Regióny Bratislava

Chodci pri prechode cez cestu riskujú vlastný život. Polícia za pár hodín zistila desiatky priestupkov

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – V Bratislave kontrolovala polícia počas minulého týždňa dodržiavanie pravidiel cestnej premávky chodcami a cyklistami. Dôvodom bola aj dopravná nehoda na Gagarinovej ulici, pri ktorej zomrel chodec. Za štyri hodiny kontroly zistila polícia 28 priestupkov, ktorých sa dopustili nedisciplinovaní chodci. Pätnástim chodcom bola uložená bloková pokuta a 13 ľudí policajti napomenuli. Polícia vyzýva chodcov a cyklistov, aby pri prechode cez cestu dbali na svoju bezpečnosť a nemysleli si, že sú nesmrteľní.

 

Minulý týždeň na Gagarinovej ulici v Bratislave zomrel po dopravnej nehode chodec. “Podľa doterajších zistení mal chodec na úrovni zastávky MHD stáť na ceste mimo vyznačeného priechodu pre chodcov, kde ho zrazilo auto. Chodec utrpel pri dopravnej nehode zranenia, ktorým na mieste podľahol,” informovala TASR hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Lucia Mihalíková.

Polícia pripomína, že pri prechádzaní cez cestu musia chodci použiť priechod, nadchod alebo podchod. “Vstúpiť na vozovku môžu len vtedy, ak skontrolujú situáciu na ceste. Pozrú naľavo, potom vpravo a zasa naľavo a až potom, keď sa nepribližuje auto, môžu cez cestu prejsť,” spresnila Mihalíková.

Chodci nesmú vstupovať náhle na cestu bez toho, aby sa presvedčili, či neprichádza auto. Musia dodržiavať svetelnú signalizáciu pre chodcov, zásadne používať priechod pre chodcov a cez cestu prechádzať vždy najkratším smerom, čiže kolmo. Polícia zároveň upozorňuje aj na nebezpečenstvo, ktoré hrozí peším, ktorí pri chôdzi používajú mobilné zariadenia. “Písanie správ či počúvanie hudby odvádza pozornosť chodca od diania na chodníku, alebo prechádzaní cez cestu. Chvíľka nepozornosti môže mať nezvratné následky na živote a zdraví,” upozornila Mihalíková.