Regióny Bratislava

Bratislavský magistrát začal zverejňovať podrobné dáta o mestskej hromadnej doprave

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Bratislavský magistrát začal v spolupráci s dopravným podnikom na svojom transparentnom portáli opendata.bratislava.sk zverejňovať podrobné dáta o mestskej doprave pre odborníkov aj verejnosť. V dnešnej tlačovej správe o tom informoval hovorca hlavného mesta Peter Bubla. V prvej fáze boli zverejnené dáta z električkovej linky číslo tri, ktorá spája mestské časti Rača a Petržalka. “Záujemcovia si môžu pozrieť údaje, ako napríklad čas, číslo vozidla, GPS súradnice električky aj názov zastávky,” uvádza magistrát.

 

“Ide o prvé zverejnenie takýchto dopravných dát v podobe mikroúdajov širokej verejnosti na Slovensku,” píše sa v správe. Zo zverejnených dát možno napríklad vyčítať, že cestovanie zo zastávky Kamenné námestie na zastávku Komisárky trvalo v októbri 2018 priemerne 28 minút a 40 sekúnd. V októbri roku 2019 to trvalo 27 minút a 26 sekúnd. Išlo teda o zrýchlenie o 1 minútu a 14 sekúnd. “Rovnaký kalendárny mesiac – október, z nich robí skvelý zdroj rôznych analýz, porovnávania a vylepšovania bratislavskej dopravy. Za jeden mesiac ide asi o 180-tisíc záznamov. Aj napriek svojmu objemu ide len o prvú vzorku informácií z MHD, ktoré Bratislava zverejnila,” doplnilo mesto.

„Odborná aj laická verejnosť môže vidieť, s akými dátami pracujeme. Záujemcovia môžu informácie analyzovať. Na základe týchto dát je možné napríklad spracovať priemerné časy medzi zastávkami podľa dní v týždni či hodín a minút vo vybraných dňoch, aké typy električiek chodia, či kde na zastávke zastavili,“ povedal Pavol Škápik, vedúci oddelenia dátovej politiky a analýz z magistrátu Bratislavy. “Ľudia si tiež môžu údaje vizualizovať v mapke a tak simulovať priebeh cestovania MHD počas posledných troch rokov,“ doplnil Škápik. „V poskytovaní takýchto dát budeme pokračovať. Aj na základe požiadaviek verejnosti plánujeme v dohľadnej dobe zverejniť dáta za autobusovú linku 21 spájajúcu autobusovú stanicu s Devínskou Novou Vsou, a trolejbusovú linku 212 premávajúcu zo Železnej studienky do Vrakune,“ uzavrel Škápik.

Magistrát zbiera takéto údaje dlhodobo a v poslednom roku aj pravidelne vyhodnocuje. Zozbierané údaje slúžia napríklad pri územnom plánovaní či zlepšovaní organizácie mestskej hromadnej dopravy (MHD). “Na základe týchto údajov potom mesto a jeho organizácie upravujú napríklad grafikony MHD či fungovanie križovatiek v Bratislave,” spresnil magistrát. Vzhľadom na obrovský objem týchto dát zverejnil magistrát v prvej fáze dáta za električkovú linku číslo v mesiacoch október 2017, október 2018 a október 2019. “Ide o rovnaké obdobie počas troch rokov, aby bolo možné porovnať vývoj aj dopad uplatnených zmien po ich zavedení. Nejde o úplný sumár električiek, ktoré túto trasu obsluhovali, pretože nie všetky boli vybavené prostriedkami na zber takýchto údajov. Ako však vidieť na dátach v čase, modernizácia vozňového parku sa aj v podobe zberu dát zlepšuje,” deklaruje mesto.