Regióny Bratislava Košice Nitra Prešov Trnava Žilina

Búrky napáchali poriadnu spúšť: Na viacerých miestach zasahovali hasiči

Ilustračné foto. TASR - HaZZ v Bratislave

BRATISLAVA – V súvislosti s búrkovou činnosťou a veternou smršťou zasahovali profesionálni a dobrovoľní hasiči do utorkového rána spolu 229-krát. Informovala o tom Katarína Križanová z komunikačného oddelenia Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Najvážnejšia situácia bola v Banskobystrickom kraji, kde mali 65 zásahov.

 

V Košickom kraji zasahovali pri 47 udalostiach, v Nitrianskom kraji mali 40 výjazdov a v Žilinskom kraji zasahovali 24-krát. Zasahujúci hasiči odstraňovali najmä popadané stromy z cestných komunikácií a zo zaparkovaných vozidiel. Silný vietor na mnohých miestach odtrhol strechy z rodinných domov. V niekoľkých prípadoch odčerpávali vodu zo zatopených priestorov a cestných komunikácií.

“Hasiči na niektorých miestach naďalej pokračujú v odstraňovaní následkov búrkovej činnosti,” priblížila Križanová.

Hasiči zasahovali prevažne v okrese Bardejov

V súvislosti s prívalovými zrážkami mali hasiči v Prešovskom kraji od pondelka (16. 8.) do utorka 7.00 h celkovo 16 výjazdov. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove Miroslava Knišová, zasahovalo 46 príslušníkov HaZZ s 20 kusmi techniky.

“Ich pomoc bola potrebná najmä pri odstraňovaní spadnutých stromov z cestných komunikácií, odčerpávaní vody zo zatopených záhrad, pivníc a suterénov rodinných domov a pri odstraňovaní nečistôt a nánosov bahna z miestnych komunikácií,” priblížila Knišová. Najviac zasiahnuté boli obce Gerlachov, Malcov, Snakov a Hrabské v okrese Bardejov, kde spolu s profesionálnymi hasičmi zasahovali aj dobrovoľné hasičské zbory okolitých obcí.

Na východnom Slovensku vypadla elektrina

Výpadky elektriny takmer na 6500 odberných miestach zaznamenala spoločnosť Východoslovenská distribučná (VSD) v dôsledku nočnej búrky a silného vetra v Košickom aj Prešovskom kraji. Bez elektriny je zhruba ešte polovica z nich, a to v lokalitách Košice – Luník IX, Olšovany, Vechec, Sirník, Brehov, Veľké Revištia a Budulov v Moldave nad Bodvou. Uviedla to hovorkyňa VSD Andrea Danihelová.

Podľa jej slov došlo k 12 poruchám na napäťovej úrovni vysokého napätia. Medzi najviac dotknutými boli okrem košického Luníka IX a obcí Vechec či Veľké Revištia aj územia Košice – Myslava, Ďurkov, Ruskov, Čierna Lehota, Turňa nad Bodvou, Vranov na Topľou, Slovenské Nové Mesto, Hatalov, Veľké Kapušany, Choňkovce a Nižný Hrušov.

“Vďaka rýchlemu zásahu pohotovostných zložiek VSD v teréne v kombinácii s dispečerským riadením sa nám podarilo časť odberateľov zásobiť. Predpokladáme odstránenie príčiny poruchy a obnovenie distribúcie elektriny aj do posledných odberných miest v priebehu dnešného dňa,” dodala.

 Približne 2800 odberných miest bez elektrickej energie

Západoslovenská energetika (ZSE) aktuálne eviduje približne 2800 odberných miest bez elektrickej energie, najviac v oblasti Nových Zámkov a Nitry. Poruchy by mali byť odstránené v priebehu dňa. Celkovo ZSE evidovala v noci v dôsledku búrky 30.000 zákazníkov bez elektrickej energie. Uviedla to hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová. Bratislavskí hasiči okrem popadaných stromov nezaznamenali väčšie škodové udalosti.

“Vzhľadom na extrémne silnú búrku, ktorá bola v noci na západnom Slovensku, prišlo na viacerých miestach k výpadku elektrickej energie. Celkovo sme počas noci evidovali 30.000 zákazníkov bez elektrickej energie. Najviac postihnuté boli oblasti  Levice, Nitra, Nové Zámky a Partizánske,” priblížila Dobošová.

Väčšinu porúch sa podarilo odstrániť ešte v priebehu noci, niektoré si vzhľadom na svoj rozsah vyžadujú dlhší čas. “Aktuálne evidujeme ešte približne 2800 odberných miest bez elektrickej energie, najviac v oblasti Nových Zámkov a Nitry. Na odstránení porúch pracujú pohotovostné zložky Západoslovenskej distribučnej nepretržite, predpokladáme, že poruchy budú odstránené v priebehu dnešného dňa,” doplnila hovorkyňa.