Regióny Bratislava Top

Budete potrebovať na cestu vlakom do Chorvátska očkovanie či test? Štátne železnice majú jasnú odpoveď

Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Milovníci cestovania môžu mať dôvod na radosť. Štátne železnice ponúkajú možnosť cestovať do Chorvátska vlakom. Aj keď situácia naďalej nie je priaznivá, viacerí Slováci si zrejme už pre istotu plánujú dovolenky pre prípad, ak by sa možnosť cestovania opäť povolila. Kým niektorí nedajú dopustiť na cestu autom, iní radšej využijú pohodlnejšiu a menej stresujúcu možnosť. Zoznam.sk zisťoval, aké sú podmienky na cestovanie k moru vlakom. Tie vás zrejme prekvapia.

 

Štátne železnice vo štvrtok informovali o tom, že pre dovolenkárov prichádzajú s obrovskou novinkou – do Chorvátska sa už nebudú musieť “terigať” autom či autobusom, ale po novom budú môcť ísť aj vlakom. Okrem klasických miest na sedenie či lôžok je v ponuke aj špeciálna služba – desiati majitelia áut či motocyklov si totiž svojich štvorkolesových či dvojkolesových “tátošov” budú môcť vziať so sebou.

Predpredaj lístkov už je spustený. Podľa hovorcu železníc Tomáša Kováča tak štátna spoločnosť spravila ešte v polovici marca. “Vyťaženosť zo stanice Bratislava hlavná stanica sa aktuálne pohybuje na úrovni 10 percent, s pohľadom na len postupné uvoľňovanie obmedzení a predpoklad rozhodovania sa „na poslednú chvíľu“ to pokladáme za fajn východiskovú pozíciu,” konkretizoval hovorca železníc. Ako dodal, kapacita vlakov bude celkom vysoká – 132 miest na sedenie, 90 lôžok a 10 miest na prepravu automobilov, respektíve motocyklov.

 

Vlaky budú jazdiť od júna do septembra, vždy v utorok a piatok. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Známe sú už aj ceny. V prípade dospelého sa lístok na sedenie pohybuje od 29,90 eur, pre dieťa do 15 rokov to je polovica, teda 15 eur. Lôžkové lístky sú drahšie – dospelý musí počítať s najmenej 70 eurami, v prípade dieťaťa to je 55 eur. Ide o “lôžko Triple”. Už ich názov naznačuje, že sa v kupé nachádzajú tri – ide o výhodnú možnosť pre trojčlennú rodinu. Najdrahšie je samostatné lôžko, ktoré dospelého vyjde 139 eur. Pre dieťa takáto možnosť nie je. Ak by sa niektorí cestujúci rozhodol, že chce so sebou zobrať aj svoje vozidlo, bude si musieť siahnuť oveľa hlbšie do vrecka. Za prepravu auta do Splitu si železnice pýtajú takmer 110 eur. Za motocykel 80 eur. K tomu treba pripočítať aj cenu za lôžko, alebo lístok na sedenie. Dôležité je však povedať, že ide o ceny pre jednosmerný lístok. Rovnakú sumu bude treba zaplatiť aj pre cestu naspäť.

Železnice však ľudí uisťujú, že ak si cestujúci kúpia lístok a náhodou by sa zatvorili hranice, o svoje peniaze sa nemusia obávať. “Ak budú cestujúci, ktorí si zakúpia lístok v úseku Bratislava hlavná stanica – Split,  počas zakúpenej cesty vlakom výrazne obmedzení aktuálnou situáciou a kvôli pandemickým pravidlám nebudú môcť cestovať (napr. v prípade uzatvorených hraníc), zakúpené lístky im vrátime bez sankcie. Uvedomujeme si, že situácia je nepredvídateľná. Akékoľvek neštandardné situácie, ktoré sa môžu objaviť, sme pripravení riešiť operatívne,” deklaruje Kováč.

Treba očkovanie či test?

