Regióny Bratislava GPlus Top

FOTO Bratislavou dnes pobežia tisíce bežcov. Podujatie ovplyvní dopravu

Zdroj: FB / Bratislava Marathon

BRATISLAVA – Sviatok všetkých bežcov prišiel znovu do Bratislavy. V hlavnom meste Slovenska sa po roku opäť koná jedno z najväčších športových podujatí Bratislava marathon, ktorého sa zúčastnia bežci takmer z celého sveta. Ako každoročne ani dnes si maratónsky beh nenechajú újsť známe slovenské tváre nielen zo športového prostredia, ale aj z politickej a spoločenskej sféry. Na svoje si prídu aj deti a lezúni, pre ktorých je rovnako pripravený program. Prihlásených je takmer 12,5-tisíc účastníkov.

 

V Bratislave sa koná už 14. ročník obrovskej akcie zameranej na beh. V nej sa priaznivci tohto populárneho športu môžu zúčastniť viacerých disciplín – od minimaratónu, cez štafety, polmaratón, až po klasický maratón. Samotné behy sa líšia najmä dĺžkou trate. V sobotu bol program vyčlenený najmä pre deti a bežeckých začiatočníkov. Už o 9:30 sa rodičia s deťmi mohli zabaviť na pretekoch lezúňov, ktoré mali trať v dĺžke symbolických päť metrov. Týchto pretekov sa zvyčajne zúčastní do sto batoliat, pričom je určený prioritne na zábavu.

Nasleduje detský beh, ktorý sa začne o desiatej hodine. Detičky si tak môžu odbehnúť od 300 do 800 metrov. Podľa hovorcu spoločnosti organizujúcej podujatie bolo štartovné pre deti vypredané, pričom sa pretekov zúčastnilo 1500 detí. Na sobotňajšom programe sa zúčastnil aj halový majster Európy v behu na 60 metrov Ján Volko, ktorý si pre svojich fanúšikov pripravil autogramiádu.

Hlavného programu sa zúčastní aj Klus

Následne ako posledný bod programu v sobotu bola desiatka, čiže beh na desať kilometrov, ktorý odštartoval o 16,00. Každý z behov štartuje pri obchodnom centre na nábreží Dunaja Eurovea, bežci pokračujú cez Most Apollo na Prístavný most, následne k zimnému prístavu späť na Most Apollo, na Klokočovu, k magio pláži a naspäť k nákupnému centru, kde je aj cieľ trate. 

Trať “desiatky”. Zdroj: Bratislavamarathon.com

Hlavný program usporiadatelia vždy zaradia na druhý deň – teda dnešok. Bežia sa až štyri disciplíny – maratón, polmaratón, štafetový maratónom a štafetový polmaratón. Pri maratóne sa beží štandardných 42,195 kilometrov.

Samotné podujatie spôsobí obmedzenia aj v doprave, čiže vodiči a cestujúci v MHD sa musia pripraviť na obmedzenia a výluky. Štart, rovnako aj cieľ bude pri nákupnom centre Eurovea, bežci sa následne cez Landererovu presunú na Prístavnú, kde sa otočia smerom späť k Eurovei, prejdu vonkajšie parkovisko, cez Šafárikovo námestie, Záhradnícku až k obratisku električiek na Astronomickej v Ružinove, naspäť k Starému mostu, k Sadu Janka Kráľa naspäť k Eurovei. Túto trasu si zopakujú dvakrát. Polmaratónci iba raz.

Polmaratónci si trasu po Bratislave odbehnú iba raz, maratónci dvakrát. Zdroj: bratislavamarathon.com

Do polmaratónu sa po tretíkrát zapojí napríklad aj poslanec NR SR za stranu SaS Martin Klus. Maratónských 42 kilometrov si odbehne aj 75-ročný pán Ján Hazucha, ktorý má za sebou päť zo šiestich veľkých maratónov, do ktorých sa radí maratón v Chicagu, New Yorku, Tokyu, Bostone, Berlíne a Londýne. Na splnenie seriálu World Marathon Majors mu chýba iba maratón v hlavnom meste Veľkej Británie. Na ňom chce štartovať tento rok. Pred odštarovaním dnešného hlavného programu bude znieť slovenská štátna hymna, ktorá bude prvýkrát spievaná naživo. Zaspieva ju muzikálová herečka Lenka Machciníková. 

