Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

CENOVÝ REKORD: TÁTO základná potravina ešte NIKDY drahšia nebola!

Ilustračná foto. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Inflácia zapríčinila na Slovensku totálny ekonomický obrat. Po extrémnom zdražovaní niektorých potravín, ako sú napríklad vajíčka či maslo, čaká Slovákov ďalší cenový šok. Mliekarne totiž vyhlásili, že ešte nikdy neplatili poľnohospodárom toľko ako teraz. Nákupné ceny mlieka tak prepisujú svoje rekordy. To sa, samozrejme, dotkne aj spotrebiteľov.

 

Mliekari sú zúfalí. Mlieko opúšťajúce brány poľnohospodárskych podnikov ešte nikdy nebolo také drahé, ako je dnes. Potvrdila to aj hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

„Mliekarne zaň v decembri 2022 zaplatili poľnohospodárom v priemere 0,52 eura za liter, pričom v decembri 2021 platili za surové kravské mlieko výrazne menej, a to 0,36 eura za liter. Za 12 mesiacov tak cena surového kravského mlieka stúpla o 44,90 percenta,“ vysvetľuje Holéciová.

Môže za to inflácia a energetická kríza

Takéto zdražovanie nákupných cien mlieka, ako základnej suroviny na výrobu mliečnych výrobkov, nemá v našej histórii obdobu. Podľa Holéciovej môže za dramatický vývoj predovšetkým dopad hlavných udalostí minulého roka, ako je inflácia, energetická kríza, sucho, no aj výrazný tlak na znižovanie celkového investičného dlhu v sektore chovu dojníc.

Zdroj: mlieko.sk

„Kým v roku 2021 zaplatili mliekarne za nákup surového kravského mlieka viac ako 269 mil. eur, vlani ich základná surovina vyšla už na viac ako 358 mil. eur. V medziročnom porovnaní zaplatili mliekarne za mlieko o takmer 34% viac,“ približuje hovorkyňa.

Zdražejú aj produkty v obchodoch?

Hovorkyňa upozornila, že odbytové ceny mlieka, ktoré mliekarňam platia obchodníci za spracované mlieko, však spomínaný nárast stále dostatočne nekopírujú. V plnej miere tak nie je podľa hovorkyne SPPK v odbytovej cene zohľadnený ani nárast ceny suroviny od poľnohospodárov, nie to ešte nárast miezd, energií, obalových materiálov či nákladov na pohonné látky.

„Mliekarne stále musia hľadať riešenia, ako za tejto situácie, keď sa náklady na výrobu potravín vplyvom inflácie neustále zvyšujú, nastaviť výrobu tak, aby ceny mliečnych potravín neboli ešte drahšie. Zvýšené náklady sa snažia utlmiť aj vo vlastnej réžii. Apelujeme na spotrebiteľov, aby vnímali aj túto snahu mliekarní, ktorú robia v prospech zákazníkov a aby pri nákupe vkladali do košíkov ešte viac slovenského mlieka a mliečnych výrobkov“, dodal na záver prezident Slovenského mliekarenského zväzu a zároveň podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Marián Šolty.