Spoločnosť Regióny Bratislava Domáce Top

Bratislavu už dnes ovládnu bežci. Čakajú nás viaceré obmedzenia v doprave, pozrite sa aké

Na štart nočného behu sa postavia tisícky bežcov nielen zo Slovenska. Zdroj: bratislavamarathon.sk

BRATISLAVA – Tma, svetlo hviezd a tisíce bežcov pokope. Už dnes sa v hlavnom meste bude konať nočný beh. V poradí už 11-teho ročníka sa zúčastní vyše 5000 bežcov z celého Slovenska. Vychutnajú si tak Bratislavu z iného pohľadu, ako sú na ňu bežne zvyknutí. Organizátori si dali viacero záväzkov, ktoré sa budú snažiť splniť. Dokonca už majú aj veľkého favorita na víťaza. 

 

Telekom Night run víta nielen nadšencov behu, ktorí sa tomuto športu venujú pravidelne, ale aj fanúšikov či milovníkov športu. Na Slovensku ide o najväčší organizovaný nočný beh, a rozhodne sa teší obľube. Veď každý rok sa počet registrovaných bežcov rapídne dvíhal, až pokorili maximálnu možnú hranicu – 5000 účastníkov. Podľa organizátorov môžu bežci vďaka tomuto podujatiu zažiť hlavné mesto tak, ako žiadni iní turisti. Nič nenechali na náhodu a už od júna poskytovali pre zúčastnených 12-týždňovú prípravu, aby sa na 10-kilometrovú trasu po Bratislave riadne pripravili.

„Bežcom v ich výkonoch budú pomáhať bubeníci, ktorí sa budú nachádzať na štyroch miestach na trati a v cieli. O jedinečnú show sa postará skupina Campana Batucada, Jamadan African Drum show, Abadá Capoeira a bubnová škola Rytmika s doprovodom saxofonistky Saxany Sapietovej. Pomáhať a motivovať účastníkov pretekov budú takisto vodiči, ktorí sa nám osvedčili aj na tejto kratšej trase,” uviedol riaditeľ pretekov Peter Pukalovič. Dodal, že novinkou je aj živé spievanie slovenskej hymny v podaní muzikálovej herečky Natálie Olcsváry Hatalovej, ktorá odznie krátko pred začatím behu. 

Bežcom budú do rytmu bubnovať viacerí bubeníci. Zdroj: FB / 11. ročník Telekom Night Run

Myslia ekologicky

 K 5.9. bolo na podujatie prihlásených 4566 bežcov, z čoho väčšinu (60%) tvoria muži, nasledujú ženy a deti. Najviac prihlásených – 60 percent je z Bratislavy, ale prihlásili sa aj bežci zo zahraničných krajín. Tých je doteraz 283 z 20 krajín sveta. “Veľkým lákadlom je prebeh cez tunel pod hradom,” konštatoval s tým, že deti si svoju trasu už odbehli.

Samotní organizátori sa zaviazali, že tento ročník bude výnimočný. Vytvorili totiž “zelený” koncept nočného behu. Bežcom dokonca ponúkajú možnosť zbaviť sa starých vecí, ktoré zapadajú prachom, aby ich doniesli a podarovali tak tým, ktorí nemajú možnosť si zaobstarať kvalitné športové vybavenie. Rovnako sa organizátor rozhodol znížiť svoju uhlíkovú stopu. „Koncept sme zmenili zásadne, nakoľko nechceme o tom iba rozprávať, ale hlavne ísť príkladom. Zbavili sme sa akejkoľvek papierovej formy – od registrácie, cez rôzne brožúry, až po výsledkové listiny. Všetko bude zahrnuté v bežeckej aplikácii Telekom Night Run. Zároveň sme sa poriadne obuli aj do separovania odpadu, napríklad na občerstvovacích staniciach na trati nenájdete plastové fľaše, ale už iba poháre z recyklovateľného materiálu, sprievodné vozidlá sú výlučne elektrické, nerozdávame reklamné predmety, ale ako darček ponúkame jabĺčko na registrácii,“ uviedli z Telekomu. Pre registrovaných zákazníkov, ktorí sú rovnako aj zákazníkmi Telekomu, má ružový operátor pripravený aj dátový balíček na jeden deň zadarmo – a to práve dnes.