Pre účastníkov sú pripravené nielen vecné, ale aj finančné ceny. “Prví 3 muži v kategóriách M do 39, M40, M50 a M60 a prvé 3 ženy v kategóriách Ž do 39, Ž40, Ž50 a Ž60 získajú vecné ceny. V prípade prekonania traťového rekordu v maratóne získa absolútny víťaz príslušnej kategórie osobnú finančnú odmenu,” píšu na oficiálnej stránke podujatia organizátori. Traťový rekord pre mužov predstavuje čas 2 hodiny 17 minút a pre ženy 2 hodiny 35 minút. Rovnaký princíp, bez možnosti prelomenia rekordu, platí aj pre polmaratón.

Medaily bude odovzdávať olympijská víťazka

Pre prvé tri víťazné tímy v štafetách sú pripravené vecné ceny. Odmeny získajú aj deti. “Prví 3 chlapci a prvé 3 dievčatá v každej vekovej kategórii získajú vecné ceny, pričom kategórie predstavujú kategórie A až F,” píše sa na stránke. Organizátori zaviedli aj špeciálne hodnotené kategórie, a to najrýchlejší nováčik na maratóne, polmaratóne a desiatke. Najrýchlejší bežci z každej kategórie v prípade, že bežia prvýkrát, získajú vecné ceny.

Rovnako bude ocenení najrýchlejší Bratislavčan a Bratislavčanka v disciplínach maratón, polmaratón, desiatka, minimaratón, pričom vecnými cenami ohodnotia prvých troch mužov a ženy. Podmienkou je, že v prihlasovacom formulári uviedli svoje trvalé bydlisko v hlavnom meste. Podľa hovorcu Gabriela Bodgányiho by mala medaily pre úspešných bezčov odovzdávať olympijská víťazka v biatlone Nasťa Kuzminova.

Na záverečnom ceremoniály sa ukáže aj Nasťa Kuzminová. Tá bude víťazom kategórii rozdávať medaily. Zdroj: SITA/Martin Medňanský

Obmedzená doprava

Bratislavskí vodiči sa budú musieť pripraviť aj na viaceré dopravné obmedzenia a výluky liniek MHD na niektorých zástavkach. “Podujatie výrazne zasiahne do premávky mestskej hromadnej dopravy, cestujúcim preto odporúčame v uvedenom čase zvýšiť pozornosť. Informovanie cestujúcich o aktuálnej premávke konkrétnych liniek zabezpečia vodiči a dispečeri dopravného podniku. S presmerovanými linkami a nepravidelnou dopravou dotknutých liniek je potrebné počítať v čase medzi 8:30 až 14:00. Jednotlivé linky sa vrátia na svoje štandardné trasy po ukončení príslušných dopravných obmedzení,” píše dopravný podnik na svojej stránke.

Najviac sa podujatie dotkne električkovej dopravy. “V čase od odklonenia premávky v Ružinove do ukončenia obmedzení bude premávka električiek na Ružinovskej radiále zabezpečovaná dvoma obojsmernými električkovými súpravami,” píšu organizátori. Podujatie sa dotkne všetkých liniek smerujúcich do Starého mesta, Ružinova a Petržalky. Konkrétny rozpis nájdete na stránke imhd.sk. Individuálnu dopravu budú usmerňovať policajti.

Galéria
Na podujatie Bratislava marathon sa prihlásilo dovedna 12,3-tisíc bežcov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Behu sa zúčastnil aj expremiér a bývalý predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Bežcov prišiel podporiť aj šéf Bratislavského kraja Juraj Droba. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
O Mikulášovi Dzurindovi sa vie, že rád behá. So športom začal už v roku 1980. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Podujatie podporil aj primátor Bratislavy Matúš Vallo, ktorý sa zúčastnil štafetového polmaratónu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
V Banskej Bystrici sa v sobotu 5. júna uskutoční jubilejný 10. ročník Banskobystrického maratónu. Zdroj: TASR
Tento rok sa koná 14. ročník podujatia. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Štart aj cieľ je na rovnakom mieste – pri nákupnom centre Eurovea. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Bežci musia splniť určitý limit, ináč budú diskvalifikovaní. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Podujatie obmedzí nielen individuálnu dopravu, ale aj MHD. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Organizátori zaviedli aj špeciálne ceny – pre najrýchlejšieho nováčika a najrýchlejšieho Bratislavčana či Bratislavčanku. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Maratónu sa zúčastnil aj Ján Hazucha, ktorý v 75 rokoch aktívne beháva a a chystá sa na prestížny maratón v Londýne. Potom bude mať splnený seriál World marathon Majors. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Na podujatie Bratislava marathon sa prihlásilo dovedna 12,3-tisíc bežcov.Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Na podujatí je dobrá nálada. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Na víťazov čakajú vecné aj finančné ceny.Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Bežci musia splniť určitý limit, ináč budú diskvalifikovaní. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next