Regióny Bratislava

Bratislavský samosprávny kraj začal uplynulý víkend s pilotnou fázou očkovania proti koronavírusu

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) začal s očkovaním proti ochoreniu COVID-19. Počas uplynulého víkendu bolo vakcínou od firmy AstraZeneca zaočkovaných viac ako tisíc obyvateľov kraja, prioritne učiteľov a zamestnancov kritickej infraštruktúry. Pilotná fáza očkovania sa uskutočnila v Poliklinike Karlova Ves. TASR o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.

 

Lekár BSK a riaditeľ odboru zdravotníctva Úradu BSK Tomáš Szalay hodnotí víkend pozitívne, organizačne prebehlo všetko bez komplikácií. “Systém, tak ako sme ho nastavili, fungoval. Celý priebeh dvoch očkovacích dní nám pomáhalo zabezpečiť desať lekárov a pomocný personál. Žiadna dávka vakcín, ktoré sme mali k dispozícii, sa nevyplytvala,” skonštatoval Szalay.

Počas víkendu sa zaočkovalo 1069 obyvateľov kraja. Prihlasovať sa dalo cez systém Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré poslalo konečný zoznam prihlásených záujemcov. Za hodinu pracovníci vakcinačného centra v Poliklinike Karlova Ves zaočkovali 80 ľudí.

“Očkovanie je v súčasnej pandemickej situácii jedným z najlepších riešení ochrany zdravia ľudí. Čím väčší počet obyvateľov sa zaočkuje, tým skôr sa budeme môcť vrátiť k bežnému spôsobu života,” poznamenal predseda BSK Juraj Droba.  Očkovanie v poliklinike v Karlovej Vsi bude pokračovať aj najbližší víkend. Na základe výsledkov pilotného projektu začne Bratislavský kraj pripravovať spustenie veľkokapacitného očkovacieho centra. Podľa prieskumu BSK sa chcú dať zaočkovať tri štvrtiny obyvateľov kraja.