Regióny Bratislava

CELEBRITY odhalili súkromie! Kto pri rozprávkach plače a kto si číta z Biblie? Budete prekvapení

Vianoce o známych osobností. ZDROJ: Markíza, RTVS, JOJ

BRATISLAVA – Vianoce už voňajú. Večera sa varí, stromček svieti a v televízore ide jedna kultová rozprávka za druhou. Všetko to patrí k neopakovateľnému čaru týchto sviatkov. Nahliadli sme do domácností známych televíznych osobností, ktoré nám porozprávali o svojich jedinečných momentoch a tradíciách, na ktoré nedajú dopustiť. 

 

Miroslav Frindt (51)

Nezameniteľná vôňa Vianoc

Vôňa ihličia, mandaríniek a pomarančov prevoňajú na Vianoce byt moderátora RTVS. Obyčajné veci potešia najviac, dokonca s tropickým ovocím sa mu spájajú aj nezabudnuteľné spomienky na detstvo: „Som socialistické dieťa, na pomaranče, mandarínky či banány sa v minulosti stálo hodinu a pol pred zelovocom. Spravidla týždeň pred sviatkami… len vtedy bolo tento tovar dostať,“ zaspomínal si s úsmevom. 

Miroslav Frindt. ZDROJ: RTVS

Jana Hospodárová (46)

Všetci si v tento čas oddýchneme

Ako dieťa Vianoce zbožňovala. No úprimne priznala, že ich čaro pominulo v okamihu, keď sa jej rodičia rozviedli. „Keďže vlastné deti nemám, Vianoce pre mňa znamenajú najmä pokojné obdobie v roku, kedy si všetci oddýchneme a máme na seba čas.” Moderátorka pochádza z Michaloviec  a hoci jej mama nie je východniarka, prispôsobila sa do istej miery východniarskej tradícii a štedrovečernú večeru začínajú bobaľkami s makom. „Ešte predtým dá každému pri stole cesnakom namočeným v mede krížik na čelo. To kvôli zdraviu. V detstve sme vždy pred večerou chodievali s otcom na prechádzku a pod nohami nám vŕzgal sneh. To je dnes žiaľ už nereálne,”povedala s nostalgiou v hlase. 

Jana Hospodárová. ZDROJ: Markíza

Janette Štefánková (48)

Hlavne v pokoji

Vianočné sviatky sú pre moderátorku časom pokoja. Snaží sa všetko, čo sa dá, pripraviť vopred, aby rodina nebola zbytočne v strese. „A potom spoločne relaxujeme, pozeráme rozprávky, chodíme na prechádzky a maškrtíme. Bez toho to nejde,“ hovorí s úsmevom. Na ich štedrovečernom stole nechýbajú oblátky s medom, bobále s makom, hríbová polievka na sladko a ryba so šalátom. “Pravidelne aj cesnak, aby všetci boli zdraví. Pod obrusom nesmie chýbať aj nejaká tá bankovka.“ 

A keďže v spravodajstve sa chodí do roboty aj počas sviatkov, občas má Janette aj pracovné Vianoce. Tento rok sa divákom prihovorí 26. decembra, teda na Štefana.

Janette Štefánková. ZDROJ: RTVS

Zuzana Čimová (26)

Skombinované tradície

Populárna brunetka pochádzam z Bratislavy, no takmer celé detstvo prežila v Skalici. Tradície u nich doma sú skombinované: „Na stole nesmie chýbať šošovicová polievka, majonézový šalát a ryba. Ešte pred ňou vždy rozkrojíme jabĺčko, z ktorého každý ochutná, nasleduje oblátka s medom a sušená ďatľa.“

Zuzana Čimová. ZDROJ: Markíza

Klaudia Suchomel Guzová (42)

Štedrý deň bez vynášania smetí

Vianoce sú pre Klaudiu Suchomel Guzovú časom blízkosti a stretnutí s rodinou a priateľmi. 

Hoci december býva hektický pre prípravy, vždy si nájde čas na stretnutie s tými, ktorých dávnejšie nevidela. „Je to pre mňa obdobie skutočne sviatočné a snažím sa tú atmosféru vykúzliť aj doma. Môj manžel, hudobník ma vždy vytiahne aj na nejaký pekný koncert. Veľmi sa teším, že tento rok po pandemických časoch, už skutočne všetko funguje.“ A aké tradície patria do koloritu ich rodiny? „V našej rodine sa na Štedrý deň nesmú vynášať smeti, aby sme z domu nevyniesli šťastie. Pod obrus pri štedrej večeri dávame šupiny z kapra a peniaze, aby nám cez rok nechýbali. Neodchádzame od stola, aby sme boli celý rok spolu. Veríme, že keď dym po sfuknutí sviečky smeruje do stropu, budeme všetci zdraví,“ opísala Klaudia. 