Zrejme sa viacerí pýtajú tú istú otázku – bude potrebné na cestu potvrdenie o očkovaní, prípadne negatívny výsledok testu? Železnice majú jasnú odpoveď. “Dopravca nepodmieňuje vstup do vlaku žiadnym testom ani očkovaním. Železničná spoločnosť Slovensko nemá oprávnenie kontrolovať potvrdenia o očkovaní ani o negatívnom teste, náš personál kontroluje iba cestovné doklady,” uvádza Kováč. Cestujúci si však pred cestou musia overiť, aké opatrenia a pravidlá platia pre vstup do tej-ktorej krajiny.

 

Vstup do vlaku nebude podmienené očkovaním či testom. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Aké sú podmienky v Chorvátsku

Problémom však naďalej môžu byť podmienky na vstup do Chorvátska. Aj keď národný dopravca deklaruje, že cesta do krajiny nebude podmienená očkovaním či povinným testovaním, v prímorskej krajine naďalej platia viaceré obmedzenia. Minimálne do konca apríla je totiž pri vstupe do Chorvátska potrebné predložiť negatívny výsledok PCR testu alebo antigénového testu. Ten nesmie byť starší ako 48 hodín od odobratia vzorky. Ďalšou možnosťou je byť 10 dní v karanténe a následne si zaplatiť PCR testovanie priamo v Chorvátsku, pričom karanténa sa skončí doručením negatívneho výsledku testu. “Osoby, ktoré majú potvrdenie o očkovaní proti COVID-19 majú výnimku z povinnosti predkladania negatívneho PCR testu a karantény (musí obsahovať dôkaz, že od podania druhej dávky očkovania prešlo najmenej 14 dní. Osoby, ktoré prekonali COVID-19 za posledných 6 mesiacov majú výnimku z povinnosti predkladania negatívneho PCR testu a karantény pri vstupe do Chorvátskej republiky. Ako dôkaz o prekonaní COVID-19 cestujúci musia mať: pozitívny výsledok PCR alebo antigénového testu,” informuje ministerstvo zahraničných vecí na svojej stránke.

Okrem toho treba myslieť na aktuálne protiepidemiologické pravidlá platné v krajine. V Chorvátsku je povinné nosenie ochranných masiek/rúšok vo všetkých zatvorených priestoroch (vrátane MHD) a otvorených priestoroch – na uliciach a iných verejných miestach, všade tam, kde nie je možné dodržať bezpečnostnú vzdialenosť 1,5 metra. Všetkým podnikom a zariadeniam s občerstvením je umožnený predaj formou take away jedla, nápojov a cukrovín. Otvorené sú kaviarne a reštauračné zariadenia na vonkajších terasách s dodržaním nariadení Úradu verejného zdravia Chorvátsku (rúška, dezinfekcia, 2 metre odstup),” dodáva rezort diplomacie.

 

Galéria
Do vlaku si okrem psa môžete zobrať aj auto či motorku. Zdroj: ZSSK
Cenník lístkov je už známy. Zdroj: ZSSK
Pred cestou je potrebné si overiť aktuálne opatrenia v krajine. Zdroj: TASR / AP
Vlak bude odchádzať každý utorok a piatok, a to od júna do septembra. Zdroj: ZSSK
Začína sa dovolenková sezóna a cestovanie nemá žiadne obmedzenia. ZDROJ: archív zoznam.sk
Do auta si môžete zobrať aj auto či motocykel. Zdroj: ZSSK
Cesta do Chorvátska sa stane pohodlnejšou. Zdroj: pixabay.com
Mapa, kde je potrebné auto naložiť do vlaku. Zdroj: ZSSK
Pri ceste do Chorvátska nebudú železnice vyžadovať test ani potvrdenie o očkovaní. Zdroj: ZSSK
Začína sa dovolenkové obdobie a cestovanie Slovákov po Európe. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič
navigate_before
navigate_next

Mohlo by vás zaujímať