Regióny Bratislava Top

BARBORKA náhle ZOMRELA pred maturitným ročníkom! Talentovaná herečka a tenistka ZACHRÁNILA ešte 5 ľudských životov

Barborka zachránila až päť ľudských životov. Zdroj: Facebook

BRATISLAVA – Barborka bola mladé a šikovné dievča, ktorému nebol dopriaty dlhý život. Po jej smrti ale zachránila ešte ďalších päť životov. Jej rodičia sa rozhodli darovať jej orgány a pomôcť druhým. Tento príbeh môže byť inšpiráciou pre mnohých.

Barborka bola vždy usmiata, mladá, priateľská a všade, kde sa objavila, rozsievala radosť. Medzi jej talenty patril tanec a spev, milovala hudbu i herectvo. V neposlednom rade sa venovala aj tenisu.

Hoci bola už na základnej škole priebojná a dokázala si veci vybaviť aj sama, to jej neubralo na obľúbenosti v kolektíve. Po základnej škole si išla splniť svoj sen štúdiom hudobno-dramatického odboru na konzervatóriu v Bratislave.

Jej sny sa ale rozplynuli minulý rok, pred štvrtým ročníkom na konzervatóriu. “Štvrtého maturitné ročníka na konzervatóriu sa už bohužiaľ nedožila. Odišla náhle do neba. Aj keď tu bola len tak krátko, urobila šťastných mnoho ľudí, ktorí na ňu nikdy nezabudnú,” uviedla stránka kampane “Sedem životov” Slovenskej transplantologickej spoločnosti, ktorá zverejnila jej príbeh.

Turnaj na jej počesť

Rodina sa po Barborkinej smrti rozhodla orgány darovať. Kúsok z dievčaťa tak žije v piatich ďalších ľuďoch, ktorým zachránila životy. Na jej počesť sa uskutočnil 16. júna tenisový turnaj v areáli tenisového klubu Dúbravka v Bratislave.

Cieľom turnaja bolo aj šíriť osvetu ohľadom darovania orgánov. “Pripomenieme si Barborku a všetkých darcov, ktorí si svoje orgány nevzali do neba, ale umožnili, aby vďaka nim mohol žiť niekto ďalší. A nielen jeden, ale možno až sedem ďalších pacientov. Lebo jeden darca môže zachrániť život až siedmym ľuďom,” uviedla stránka kampane “Sedem životov” Slovenskej transplantologickej spoločnosti,

Darovanie orgánov na Slovensku sa rozšíri

Len nedávno bol Svetový deň transplantácií (6. jún). Na Slovensku sa len za minulý rok transplantovalo 186 orgánov. Jeden človek dokáže pritom zachrániť až sedem ľudských životov. Darovať orgány môže po smrti každý, kto sa písomne počas života nevyjadrí, že je proti darovaniu.

Čakacia doba na transplantáciu je v súčasnosti priemerne 24 mesiacov. Slovensko plánuje rozšíriť darcovský program o darcov s takzvanou nezvratnou zástavou srdca. Majú to byť pacienti s rôznymi zraneniami a infarktom. ,,Pokiaľ sa nám to vyštrngá po odbornej stránke, tak na jeseň máme pripravenú zdravotnícku legislatívu, ktorú chceme dať do parlamentu. Čiže buď na septembrovej alebo októbrovej schôdzi tak, aby to bolo ešte do konca budúceho roka,“ vyhlásila ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková (Hlas-SD).