Klaudia Suchomel Guzová. ZDROJ: RTVS

Maroš Molnár (49) 

S reprákom spievajú koledy

Všetko čo si nedopraje počas roka si vynahradí na Vianoce – relax s rodinou, čítanie a prechádzky. Dopustiť nedá ani na jednu trádíciu, ktorú má obzvlášť rád. „Máme kamarátov z Griňavy. Každý rok na Štedrý deň chodíme pred ich dom s reprákom a spievame koledy. Oni nás pustia dnu, zapneme si v telke Pelíšky a potom začíname liať olovo – volovo. Pritom popíjame. Pripití sa vraciame domov a chystáme vianočnú večeru. Keď sme bývali u rodičov, mama dávala pod obrus šupiny z kapra. Teraz, keď bývame sami, žena dáva pod obrus peniaze. Pred večerou sa ideme prejsť a vtedy prichádza Ježiško. Keď sa vrátime pod stromčekom sú prichystané darčeky prekryté vianočnou látkou. Potom nasleduje vianočná večera: oplátky s medom a cesnakom, kapustnica, ryba so zemiakovým šalátom a posledné sú pupačky s makom. Zazvoním na zvonec, ideme k stromčeku a dcéra rozdáva a rozbaľuje darčeky,” opísal obľúbený tréner vianočnú pohodu, ktorú má rád. 

Maroš Molnár. ZDROJ: Markíza

Marianna Ďurianová (45)

Rozprávkové Vianoce

Vianoce miluje. Už začiatkom decembra zdobí byt a pečie medovníčky, ktoré prevoňajú byt a dodajú atmosfére ten správny šmrnc. „Môj syn Romanko má len 10 rokov, tak tie sviatky sú u nás skutočne ešte stále rozprávkové,“ hovorí úprimne. Pri jednom stole sa stretáva s rodičmi aj súrodencami. Bez toho si sviatky nevie predstaviť. A nikdy nezabúdajú ani na tých, ktorí pri nich nemôžu byť. „Do misy s ovocím, ktorá je na stole, každý odlomí kúsok z oplátky s medom pre tých, ktorí už s nami nie sú. A vždy má niekto príhovor, posledné roky som to väčšinou ja,“ uzavrela s úsmevom. 

Marianna Ďurianová. ZDROJ: RTVS

Dárius Koči (30) 

Vianočný dídžej 

Usmievavý herec priznal, že je to práve on, kto u nich doma robí „vianočného dídžeja“. So sestrou a mamou si spievajú popritom, ako chystajú sviatočné jedlo. „Pri večeri, ktorá začína okolo 18stej sa najskôr číta nový zákon a potom si prajeme pokoj, dobro a lásku. Krája sa jablko, hádžeme orechy do rohov a potom prichádzajú na rad oblátky s medom a cesnakom. Ďalej mávame rybu so zemiakovým šalátom a polievka je šošovicová.“

Dárius Koči. ZDROJ: JOJ

Karin Majtánová (48)

Na kalórie v tento deň nepozerá

Láska, spolupatričnosť a čas strávený s blízkymi vystihujú Vianoce Karin Majtánovej. „Myslím, že keď je človek už v dospeláckom veku a môže tráviť dni sviatočné, aj tie bežné, so svojimi žijúcimi a zdraviu sa tešiacimi rodičmi, tak je to obrovský dar. Nehovoriac o tom, že je to aj s mojimi najdrahšími a milovanými deťmi, s mojím manželom a sestrou, pretože sme veľmi súdržná rodina. Takže Vianoce pre mňa znamenajú najmä pokojnú atmosféru a pocit lásky a radosti z toho, že sme po roku opäť všetci spolu v tento slávnostný deň.“ Moderátorka prezradila, že rada sa zababuší do deky so šálkou čaju, vareného vínka či vianočného punču a sleduje obľúbené rozprávky. „Je to aj o slzičkách, pretože čím som staršia, tým viac pri rozprávkach so šťastným koncom plačem. A je to aj o jedlách, pretože v tieto dni si naozaj doprajem a nepozerám na kalórie… ani pri mamičkinom výbornom štedráku, ani iných dobrotách.“ Počas Štedrého dňa však celá rodina dodržuje pôst. „Máme aj zvyk, že vojdem do obývačky, zavinšujem všetkým našim spolustolovníkom a na čelo im dám krížik z medu, aby sme boli všetci v novom roku zdraví. Potom obdarujem aj kútiky v našej obývačke so slovami: “Kútik, kútik, nemám ti čo dať, iba túto maličkosť,” a zakotúľam do všetkých kútov oriešok v škrupinke. Potom sa všetci pomodlíme a zaspomíname si na všetkých tých, ktorí tu už nie sú s nami.“ Na štedrovečernom stole nechýbajú oblátky, med, kapustnica s hubami, ryba so zemiakovým šalátom a ako dezert sa podávajú cestenice. „To je jedlo, ktoré do našej rodiny priniesla mamička Sú to malé buchtičky, kysnuté, plnené slivkovým lekvárom a bohato obsypané makom a cukrom. Potom otvárame okno, čakáme Ježiška, nanosíme darčeky a ideme sa pozrieť, čím sme jeden druhého potešili.“

Karin Majtánová. ZDROJ: RTVS

Simona Simanová (38)

List Ježiškovi

Najkrajšie sviatky v roku, ktoré spoja celú rodinu – tak vníma Vianoce Simona Simanová. „Deti sa tešia najviac na rozbaľovanie darčekov a ja zas vtedy, keď píšeme list Ježiškovi. U nás nosí darčeky stále Ježiško a dúfam, že to tak ostane ešte veľmi veľmi dlho. Všetci chystáme spolu štedrovečernú večeru, dospelí majú dovtedy pôst.”

Simona Simanová. ZDROJ: RTVS