Regióny Bratislava

Bratislavský región je v poradí druhý s najrýchlejšou krivkou starnutia

Zdroj: TASR / Dušan Hein

BRATISLAVA – Bratislavský región je v poradí druhý s najrýchlejšou krivkou starnutia, patrí tiež k regiónom s najvyšším podielom všeobecných lekárov v dôchodkovom veku v SR. Pribúdajú taktiež ľudia ohrození chudobou. Sociálne a zdravotné služby narážajú nielen na nedostatočnú kapacitu, ale aj limity zvyšovania kvality. Kraj preto vypracoval viaceré investičné projekty. Bez externých zdrojov ich zrealizovať nedokáže, bojuje preto o eurofondy. 

 

V Bratislavskom kraji vývoj sociálnych služieb desaťročia nereagoval na demografické súvislosti. Chýbajú najmä špecializované zariadenia pre autistov, ľudí so stareckou demenciou či Alzheimerovou chorobou. “Súčasné tempo starnutia obyvateľstva kraja vyžaduje riešenia. Podobným problémom čelíme aj v oblasti dostupnosti zdravotnej starostlivosti,” konštatuje predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba.

Kraj tak trápi modernizačný dlh a nedostatok zamestnancov pracujúcich v sociálnych a zdravotných službách. Výzvou regiónu sú tiež tzv. biele miesta. Týka sa to napríklad Záhoria či seneckého mikroregiónu, kde sa nevyhovujúca dostupnosť uvedených služieb prejavuje najviac.

Problémom je chudoba

Problémom je tiež pribúdanie ľudí ohrozených chudobou. V zadlženosti je región na druhej priečke, takmer 80 z 1000 obyvateľov je v exekúcii. Množstvu obyvateľov hrozí sociálne vylúčenie. Na území kraja žije takmer 19 percent ľudí bez domova z celkového počtu na Slovensku. Medzi ohrozené skupiny patria seniori, nízkopríjmoví pracujúci či Rómovia z marginalizovaných komunít.

Riešenie týchto problémov vidí Bratislavský kraj predovšetkým v deinštitucionalizácii zariadení sociálnych služieb a zriaďovaní komunitných sociálnych služieb poskytovaných v teréne, ambulantnou či pobytovou formou. Ide o krízové centrá, útulky, denné centrá, špecializované zariadenia, zariadenia podporovaného bývania či zariadenia pre seniorov. Zdôrazňuje tiež potrebu zvýšenia kapacít jaslí a škôlok, podporu nájomného bývania a sociálneho podnikania i modernizácie a doplnenie infraštruktúry ambulantnej starostlivosti v obciach vrátane podpory starostlivosti o duševné zdravie.

“Inklúzia je prospešná nielen pre tých najzraniteľnejších, ale aj pre nás. Dospelých aj deti učí trpezlivosti, empatii a dôvere,” podotýka Barbora Lukáčová, riaditeľka odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov Úradu BSK. Žiadny z veľkých investičných projektov nedokáže kraj zrealizovať bez externých zdrojov. Požiadal preto Európsku komisiu, aby schválila presun alokácie na projekty vBratislavskom kraji.