Regióny Bratislava Top

Bratislava sa pripravuje na ÚSPORNÉ OPATRENIA! Prísť by mali už čoskoro: Nad čím mesto uvažuje?

úsporné opatrenia, energetická kríza, šetrenie, verejné osvetlenie, MHD

BRATISLAVA – Nielen nemecké, ale tiež niektoré slovenské mestá avizujú úsporné opatrenia z dôvodu rastu cien. Vypnutie každej druhej lampy verejného osvetlenia už oznámili v Rimavskej Sobote. V hlavnom meste Bratislava takýmto obmedzovaním verejných služieb šetriť neplánujú, rozhodnutie nechávajú na zastupiteľstvo po októbrových komunálnych voľbách.

 

Vypínanie verejného osvetlenia, fontán, obmedzenie používania teplej vody. To sú niektoré opatrenia, s ktorými sa snažia nemecké mestá zabojovať s energetickou krízou, ktorá vznikla v dôsledku vojny na Ukrajine. Hlavné mesto Bratislava do volieb žiadne obmedzenia nepripravuje, čo však neznamená, že žiadne nebudú. „Prehodnocujeme všetky poplatky za služby, ktoré poskytujeme. Zároveň prehodnocujeme aj samotný rozsah poskytovaných služieb. Konkrétny zoznam ešte nie je, toto rozhodnutie by malo robiť až nové zastupiteľstvo,“ napísali nám z tlačového oddelenia hlavného mesta Bratislava.

Verejné osvetlenie mesto vypínať neplánuje. „Pokiaľ ide napr. o vypínanie verejného osvetlenia či zdražovanie MHD, povinnosťou hlavného mesta je zabezpečovať verejné osvetlenie, jeho vypnutím by de facto nebolo zabezpečené, taktiež by to znamenalo zníženie komfortu a bezpečnosti občanov. Verejné osvetlenie preto vypínané nebude, pracujeme naopak na zvyšovaní jeho energetickej efektívnosti,“ uviedli na magistráte.

Zdražovať by sa nemala MHD. „V oblasti verejnej dopravy zaoberáme skôr optimalizáciou nákladov súvisiacich s prevádzkou MHD, kde nám počas pandémie poklesli tržby v dôsledku úbytku cestujúcich a súčasne výrazne narástli náklady v niektorých položkách. Cestovné v MHD bolo upravované minulý rok, v najbližšej dobe neočakávame zmeny v cestovnom,“ skonštatoval magistrát.