Pezinok Senec Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

BRATISLAVE hrozí ekologická katastrofa: Najväčšia záhradkárska oblasť v meste má kontaminovanú vodu

Znečistená voda, voda nie je pitná
V bratislavskej Rači, v lokalite Žabí majer, sa prieskumom potvrdilo vysoké znečistenie podzemnej a povrchovej vody. ZDROJ: fb MČ Rača

BRATISLAVA – V bratislavskej Rači, v lokalite Žabí majer, sa prieskumom potvrdilo vysoké znečistenie podzemnej aj povrchovej vody. Konkrétne ide o známu záhradkársku oblasť, kde sú využívané aj studne. Upozornil na to račiansky starosta Michal Drotován. Ten zverejnil aj list z ministerstva životného prostredia, ktoré v celej záhradkárskej oblasti odporučilo zákaz používania podzemnej a povrchovej vody na pitné účely, varenie a sprchovanie. Jeho obsah má redakcia k dispozícii.

 

Na miestach s najvýraznejším znečistením envirorezort odporúča zakázať touto vodou aj polievanie záhrad (plodiny a trávniky) či napĺňanie bazénov. “Na zavlažovanie radí zachytávať dažďovú vodu či používať vodu z verejného vodovodu,” podotkol starosta. Neodporúča sa ani kúpanie v napustených bazénoch z lokálnej studne. Rezort radí záhradkárom, ktorí vodu používajú na polievanie plodín, aby si dali overiť ich kvalitu na obsah hlavných kontaminantov, predovšetkým halogénových prchavých zlúčenín či pesticídov. Ministerstvo životného prostredia odporúča zaviesť verejný vodovod do celej záhradkárskej osady. “Znečistenie vody je vysoké, znečistenie zemín je nízke a len lokálne. Toto je veľmi podstatný fakt, ktorý ovplyvňuje výsledky z hodnotenia zdravotných rizík. Nízke znečistenie zeminy a pôdy v biologickej zóne vytvára podmienky na relatívne nižšie zdravotné riziko na pestovanie zeleniny. Odporúča sa však urobiť rozbor plodín v jednotlivých záhradách,” uviedol starosta. Podotkol, že celá oblasť vymedzená v analýze nie je podľa územného plánu určená na bývanie.

 

V bratislavskej Rači, v lokalite Žabí majer, sa prieskumom potvrdilo vysoké znečistenie podzemnej a povrchovej vody. ZDROJ: fb MČ Rača

Začiatkom roka 2020 aktivisti z občianskeho združenia Za našu vodu upozornili, že toxická skládka v bratislavskej Vrakuni nie je jedinou hrozbou pre vody Žitného ostrova. Reálnym rizikom je podľa nich aj chemická skládka v lokalite Žabí majer, v bezprostrednej blízkosti záhradkárskej osady. V minulosti sa tu navážal odpad z bývalých chemických závodov. Aktivisti upozornili aj na priesaky do otvoreného kanála, ktorý sa ďalej vlieva do povrchového toku Malého Dunaja. Bratislavská vodárenská spoločnosť pred dvoma rokmi deklarovala, že pitná voda ohrozená nie je. Mesto Bratislava sa pre chemickú skládku obrátilo na Slovenskú inšpekciu životného prostredia. Mestská časť Rača podala vo veci znečisteného toku a vypúšťania chemických látok podnet na Okresný úrad Bratislava ešte v apríli 2019.

 

V bratislavskej Rači, v lokalite Žabí majer, sa prieskumom potvrdilo vysoké znečistenie podzemnej a povrchovej vody. ZDROJ: fb MČ Rača

Do doby, kým budú na lokalite Žabieho majera a v areáli bývalého Istrochemu realizované práce doplnkového prieskumu životného prostredia, odporúča sa prijať opatrenia, ktoré Mestská časť Bratislava-Rača uvádza na svojej oficiálnej stránke.

1) realizovať 4x ročne monitoring kvality podzemných a povrchových vôd
2) v celej záhradkárskej oblasti Žabieho majera vydať zákaz používať podzemnú a povrchovú vodu na pitné účely
3) v oblasti najvýraznejšieho znečistenia (juhovýchodná časť Žabieho majera) nepoužívať podzemnú a povrchovú na polievanie záhrad (plodiny a trávniky) a napĺňanie bazénov. Na zavlažovanie sa odporúča zachytávať dažďovú vodu, alebo používať vodu z verejného vodovodu, ktorý je zavedený v tejto oblasti
4) v ostatných oblastiach sa majiteľom odporúča dať si overiť kvalitu vypestovaných plodín na obsah hlavných kontaminantov
5) zaviesť verejný vodovod do celej oblasti záhradkárskej osady

 

V bratislavskej Rači, v lokalite Žabí majer, sa prieskumom potvrdilo vysoké znečistenie podzemnej a povrchovej vody. ZDROJ: fb MČ Rača

Celá oblasť vymedzená v danej analýze nie je podľa územného plánu určená na bývanie. Mestská časť Bratislava-Rača nemá vo svojej kompetencii budovanie verejných vodovodov a v tejto veci odporúčame vlastníkom obrátiť sa na Bratislavskú vodárenskú spoločnosť a.s. “Vzhľadom na predpoklad, že pôvod znečistenia podzemných vôd Žabieho majera je v bývalom areáli závodu Istrochem, ako aj na skutočnosť, že v súčasnosti nevieme odhadnúť plošné rozloženie znečistenia v Istrocheme, ktoré ovplyvňuje kvalitu prostredia na Žabom majeri, ako aj na výskyt lokálnej anomálie v smere prúdenia podzemných vôd, odporúčame na Žabom majeri a severnej časti Istrochemu realizovať doplnkový prieskum životného prostredia,” uvádza sa v záverečnej správe, ktorú na objednávku ministerstva životného prostredia realizovali spoločnosti Dekonta Slovensko a MM Revital.

