Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Chladné počasie ROZKÚRILO celé Slovensko: Koľko si za TEPLO PRIPLATÍME? Poznáme odpoveď

BRATISLAVA – Aj napriek tomu, že na Slovensku sa astronomická jeseň začne v piatok 23. septembra,  je u nás na aktuálne ročné obdobie netradične chladno. Teploty sú výrazne pod hranicou dlhodobého teplotného normálu, ale už v závere týždňa by mohla prísť príjemná zmena.

 

Už uplynulý víkend bol na Slovensku nezvyčajne chladný a teploty mimoriadne nízke, čo spôsobilo, že väčšina domácností už začala kúriť. Na september je to neštandardné, ale daný stav potrvá už iba pár dní a v závere týždňa by sa už malo otepľovať, pričom cez deň by mohlo byť aj dvadsať stupňov. „Za chladným obdobím, ktoré aktuálne na našom území zažívame môže zatekanie veľmi chladného morského vzduchu od severu a vzduchová hmota, ktorá na naše územie prúdi je v porovnaní s dlhodobým normálom až o 10 °C chladnejšia,“ konštatuje imeteo.sk, podľa ktorých sa prílev studeného vzduchu bude postupne zmierňovať a nahor pôjdu aj teploty. „Už počas víkendu sa výraznejšie oteplí a teploty na celom území počas dňa vystúpia nad hranicu +15 °C, pričom v najteplejších lokalitách nášho územia pôjdu teploty až nad hranicu +20 °C. Trend otepľovania pritom bude pokračovať,“ dodávajú meteorológovia.

 

Aj keď je na Slovensku ešte stále leto, na Slovensku sa začala vykurovacia sezóna. ZDROJ: archív zoznam.sk

Aj napriek tomu už začali Slováci kúriť a v tomto trende budú pravdepodobne aj pokračovať, pokým vonkajšia teplota nebude v priemere vyššia ako 13 stupňov. Po vyhodnotení priebehu priemerných denných teplôt v ostatných dňoch, vrátane ich očakávaného vývoja na najbližšie obdobie, pristúpilo mesto k začiatku vykurovania 19. septembra 2022, a to v zmysle platnej legislatívy. V prípade zmien klimatických podmienok bude režim dodávky tepla na vykurovanie operatívne regulovaný. Vykurovacia sezóna trvá v mesiacoch september – máj. Kúriť sa začne podľa zákona vtedy, keď je tri dni po sebe priemerná teplota 13 stupňov,“ povedala Dominika Adamovičová, hovorkyňa primátora mesta Banská Bystrica.

Súčasné ceny energií ale majú vplyv na hospodárnosť jednotlivých teplárenských spoločností a náklady na vykurovanie domácností sa v jednotlivých regiónoch môžu výrazne zmeniť. „Cena tepla stanovená ešte nebola, preto nemožno definovať to, o koľko sa náklady zvýšia. Zároveň dávame na vedomie, že vykurovanie domácnosti nevpadá do agendy mesta Banská Bystrica. Samospráva zabezpečuje vykurovanie budov a objektov, ktoré sú v správe jej majetku – školy, škôlky, budovy úradov či športoviská,“ skonštatovala Adamovičová.

 

Aj keď je na Slovensku ešte stále leto, na Slovensku sa začala vykurovacia sezóna. ZDROJ: archív zoznam.sk