Regióny Bratislava Top

Bratislava vždy ponúkala najviac práce. Koronavírus zasiahol aj ju

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Prepúšťanie, obmedzovanie pracovného výkonu a vyššia nezamestnanosť. Aj takto sa koronakríza podpísala na pracovnom trhu. Porady a brainstormingy sa presunuli do online priestoru a kanceláriu v presklenej výškovej budove nahradila vaša obývačka. Situácia na pracovnom trhu sa obrátila hore nohami. Ako je na tom v súčasnej situácii najsilnejší kraj, kam chodili za prácou  ľudia z celého Slovenska?

 

Korona napáchala na pracovnom trhu nemalé škody. Spôsobila obrovský prepad pracovných ponúk v nejednej oblasti, ktorý eviduje aj portál zoskupujúci pracovné inzeráty Kariéra.sk. V porovnaní spred čias pandémie eviduje o 45 percent menej inzerovaných voľných pracovných miest. Po minulé roky si však Bratislavský kraj viedol veľmi dobre. Za prácou doň cestovali nielen študenti kvôli sezónnej práci, ale aj záujemcovia o dlhodobé zamestnanie. Obstojí skúškou ohňom aj tentokrát?

Prvenstvo jej nezobrala ani pandémia

Podľa produktovej špecialistky z portálu Kariéra.sk Evy Sulovcovej sa Bratislavský kraj vyrovnáva s pandémiou statočne. ,,Z dát pracovného portálu Kariéra.sk vychádza, že Bratislavský kraj je ťahúňom v počte pracovných ponúk aj v čase pandémie. Z celkového počtu inzerátov tvoria ponuky z Bratislavského kraja 21 percent. Je to prirodzené, keďže práve v tejto lokalite pôsobí viacero spoločností patriacich do rebríčka najväčších zamestnávateľov,” uviedla pre Zoznam.sk.

 

Do hlavného mesta za prácou vycestoval už nejeden Slovák. Zdroj: pixabay.com

Brigády sú značne obmedzené

Dvojmesačné prázdniny, slnko, teplo a chuť pracovať. To je ideálna kombinácia pre nejedného študenta hľadajúceho si letnú brigádu. Študentskú zárobkovú činnosť však komplikuje koronavírus a zavedené protiepidemiologické opatrenia, ktoré majú zamedziť jeho šíreniu. Najviac v súčasnosti trpí oblasť hotelierstva a gastronómie. ,,V období pandémie sú študentské brigády v odvetví HORECA výrazne obmedzené. Pracovný portál Kariéra.sk eviduje v Bratislavskom kraji počet brigádnických ponúk v desiatkach. Je otázne, ako sa bude pandémia ďalej vyvíjať a čo prinesú najbližšie mesiace, či cez leto zažijeme uvoľnenie nariadení, ktoré by mohlo aspoň čiastočne zlepšiť situáciu ťažko zasiahnutých podnikov z HORECA segmentu,” ozrejmila produktová špecialistka Sulovcová.

Na druhej stane Bratislavský kraj ponúka najviac voľných pracovných pozícií v oblasti doprava, logistika a sťahovanie. Nové posily hľadajú zamestnávatelia aj vo výrobe, stavebníctve a realitách.

 

Oblasť hotelierstva a gastronómie trpí stále najviac. Zdroj: pixabay.com

Tvrdá realita

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny eviduje v súčasnosti nezamestnanosť vo výške 7,81 percent. V porovnaní s minulým rokom, kedy v januári 2020 dosahovala nezamestnanosť úroveň 4,98 percenta, sa zvýšila o takmer 3 percentá. V januári 2019 miera evidovanej nezamestnanosti bola na hodnote 5,26 percent.

Rezort práce tak v apríli 2020 spustil najväčšiu finančnú pomoc v histórii Slovenska na pomoc živnostníkom a udržania pracovných miest. ,,Na udržanie zamestnanosti sme vyplatili 1 163 727 023 € a podporili celkovo 3 400 595 mesačných príjmov zamestnancov, vrátane SZČO. Zároveň podporujeme aj zamestnávanie uchádzačov o zamestnanie prostredníctvom projektov aktívnej politiky práce. Vďaka tejto pomoci si našlo zamestnanie alebo začalo podnikať až 30 100 ľudí,” zosumarizoval pre Zoznam.sk hovorkyňa rezortu práce Michaela Slivková Kirňaková s tým, že v roku 2020 sa ministerstvu podarilo takýmito krokmi zachrániť 7 447 pracovných miest. K 16. marcu 2021 prijali celkom 176 146 žiadostí o finančný príspevok.

,,Je možné, že sa v najbližších mesiacoch stretneme s výpadkami pracovných ponúk. Predpokladáme však, že ako bude postupne narastať počet zaočkovaných, situácia sa na trhu práce začne pomaly zlepšovať. Prognóza pracovného portálu Kariéra.sk je, že štvrtý kvartál tohto roka prinesie oživenie pracovného trhu,” povedala produktová špecialistka z Kariéra.sk.

 

Nezamestnanosť v súčasnosti dosahuje úroveň 7,81 percent, vlani bola 4,98 percenta. Zdroj: pixabay.com