Informácie k celej situácii na žabom majeri nám poslala aj Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS).  “V prvom rade treba jasne povedať, že znečistenie sa týka povrchových studní, ktoré majú na svojich záhradách bežní obyvatelia. Voda z verejného vodovodu v celom regióne BVS a aj v tejto lokalite je kvalitná, zdravotne 100 percentne nezávadná a BVS jej kvalitu pravidelne kontroluje. BVS v tejto lokalite nemá ani len žiadne studne, ktoré by využívala, teda aktuálne nehrozí ani len potenciálne ohrozenie kvality vody vo verejnom vodovode. BVS garantuje všetkým záhradkárom v tejto oblasti, ktorí využívajú verejný vodovod, že majú dostupnú kvalitnú vodu z vodovou. Ak niekto nie je na verejný vodovod pripojený, BVS mu odporúča čo najskôr sa na verejný vodovod napojiť. Čo sa týka výsledkov rozborov vody, tak tieto rozbory zo súkromných studní nerobila BVS a teda nemá ani podrobné informácie o aktuálnom rozsahu znečistenie. BVS sa podieľala na podobnom projekte monitoringu minulý rok a aj naše merania  potvrdili zvýšené koncentrácie nežiadúcich látok vo vode. Ich rozsah sa líši v závislosti od presnej lokality aj hĺbky studne. Na základe dostupných údajov a výsledkov meraní v minulom roku môžeme usudzovať, že znečistenie je spôsobené ekologickým znečistením z minulosti, takmer určite môžeme povedať, že je to dôsledok skládky CHZJD. Aktuálne informácie vám ale musí poskytnúť inštitúcia, ktoré robila posledné merania. BVS nemá kompetenciu vydať zákaz polievania vodou zo súkromných studní a rovnako nemá ani právomoci takéto nariadenia kontrolovať,” napísali nám z BVS.

 

V bratislavskej Rači, v lokalite Žabí majer, sa prieskumom potvrdilo vysoké znečistenie podzemnej a povrchovej vody. Zdroj: archív zoznam.sk

O vyjadrenie ku kontaminácii spodných a povrchových vôd na Žabom majeri sme požiadali aj starostu Mestskej časti Bratislava-Rača Michala Drotována.

Je znečistenie podzemných a povrchových vôd v celej oblasti na Žabom majeri?

S danou otázkou je potrebné sa obrátiť na Ministerstvo životného prostredia SR. Analýza sa zaoberala iba istou časťou Žabieho majera.

Je znečistenie podzemných a povrchových vôd spôsobené skládkou chemického odpadu z bývalej chemičky CHZJD, v súčasnosti ISTROCHEM?

S danou otázkou je potrebné sa obrátiť na Ministerstvo životného prostredia SR. V analýze je uvedený aj Istrochem ako jeden z možných zdrojov znečistenia.

Akým spôsobom bude Mestská časť Bratislava-Rača a envirorezort kontrolovať dodržiavanie zákazu používania podzemnej a povrchovej vody na Žabom majeri?

Používanie podzemnej a povrchovej vody je na vlastnú zodpovednosť užívateľa, mestská časť Bratislava-Rača tam nepovolila ani aktuálne nepovoľuje stavby studní ani nevydáva povolenia na odber vody.

Zabezpečí Mestská časť Bratislava-Rača pre záhradkárov a obyvateľov na Žabom majeri náhradný zdroj pitnej a úžitkovej vody?

Daná oblasť vymedzená analýzou Ministerstva životného prostredia SR nie je oblasť, kde v zmysle územného plánu je možné bývanie – ak tam niekto býva tak na vlastnú zodpovednosť. O tom, že je tam znečistená podzemná a povrchová voda užívatelia pozemkov majú informáciu minimálne 50 rokov, nejedná sa o novú informáciu. Mestská časť nemá vo svoje kompetencii budovanie verejných vodovodov.

Je reálne vysťahovanie obyvateľov na Žabom majeri a obmedzenie prístupu záhradkárov na svoje pozemky, keďže znečistenie podzemných a povrchových vôd je extrémne a zdraviu nebezpečné?

Určite nie, znečistenie v danej oblasti je už viac ako 50 rokov, keďže ide z veľkej časti o starú environmentálnu záťaž, takže užívatelia sa podľa toho v minulosti zariadili – časť si zaviedla pitnú vodu, časť si nosí vodu napr. balenú vo fľašiach. Podľa analýzy časť územia je možné využívať vodu na zalievanie. Daná oblasť je v územnom pláne určená ako výrobné a nevýrobné služby, odpadové hospodárstvo či priemysel. Je to podobné ako v zóne Istrochemu. Jedná sa o oblasti tzv. brownflields. Dlhodobo žiadame Hl. mesto SR Bratislavu, majiteľov daných pozemkov ale aj Ministerstvo životného prostredia, aby sa celá zóna riešila koncepčne do budúcna a jasne sa stanovilo jej využitie. Aktuálne je to z väčšej časti priemyselná zóna.

 

Galéria
V bratislavskej Rači, v lokalite Žabí majer, sa prieskumom potvrdilo vysoké znečistenie podzemnej a povrchovej vody. ZDROJ: fb MČ Rača
V bratislavskej Rači, v lokalite Žabí majer, sa prieskumom potvrdilo vysoké znečistenie podzemnej a povrchovej vody. ZDROJ: fb MČ Rača
V bratislavskej Rači, v lokalite Žabí majer, sa prieskumom potvrdilo vysoké znečistenie podzemnej a povrchovej vody. ZDROJ: fb MČ Rača
navigate_before
navigate_next