CYKLISTICKÁ FANTÁZIA Giro d´Italia na Slovensku! Slávne preteky so Sagana možno uvidíme už v roku 2023

BRATISLAVA – Giro d´Italia na Slovensku? Pred pár rokmi absolútne sci-fi. V súčasnosti viac ako reálna možnosť a to už v roku 2023. Informáciu o štarte podujatia Grand Tour u nás priniesol denník Pravda.

 

Peter Sagan je cyklistický fenomén, ktorého meno má stále veľký kredit a je jedno najrešpektovanejších v súčasnom profesionálnom pelotóne. Sedem násobný víťaz bodovacej súťaže na Tour de France, trojnásobný majster sveta a víťaz 118. pretekov je marketingovým, reklamným a športovým ťahákom každého podujatia a pre každého organizátora. Doposiaľ ho mohli športoví fanúšikovia priamo v akcii na Slovensku sledovať iba na spoločných majstrovstvách Česka a Slovenska, no teraz to môže byť priamo na Giro d ´Italia. Už pred rokom bola táto možnosť pri plánovaných troch etapách v Maďarsku no koronavírus všetko zmenil. V roku 2023 však môže 106 ročník podujatia zavítať na Slovensko. Potvrdil to Rastislav Zoller, cyklistický manažér, pôsobiaci v Taliansku, ktorý má poverenie slovenskej aj talianskej strany, aby o tejto možnosti rokoval.

„Už v apríli ma oslovili predstavitelia talianskej spoločnosti RCS Sport, ktorá organizuje toto výnimočné podujatie. Stretol som sa už aj so zástupcami slovenskej vlády, ktorá by mala garantovať štart pretekov na slovenskom území. Problémom sú finančné podmienky najmä v tomto covidovom období. Talianska strana oceňuje túto sledovanú svetovú udalosť na 12 miliónov eur, to je jej predstava a hlavný predmet rokovaní,“ povedal pre denník Pravda Zoller.

 

Vľavo slovenský cyklista Peter Sagan v cyklámenovom drese vedúceho pretekára v v bodovacej súťaži Giro d´Italia. FOTO TASR/AP

Okrem horibilnej sumy majú Slováci aj vážnych konkurentov. Turecko s neobmedzenými finančnými možnosťami, cyklistickú veľmoc Belgicko a Maroko, ktoré by mohlo byť prvou africkou krajinou, kde štartovalo Giro. Už je známe aj kde by sa na Slovensku uskutočnili tri úvodné etapy. Prvá by bola v okolí Bratislavy, druhá na strednom Slovensku a tretia v okolí Žiliny. Rodisku Petra Sagana. Rozhodnúť by sa malo do konca roka a slovenské šance sú 50:50 aj vďaka Saganovi, ktorý má s riaditeľom pretekov Maurom Vegnim viac ako kamarátsky vzťah.

Centrom pretekov by bola Bratislava, kde by sa uskutočnila prezentácia všetkých tímov a jazdcov, tu by bolo aj celkové zázemie, pričom na Slovensku by sa celý konvoj Giro d ´Italia zdržal týždeň. O tom, že organizovanie podujatia Grand Tour v cyklistike by to bola pre Slovensko absolútna pocta a najväčšie športové podujatie v jeho histórii netreba vôbec pochybovať. Veď cyklistické preteky Giro d ´Italia sleduje denne takmer miliarda televíznych divákov.

 

Viac o téme: Bratislva, cyklistika, Giro d´ Italia, Mauro Vegni, Peter Sagan, Tadej Pogačar, Žilina

Súvisiace články