Regióny Bratislava Košice Prešov Top

Bratislava má za sebou rušné ráno. Ako to vyzeralo v uliciach, keď štrajkovala MHD?

Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar

BRATISLAVA – Hodinový výstražný štrajk vodičov bratislavskej MHD sa skončil. “Linky začínajú premávať, doprava MHD sa postupne obnovuje v plnom rozsahu,” potvrdila pre TASR hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava (DPB) Ľubica Melcerová.

 

Štrajk bol dobrovoľný, spoje premávajúce k nemocniciam premávali aj počas neho. Štrajk v najväčších slovenských mestách vyhlásili odborové organizácie DPB a Dopravného podniku mesta Košice (DPMK). Symbolicky, vo forme tzv. podporného štrajku, sa pripojili aj vodiči MHD v Prešove.

Výstražný štrajk vyhlásili zástupcovia zamestnancov dopravných podnikov. Chceli ním upozorniť, že štát stále finančne nepomohol ich podnikom s výpadkom príjmov spôsobeným pandémiou nového koronavírusu a hrozí rušenie liniek MHD i prepúšťanie. “Nechceme cestujúcich mať ako rukojemníkov, ale rovnako nechceme, aby verejná doprava skončila ako v 80. rokoch minulého storočia, keď sa do autobusov nedalo nastúpiť, lebo boli také preplnené. Reálne hrozí rušenie liniek MHD, a teda aj hromadné prepúšťanie,” povedal pre TASR predseda Základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu Dopravný podnik Bratislava (DPB) Július Orbán.

Do výstražného štrajku vodičov sa v Bratislave zapojili dve tretiny vodičov. Informovala o tom hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava (DPB) Ľubica Melcerová. “Vodiči po 8.00 h doviezli cestujúcich na konečné zastávky a vozidlá odstavili, do 9.00 h sa nezapojili do premávky,” spresnila. Pripomenula, že aj počas hodinového štrajku premávali spoje k najväčším nemocniciam. “Obsluhované boli aj všetky električkové radiály, ktoré pokryla náhradná autobusová doprava,” dodala. Po 9.00 h sa podľa pokynov dopravného dispečingu, ktorý DPB posilnil na 16 ľudí, postupne obnovila premávka. “V plnom rozsahu bola obnovená o 10.30 h,” dodala hovorkyňa. Informácie o účasti zhruba 60 až 65 percent vodičov na štrajku pre TASR potvrdil predseda Základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu (ZO IOZ) pri DPB Július Orbán. “Nezaznamenali sme žiadne problémy či ‘pokyvkávanie’ dopravy. Bola plynulá, hlavne čo sa týka nemocničných spojov na Ružinov, Kramáre a Antolskú v Petržalke. Všetko, čo sme deklarovali, sme splnili,“ uviedol Orbán.

Hrozba výpovedí

Zástupcovia zamestnancov dopravných podnikov, ktoré prevádzkujú MHD v mestách Bratislava, Košice a Prešov, vstúpili 23. marca do štrajkovej pohotovosti. Cestujúcich sa nedotkla, ale bola viditeľná napríklad označením na vozidlách. Prevádzkovatelia MHD v mestách Bratislava, Košice, Prešov a Žilina už vo februári upozorňovali, že situácia vo verejnej doprave je po januári kritická a bez pomoci od štátu môže prísť k rušeniu liniek a k prepúšťaniu. Výpadok tržieb v dôsledku koronakrízy označili za enormný. Napríklad výpadok tržieb bratislavského dopravného podniku sa od začiatku pandémie vyšplhal na 25 miliónov eur. “Dopravné firmy na celom Slovensku, ktoré zabezpečujú MHD v 54 mestách, môžu čerpať prvú pomoc od štátu za výpadok tržieb z cestovného, okrem štyroch dopravných podnikov (vrátane DPB), v ktorých pracuje spolu 5000 ľudí,” upozorňuje DPB. V bratislavskej MHD už nepremáva šesť liniek s menším dopytom cestujúcich a v prípade, ak štát nedorieši finančnú kompenzáciu, môžu byť podľa dopravcu obmedzené aj ďalšie linky.