Bežci umiestnení na prvých pozíciách získajú aj ekologickú trofej. Zdroj: Becool.sk

Hodnotné ceny

Počas podujatia sa behajú viaceré disciplíny. Medzi obľúbenú, a v súčasnosti už vypredanú disciplínu, patrí štafetový beh dvojíc na 2×5 metrov. Štart oficiálneho behu je od OC Eurovea. Rovmako je k dispozícii aj firemný beh, ktorého sa musí zúčastniť najmenej 5 bežcov v tíme, pričom aspoň 2/3 musia byť zamestnanci jednej firmy. Hlavný beh má stanovenú dĺžku 10 kilometrov, ktorú musia bežci splniť do 1,5 hodiny.

Pre všetkých zúčastnených sú pripravené aj pamätné medaily na podujatie, ako aj občerstvenie. Najlepšia žena sa môže tešiť na Samsung Galaxy Watch 42mm Rose Gold Bluetooth a najrýchlejšieho muža čakajú Samsung Galaxy Watch 46mm black Bluetooth. Víťazi ostatných kategórií (okrem detí a firemných behov) získajú športové bluetooth slúchadlá s Micro SD slotom v eko zelenej farbe, ktoré sú kompatibilné s ľubovoľným smartfónom. Pre prvé tri víťazné tímy firemného behu sú prichystané poháre. 

Každý bežec získa po dobehnutí aj pamätnú medailu. Zdroj: FB / 11. ročník Telekom Night run

Na podujatie sa pravidelne prihlasujú aj víťazi iných ročníkov. Medzi nimi sú aj Marek Hladík, Jozef Urban, či minuloročný víťaz Tibor Sahajda, ktorého organizátori označujú za najrýchlejšieho maratónca v rámci celého Česka a Slovenska. Tento rok sa behu zúčastní aj futbalový útočník Filip Šebo, či fitness tréner zo známej televíznej šou Ján Landl. 

Dopravné obmedzenia

Pre vodičov však podujatie prináša isté obmedzenia. Polícia už verejnosť informovala, že sobotný večer bude patriť bežcom a tak budú uzatvorené viaceré ulice. Ide o úseky:

  • od Šafárikovho námestia cez Vajanského a Rázusovo nábrežie, až po Nábrežie arm. gen. Ludvíka Slobodu
  • ulica SNP od Hodžovho námestia
  • nebude možný zjazd z Mosta SNP a Staromestskej ulice na Nábrežie arm. gen. Ludvíka Slobodu

“Doprava bude po celý čas riadená a usmerňovaná príslušníkmi dopravnej polície v závislosti od priebehu peletónu bežcov. Vodičov vyzývame, aby sa pri prejazde riadili pokynmi hliadok PZ, prípadne na prejazd využili v rámci možností inú trasu,” uviedla bratislavská krajská polícia.

Podujatie sa dotkne aj výluky autobusových liniek pri Eurovei. Dôvodom je výstavba pódia, čím sa uzatvorí časť Pribinovej ulice v priestore zastávky Nové SND. Tú obsluhujú linky 29 a 133.  

Galéria
Zdroj: FB / 11. ročník Telekom Night run
Pre prvé tri miesta je prichystaná aj ekologická trofej. Zdroj: Becool.sk
Beh bude štarovať od OC Eurovea, kde je pripravený aj stage. Zdroj: FB / 11. ročník Telekom Night run
Trasou si bežci pozrú Bratislavu z inej perspektívy. Zdroj: bratislavamarathon.com
Pre bežcov je každoročne k dispozícii aj štafeta pre dvojice. Zdroj: bratislavamarathon.com
Bežcom budú do rytmu bubnovať viacerí bubeníci. Zdroj: FB / 11. ročník Telekom Night Run
Bežcov budú motivovať aj tempári, ktorí sa budú snažiť, aby nikto neprišiel do cieľa po časovoom limite (1,5 hod.). Zdroj: Zdroj: FB / 11. ročník Telekom Night run
Pre deti aj dospelých sú prichystané pamätné medaily. Zdroj: Becool.sk
Pre najlepšiu bežkyňu a najlepšieho bežca sú prichystané hodnotné ceny. Zdroj: bratislavamarathon.com
navigate_before
navigate_next