Regióny Bratislava Top

Cestujúci pozor. Bratislavskí vodiči MHD sa zapoja v pondelok do výstražného štrajku

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Dopravný podnik Bratislava (DPB) potvrdil, že sa jeho vodiči MHD zapoja v pondelok (12. 4.) do výstražného štrajku. Medzi 08.00 a 09.00 h podľa dopravcu v Bratislave nebudú premávať spoje MHD, s výnimkou vodičov, ktorí sa do štrajku nebudú chcieť zapojiť, keďže štrajk je dobrovoľný. Zároveň bude zachovaná doprava do najväčší bratislavských nemocníc v Ružinove, Kramároch a na Antolskej v Petržalke.

 

 “Ak bude spoj MHD obsluhovať trasu linky v čase výstražného štrajku, vodič vozidlo neodstaví uprostred jazdy, ale obslúži všetky zastávky na trase danej linky až po konečnú. V čase od 8.00 do 9.00 h však vozidlá tých vodičov, ktorí sa zapoja do výstražného štrajku, z nástupných zastávok nevyjdú na svoju trasu,” informovala TASR hovorkyňa DPB Ľubica Melcerová. Vozidlá MHD by tak nemali blokovať cesty.

DPB odporúča cestujúcim, aby si naplánovali svoje cesty tak, aby sa v pondelok ráno v čase štrajku nespoliehali na MHD. “Po 09.00 h sa postupne obnoví premávka MHD v Bratislave,” deklaruje Melcerová. Vedenie DPB ešte bude počas víkendu rokovať so zástupcami zamestnancov o zjemnení podoby výstražného štrajku. O prípadných zmenách bude dopravca informovať.

DPB odporúča cestujúcim, aby si naplánovali svoje cesty tak, aby sa v pondelok ráno v čase štrajku nespoliehali na MHD. Zdroj: TASR / Dano Veselský

DPB upozorňuje, že jeho výpadok tržieb z dôvodu pandémie sa vyšplhal už na 25 miliónov eur. “Bez možnosti čerpať finančnú pomoc zo štátnych schém prvej pomoci hrozí aj hromadné prepúšťanie,” podotkol dopravca. Z toho dôvodu podľa neho vyhlásili všetky odborové organizácie DPB výstražný štrajk. Racionalizačné a úsporné opatrenia, ktoré v DPB prebehli, nestačia na vykrytie výpadku tržieb aj napriek tomu, že sa v DPB v roku 2020 znížili náklady o deväť miliónov eur. “Odborové organizácie sa snažia chrániť pracovné miesta, pretože bez pomoci od štátu je pravdepodobné zhoršovanie kvality MHD, a tým aj redukovanie pracovných miest vodičov i obslužného personálu,” uviedla Melcerová.

Dopravné firmy na celom Slovensku, ktoré zabezpečujú MHD v 54 mestách, môžu podľa DPB čerpať prvú pomoc od štátu za výpadok tržieb z cestovného, okrem štyroch dopravných podnikov (vrátane DPB), v ktorých pracuje spolu 5000 ľudí. Výstražný štrajk v pondelok ráno vyhlásili zástupcovia zamestnancov dopravných podnikov v Bratislave, Košiciach a Prešove. Štrajkom chcú upozorniť, že štát stále finančne nepomohol ich podnikom s výpadkom príjmov spôsobeným pandémiou nového koronavírusu a hrozí rušenie liniek i prepúšťanie. O forme štrajku v Prešove sa momentálne ešte rokuje. Podľa informácií TASR je v hre možnosť, že vodiči prešovského dopravného podniku len symbolicky podporia štrajkujúcich kolegov v Bratislave a Košiciach, napríklad zavesením stužiek na vozidlá.

Pridá sa aj Prešov

Zamestnanci Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP) sa v pondelok (12. 4.) zapoja len do takzvaného podporného štrajku. Vyjadria ním podporu kolegom z dopravných podnikov v Bratislave a Košiciach, ktorí v pondelok od 8.00 do 9.00 h vstúpia do výstražného štrajku. Pre TASR to uviedol hovorca prešovskej samosprávy Vladimír Tomek.

V pondelok budú všetky autobusy a trolejbusy prešovskej mestskej hromadnej dopravy (MHD) označené stuhami vo farbách mesta Prešov. Zároveň na nich bude vylepený oznam s vysvetlením, prečo sa zamestnanci podniku pripájajú k štrajku. “Dopravný podnik mesta Prešov a mesto Prešov rešpektuje právo zamestnancov na štrajk. Podľa nášho názoru je však potrebné zvoliť adekvátnu formu štrajku vzhľadom na to, že DPMP nežiadal v súvislosti s pandémiou o žiadnu finančnú kompenzáciu za obdobie roka 2020,” uviedol Tomek. Formou podporného štrajku chcú zamestnanci prešovského dopravného podniku zároveň poukázať na to, aby nedochádzalo k ďalšiemu obmedzovaniu spojov a znižovaniu dopravných výkonov.

Chvú poukázať na to, aby nedochádzalo k ďalšiemu obmedzovaniu spojov a znižovaniu dopravných výkonov. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Košičania vec podporia

Vodiči košického dopravného podniku sa v pondelok (12. 4.) zapoja do výstražného štrajku, trvať má od 8.00 do 9.00 h. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) Vladimíra Petrušová. Podľa odborárov bude zachovaná premávka liniek k obom pracoviskám Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura Košice a vypravené budú aj školské spoje či spoje do oceliarní U. S. Steel.

„Od 8.00 h sa odstaví mestská hromadná doprava (MHD) s tým, že všetky linky dôjdu na konečnú zastávku. Ak má linka z konečnej vyraziť pár minút pred začiatkom štrajku, už tak nemusí urobiť. Električky ukončia štrajk niečo pred 9.00 h, aby nedošlo k prepätiu na električkovej dráhe. Je to dobrovoľný štrajk, preto ťažko odhadnúť, koľkí vodiči sa doň zapoja,“ povedala pre TASR predsedníčka Základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu pri DPMK Andrea Vindišová. Cestujúcej verejnosti odporúča, aby sa v uvedenom čase nespoliehala na MHD. DPMK však nepredpokladá jej masívny výpadok.

Vindišová pripomenula, že rokovania o finančnej kompenzácii v dôsledku pandémie nového koronavírusu pokračujú. „Ak do nedele večera dostaneme kladnú informáciu, a to že kompenzácia bude poskytnutá, do štrajku nepôjdeme,“ dodala. Mesto Košice súhlasí s krokom odborárov upozorniť na finančné straty, ktoré pre pandémiu utrpel DPMK. „Mrzí nás, že si vybrali až taký radikálny spôsob. Na problémy treba upozorňovať a je nevyhnutné žiadať vládu o pomoc. Zastaviť dopravu však v tejto chvíli, keď o pomoci stále rokujeme, nie je vhodné,“ povedal pre TASR hovorca magistrátu Vladimír Fabian.

V tomto roku pre DPMK mesto vyčlenilo historicky najvyššiu sumu – takmer 24 miliónov eur, z čoho 1,5 milióna eur predstavuje úhradu strát za služby vo verejnom záujme. „Táto suma je vyše dvojnásobná oproti roku 2020. Pre pretrvávajúcu pandémiu a výpadok tržieb to isto nebude stačiť, keďže len za prvé tri mesiace sú medziročné tržby DPMK nižšie o 1,6 milióna eur,“ doplnil.

Vodiči košického dopravného podniku sa v pondelok zapoja do výstražného štrajku, trvať má od 8.00 do 9.00 h. Zdroj: TASR / Milan Kapusta