Regióny Bratislava

Bratislava plánuje sériu opatrení na záchranu a podporu rozvoja vinohradov

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Bratislava plánuje sériu opatrení na záchranu a rozvoj vinohradov v hlavnom meste. Pre TASR to potvrdil hovorca bratislavskej samosprávy Peter Bubla. “Pôjde o kombináciu opatrení v územnom pláne hlavného mesta a začiatok obhospodarovania dnes degradovaných, mestom doteraz nevyužívaných vinohradov,” spresnil.

Mestské vinohrady, ktoré sú v súčasnosti často veľmi zanedbané, bude mať podľa jeho slov mesto záujem prenajať bratislavským vinohradníkom, ktorí prejavia záujem o obhospodarovanie týchto vinohradov. “Tým sa predíde ich ďalšej degradácii,” podotkol hovorca. Na decembrovom mestskom zastupiteľstve avizoval primátor Bratislavy Matúš Vallo mestským poslancom, že magistrát pripravuje dokumentáciu na záchranu a ochranu vinohradov v hlavnom meste.

História vinohradníctva a vinárstva v regióne Bratislavy siaha takmer 3000 rokov do minulosti. Dlhé storočia bola Bratislava a jej okolie v rámci Slovenska najvýznamnejším vinohradníckym regiónom. Bratislavskí vinári sa tešili veľkej priazni samotnej kráľovnej Márie Terézie.

V 16. až 18. storočí mala Bratislava najväčšiu výmeru vinohradov a bola najväčším producentom vína na území Slovenska. V súčasnosti vinohrady v Bratislave postupne ustupujú developerským projektom.  Doteraz viacerí bratislavskí komunálni politici deklarovali, že sa budú o ich záchranu a rozvoj usilovať.