Regióny Bratislava

Bratislavské mestské časti apelujú na obyvateľov, aby nezabúdali nosiť rúška

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Na bránach v bratislavskom Novom Meste pribudnú nálepky, ktoré obyvateľov upozorňujú na dodržiavanie nariadenia o povinnom nosení ochranného rúška v čase pandémie COVID-19. Mestská časť tak reaguje na fakt, že v poslednom období pribúda ľudí, ktorí si na verejných priestranstvách dávajú rúška dole. Informuje o tom starosta Nového Mesta Rudolf Kusý na sociálnej sieti.

“Uplynulé dni v uliciach ukazujú, že niektorí z nás pomaly strácajú ostražitosť a zodpovednosť. Pribúda ľudí, ktorí si dávajú dolu rúško, napríklad s argumentom, že im je pod rúškom teplo,” konštatuje Kusý, ktorý apeluje na zodpovednosť a vyzýva na ochranu seba samých i ľudí z okolia. Zdôrazňuje pritom, že najvyššou hodnotou je zdravie a ochrana života.

Obdobnú situáciu vníma aj starosta Ružinova Martin Chren. “Za posledné dni mám desiatky správ o tom, kde sa práve nachádzajú ľudia bez rúšok či popíjajúci v skupinách,” píše Chren na sociálnej sieti. Poznamenáva, že mestská časť nemá právomoc v tomto smere kontrolovať a pokutovať, ubezpečuje však, že v rámci možností spolupracuje s mestskou a štátnou políciou.

Mestská polícia má podľa neho od miestnej samosprávy prehľad miest s najvyššiu koncentráciou ľudí pre častejšie hliadkovanie. Kontroly sa týkajú napríklad Štrkoveckého jazera, kde síce býva podľa starostu veľa ľudí, sú však zväčša disciplinovaní. Policajné hliadky sa zameriavajú napríklad aj na Trhovisko Miletičova, kde sa často objavuje množstvo ľudí bez rúška. “Padli aj pokuty, pretože s niektorými sa inak naozaj nedá, a v kontrole tohto priestoru budeme tiež pravidelne pokračovať,” podotýka Chren.