Ministerstvo dopravy pre TASR v uplynulých mesiacoch opakovane uviedlo, že nemá zákonnú a ani finančnú možnosť, ako koronakrízou zasiahnutým mestským dopravným podnikom pomôcť. Deklarovalo však, že hľadá spôsoby, ako situáciu riešiť. Rezort videl možný priestor v rámci pripravovanej schémy pomoci pre cestnú dopravu. Pre koaličnú krízu sa však tieto návrhy v marci nedostali na koaličnú radu. V piatkovom (9. 4.) stanovisku ministerstvo dopravy pre TASR skonštatovalo, že po vzájomnej dohode si problematiku finančnej pomoci samosprávam, pod ktoré dopravné podniky patria, zobral rezort financií. Ministerstvo financií na otázky doteraz neodpovedalo. Premiér Eduard Heger (OĽANO) uplynulý víkend uviedol, že vláda naďalej hľadá najefektívnejší spôsob pomoci tomuto sektoru. Ako spresnil, čakali na dáta od samospráv, tie koncom februára prišli a ukázali, že mestá nedopadli tak zle, akoby mohli. Napriek tomu si myslí, že “vykopávať otvorené dvere” počas rokovania, nie je cesta. “Štrajkovať, keď s niekým rokujem, nedáva zmysel,” vyhlásil v Sobotných dialógoch v RTVS.

Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar

Bikesharing zadarmo

Počas hodinového ranného štrajku MHD v hlavnom meste SR Bratislave mohla cestujúca verejnosť využiť zadarmo kapacity zdieľaných bicyklov. Jeden z prevádzkovateľov bikesharingu touto formou reaguje na dopravné obmedzenia . “Umiestnili sme do celého  mesta takmer 300 bicyklov, ktorými sa bude dať počas štrajku dopraviť po Starom Meste, Novom Meste, Petržalke, Ružinove, Karlovej Vsi a Dúbravke,” informoval hovorca spoločnosti Rekola Martin Žarnovický.

Vysvetlil, že na odomknutie bicykla je potrebné si siahnuť mobilnú aplikáciu, kde sa nachádza aj mapa staníc a bicyklov, ktoré si je možné požičať. “Bicykel sa odomkne automaticky po tom, ako si užívateľ naskenuje jeho kód cez mobil. Po jazde je možné bicykel vrátiť na ktorúkoľvek stanicu v Bratislave vyznačenú v mobilnej aplikácii,” dodal Žarnovický.

Galéria
Cestujúci čakajú na linky MHD na zastávke Hraničná v Ružinove. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Cestujúci čakajú na linky MHD na zastávke Hraničná v Ružinove. Zdroj: Zoznam.sk / Jám Zemiar
Cestujúci čakajú na linky MHD na zastávke Hraničná v Ružinove. Zdroj: Zoznam.sk / Jám Zemiar
Cestujúci čakajú na linky MHD na zastávke Hraničná v Ružinove. Zdroj: Zoznam.sk / Jám Zemiar
Oznam o štrajkovej pohotovosti bol podľa DPB nalepený na každý premávkový voz. Zdroj: imhd.sk
Cestujúci čakajú na linky MHD na zastávke Hraničná v Ružinove. Zdroj: Zoznam.sk / Jám Zemiar
Cestujúci čakajú na linky MHD na zastávke Hraničná v Ružinove. Zdroj: Zoznam.sk / Jám Zemiar
Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Na zastávkach nie je vyvesená o pondelkovom štrajku. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Zdroj: TASR / Martin Baumann
Po hodine sa premávka liniek bratislavského dopravného pdoniku obnovila. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Po hodine sa premávka liniek bratislavského dopravného pdoniku obnovila. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
navigate_before
navigate_next