Regióny Bratislava Top

Bratislavská župa otvára očkovanie pre ťažko zdravotne postihnutých. Má to však háčik

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Bratislavský kraj rozhodol, že okrem seniorov umožnia očkovanie proti koronavírusu už aj tým, ktorých osud ťažko skúša. Vakcína bude podaná aj zdravotne ťažko postihnutým ľuďom. Župa pod vedením Juraja Drobu zverejnila presné podmienky, za ktorých budú očkovaní. Zatiaľ budú figurovať len ako náhradníci v prípade, ak sa niekto na termín očkovania nedostaví.

 

Očkovanie na Slovensku napreduje. K vakcíne sa už môžu dostať zdravotníci, seniori či učitelia. Najnovšie ministerstvo zdravotníctva informovalo, že po novom sa budú môcť na očkovanie hlásiť aj ľudia nad 55 rokov. Doteraz bolo očkovanie prioritne určené pre seniorov nad 65 rokov.

Bratislavský kraj však v nedeľu zverejnil aj ďalšiu potešujúcu správu. Zaočkovať sa budú môcť dať aj osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. “Záleží nám na tom, aby sme pomohli tým, ktorí sú najviac ohrození koronavírusom. Preto sme vytvorili možnosť pre ťažko zdravotne postihnutých prihlásiť sa do zoznamu náhradníkov o očkovanie,uviedol župan Droba. Ako dodal, prihlásenie je jednoduché. Urobiť sa tak dá prostredníctvom na to vytvorenej stránky, kde je potrebné vyplniť krátky dotazník o tom, či je záujemca držiteľom preukazu ZŤP a ako áno, kedy a kde mu bol vydaný. Župa okrem iného zisťuje aj mieru funkčnej poruchy – teda aké percento tela má postihnuté, alebo či súhlasí s očkovaním vakcínou AstraZeneca. Iná vakcína totiž v súčasnosti pre mladšie ročníky nie je k dispozícii. Ďalšou podmienkou je, aby bol daný človek obyvateľom Bratislavského kraja – teda musí bývať výlučne v jednom z okresov Bratislava, Senec, Pezinok a Malacky.

 

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Systém, ktorý bratislavská župa spustila, počíta so zdravotne ťažko postihnutými ľuďmi však zatiaľ iba ako s náhradníkmi. “Bratislavský samosprávny kraj využije zoznam v prípade, že sa na očkovací termín nedostavia všetci prihlásení uchádzači, ktorí sa zaregistrovali cez internetovú stránku vakcinacia.nczisk.sk. V prípade, že bude voľný termín na očkovanie zo zoznamu náhradníkov, musí byť zaregistrovaná osoba pripravená bezodkladne sa dostaviť do veľkokapacitného očkovacieho centra v Bratislave (Národný futbalový štadión, ul. Viktora Tegelhoffa 4) spravidla do 60-90 minút od prijatia telefonátu a následnom potvrdení záujemcom,” vysvetľuje samosprávny kraj.

Aj keď očkovanie pod záštitou ministerstva zdravotníctva sprevádzali viaceré problémy a najmä chaos pred vakcinačnými centrami, podľa Drobu sa ľudia nemusia obávať, že by sa nedostali na rad, prípadne nedostali termín. “Nemusíte sa ponáhľať, o pridelení termínu na očkovanie nerozhoduje čas vašej registrácie. O presnom termíne očkovania budeme očkovancov informovať e-mailom alebo cez SMS,” vysvetľuje Tomáš Szalay, riaditeľ odboru zdravotníctva župy a lekár kraja. Počas uplynulých dní sme totiž boli opakovane svedkami toho, ako ľudia čakali v dlhých radoch bez potrebných rozostupov pred očkovacími centrami.  Spôsobilo to na jednej strane to, že ľudia prišli na miesto očkovania vo výraznom predstihu ale aj technické problémy. Na jeden čas bolo totiž prihlásených omylom viac pacientov.