Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Chcete na jeseň kandidovať v komunálnych a župných voľbách? Musíte mať transparentný účet

Voľby starostov a primátorov.
Peniaze na kampaň musia mať niektorí kandidáti na transparentnom účte. Zdroj: TASR / Roman Hanc

BRATISLAVA – Pokiaľ chcú kandidáti míňať financie na volebnú kampaň pred jesennými voľbami, musia mať niektorí z nich transparentný účet. Týka sa to kandidátov na predsedu samosprávneho kraja a kandidátov na starostu obce, respektíve primátora mesta a starostu mestskej časti v obci nad 5000 obyvateľov. Vyplýva to z informácií zverejnených na webe Ministerstva vnútra. Účet musí mať aj politická strana.

 

“Údaje na osobitnom platobnom účte musia byť bezplatne, diaľkovo a nepretržite prístupné tretím osobám a musia zobrazovať prehľad platobných transakcií, to znamená pohyby na tomto účte sú 24 hodín denne dostupné verejnosti,” priblížilo ministerstvo vnútra, ktoré odporúča, aby sa kandidát ubezpečil, či konkrétna banka takýto osobitný platobný účet ponúka. Pokiaľ politická strana podáva kandidátnu listinu do oboch volieb, stačí, ak si zriadi na kampaň iba jeden účet. Nemôže si nechať účet, ktorý využívala v predchádzajúcich voľbách, musí si zriadiť nový. Nezávislý kandidát môže použiť aj predchádzajúci účet.

Kandidát i politická strana si musia zriadiť transparentný účet najneskôr v deň, keď bude musieť vykonať prvú platbu na kampaň. Zriadenie účtu musia oznámiť ministerstvu vnútra, ktoré jeho adresu zverejní na svojom webe. Na účet musia byť vložené finančné prostriedky výlučne prevodom z iného účtu, teda nemôžu byť v hotovosti. “Na požiadanie Ministerstva vnútra SR musí kandidát preukázať, kto je vlastníkom účtu, z ktorého boli finančné prostriedky prevedené,” skonštatoval rezort vnútra.