Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina Top

Čaká nás úplne NEVYSPYTATEĽNÉ POČASIE: Prívalové dažde, málo slnka a nočné teploty tesne nad nulou

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Posledný septembrový týždeň bol teplotne nadpriemerný, bez zrážok a extrémnej zmeny počasia. Posledný septembrový týždeň už bude na Slovensku v znamení typického jesenného počasia, čo sa týka teplôt, oblačnosti aj zrážok. 

 

“Ešte v nedeľu sme pri slnečnom počasí zaznamenali na juhozápade letný deň, keď teplota dosiahla 25 °C, pričom najteplejšie  bolo v Hurbanove a Gabčíkove, kde namerali až 26 °C. Ale podobné počasie už skončilo a už v úvode nasledujúceho týždňa bude viac oblačnosti, zrážok a trochu sa ochladí,” informuje Slovenský hydrometeorologický ústav. Na Slovensku sa začala jeseň a tomu bude zodpovedať aj počasie a tento týždeň. “Čaká nás jesenný charakter počasia, pričom bude prevládať premenlivá oblačnosť a budú sa vyskytovať aj viaceré prehánky počas nasledujúcich dní. Pondelok prinesie na naše územie prehánky a dážď, pričom zrážková činnosť sa bude ďalej rozširovať smerom na východ. Najviac by mohlo spadnúť oblasti západného Slovenska, a to okolo 10 až 20 mm zrážok,” naznačilo imeteo.sk na svojej stránke.

Teplota sa v pondelok budú pohybovať od +18 do +24 °C. Podobné teploty nás čakajú aj v utorok, kedy bude taktiež oblačno a prevažne zamračené s občasnými prehánkami. Teploty sa budú pohybovať od  +17 do +25 °C. “Ani streda neprinesie veľmi výraznú zmenu v počasí. Bude o niečo chladnejšie s dennými teplotami od +16 do +22 °C a taktiež sa treba pripraviť na občasné zrážky a prevažne zamračené počasie. Začiatok druhej polovice týždňa sa bude niesť v podobnom charaktere počasia, pričom teplotne sa bude mierne ochladzovať a dáždniky aj počas štvrtka budú na mnohých miestach potrebné,” dodáva imeteo.sk.

 

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

V niektorých okresoch Bratislavského a Trnavského kraja platia od pondelka popoludnia až do 22.00 hod výstrahy prvého stupňa pred dažďom a to v okresoch Bratislava, Malacky, Pezinok, Senec a Dunajská Streda. “V týchto okresoch sa očakáva miestami výskyt dažďa s úhrnom zrážok 15 až 25 milimetrov,” uviedol Slovenský hydrometeorologický ústav. Vzhľadom na už spadnuté zrážky tento úhrn predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

Počas nasledujúceho týždňa tak budú síce príjemné teploty, no bude veľa dažďa, ale pozitívne je, že bez výrazných veterných extrémov. To sa nedalo povedať o Taliansku, Stredomorí a vo Francúzsku. Tu bola počas víkendu silná búrková činnosť, veď nad Európou zaznamenali v tejto oblasti takmer pol milióna bleskov. Búrky navyše v Taliansku sprevádzal prudký prívalový dážď. V Ligúrii spadlo takmer 200 mm zrážok, čo vyvolalo prívalové povodne.