, PET fľaše a pod. sú vo vzdialenosti niekoľko desiatok metrov,” zaznel jeden z mnohých apelov.
zdroj: odkazprestarostu.sk

Mnohé podnety sú v štádiu riešenia dlhé mesiace. Najčastejšie občania upozorňujú na chýbajúce chodníky, výtlky na cestách, vizuálny smog, nelegálne skládky, nefunkčné osvetlenie, či zlé dopravné značenie.

Galéria
Nebezpečný poklop. Zdroj: odkazprestarostu.sk
Nelichotivý billboard. zdroj: odkazprestarostu.sk
Nefunkčné osvetlenie. zdroj: odkazprestarostu.sk
Odpadky na garážami. zdroj: odkazprestarostu.sk
navigate_before
navigate_next

Zoznam.sk v tejto súvislosti oslovil priamo hovorcu bratislavskej mestskej časti Nové Mesto: “Viaceré podnety nebolo možné vyriešiť hneď, ale vyžadovali si súčinnosť viacerých organizácií, či úradov, prípadne ich riešenie ani nie je v kompetencii mestskej časti. Mnohé podnety boli v štádiu riešenia, pričom na stránke nie je vidno každý čiastkový medzikrok, ktorý vedie k vyriešeniu. Zároveň sme v danom čase vyriešili množstvo podnetov, ktoré boli mimo stránky odkazprestatostu.sk, napríklad cez mobilnú aplikáciu mestskej časti a tak sa ich vyriešenie nezapočítalo do štatistík,” napísal Tettinger stanovisko mestskej časti. “V tomto období personálne posilňujeme riešenie tejto agendy. Dočasné zhoršenie štatistík nás neteší o to viac, že v minulosti sme opakovane získali ocenenie ako jedna z najúspešnejších samospráv v počte vyriešených prípadov. Veríme, že sa nám v blízkej dobe podarí vrátiť do pôvodných pozícií,” doplnil hovorca Rudolfa Kusého.

To ako sa ďalej vyvíja riešenie problémov, na ktoré občania bratislavského Nového Mesta poukázali budú reportéri zoznam.sk sledovať. Svoje podnety na starostu Rudolfa Kusého, ale aj iných bratislavských starostov môžete zasielať na email regiony@firma.zoznam.sk

Veľký prieskum spokojnosti občanov s primátormi a starostami: Hlasujte v ankete a zistite akú dôveru má zástupca vášho mesta alebo obce