Regióny Bratislava Ekonomika Domáca

Ceny bytov v Bratislave dosiahli historické maximum. Priemerná cena sa vyšplhala na tritisíc eur za meter štvorcový

Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz

BRATISLAVA – Ceny bytov v Bratislave dosiahli historické maximum, priemerná cena za meter štvorcový sa vyšplhala na 3 000 eur. Informovali o tom dnes analytici zo spoločnosti Bencont Investments v tlačovej správe. Priemerná jednotková cena bytov v Bratislave prekonala aj predošlý rekord z roku 2008. Ponuka bytov v novostavbách klesla pod 2 000 voľných bytov, čo je zase historickým minimom od čias, keď sa realitný trh začal začiatkom 21. storočia v Bratislave vôbec rozvíjať.

 

„Takto nízka ponuka spojená so stále vysokým dopytom spôsobili v roku 2019 nárast ceny nad 3 000 eur za meter štvorcový, pričom ku koncu roka to bolo dokonca až na 3 237 eur za meter štvorcový. Ceny novostavieb v Bratislave sa tak za rok 2019 zvýšili o 11,3 percenta,“ vysvetlil hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.

Analytikov Bencont Investments prekvapil dopyt po lacných bytoch na okraji Bratislavy. Týka sa to napríklad bytového projektu Ovocné sady. “Ovocné sady, ktoré sa v priemere cenovo pohybovali na úrovni okolo 2 500 až 2 700 eur za meter štvorcový, sa radili medzi najlacnejšie projekty v Bratislave. Masívny predaj v podobe viac než 280 bytov za prvé dva mesiace však ukázal, že štartovacie byty s nižšou cenou sú aj napriek okrajovej lokalite v rámci Bratislavy vysoko dopytovaným tovarom,” spresnili v analýze. Naopak, projekt Vydrica prišiel s rekordne drahými bytmi, kde priemerná cena prevyšovala aj 6 000 eur za meter štvorcový.

Priemerná jednotková cena bytov v Bratislave prekonala aj predošlý rekord z roku 2008. Zdroj: TASR / Adriána Hudecová

Priemerná rozloha voľných novostavieb bola ku koncu minulého roka 67,63 metra štvorcového, čo predstavuje medziročný pokles o 3,5 metra štvorcového. „Prudký pokles priemernej rozlohy súvisel s tým, že až 70 percent predaných bytov v Bratislave predstavovali jedno- a dvojizbové byty. Masívny predaj malých bytov spôsobila najmä nová ponuka, ktorá priniesla predovšetkým malé byty a medzi nimi aj byty do 100-tisíc eur. Také novostavby v Bratislave v súčasnosti už takmer neexistujú ale dopyt po nich je pre nízku cenu, prirodzene, veľmi vysoký,“ pripomína hlavný analytik Bencont Investments.

Analytici nepredpokladajú výrazné zmeny, ceny pôjdu aj naďalej hore. “Dostupnosť bývania sa v hlavnom meste v dôsledku spomínaných faktorov výrazne zhoršila. Ak tento problém nebude čoskoro vyriešený, tak bude brániť ďalšiemu rozvoju Bratislavy,” vysvetlili. Veľké projekty, ktoré by prispeli k zlepšeniu situácie v hlavnom meste, sú ešte vo fáze prípravy, ktorá môže trvať roky. Bratislava podľa nich potrebuje nový územný plán, čo však podľa hlavného mesta môže trvať ešte 8 – 10 rokov. “V roku 2020 očakávame ďalšie zvyšovanie cien a nie je vylúčené, že opäť dosiahne dvojciferný nárast,“ uzavrel Rudolf Bruchánik.

Bencont Investments, súčasť Bencont Group, sa od roku 2008 zaoberá analýzami realitného trhu a komodít pre vlastné potreby a potreby svojich klientov. Analýzy realitného trhu publikuje a uzatvára každý kalendárny štvrťrok. Jej sesterské spoločnosti realizovali alebo realizujú projekty Jurský obytný park a Krone vo Svätom Jure, Nový Martin v Martine, Tujetoin v bratislavskej Dúbravke, Rínok Rača v Rači, Valerian a Mendelsohn v Podunajských Biskupiciach či prevádzkujú apartmánový dom Família v Novom Smokovci.