Regióny Bratislava Top

Ďalšia vlna OBROVSKÉHO ZDRAŽOVANIA! ZA TIETO potraviny si poriadne PRIPLATÍTE

Ilustračná foto. ZDROJ: TASR - Pavol Zachar

BRATISLAVA – Ak si už teraz prepletal každé euro a rozmýšľal si, či si kúpiš chlieb ako zeleninu, tak ťa najnovśie správy zrejme skutočne nepotešia. Ceny potravín totiž opäť rapídne vzrástli a za obyčajnú papriku, uhorku či rožok si priplatíte extrémne veľkú sumu.

 

Ak si si myslel, že ceny potravín sú už teraz pritiahnute za vlasy a horšie to už nemôže byť, tak ťa najnovšie správy skutočne nepotešia. Podľa Slovenskej aliancie moderného obchodu, ktorá združeje obchodné reťazce ako Kaufland, tesco, Lidl či Billa, sú totiž ceny skutočne vysoké.

Za obyčajnú papriku totiž za kilo môžete zaplatiť až sedem eur. To však nie je jediná drahá zelenina. Hore išla aj šalátová uhorka, ktorá sa za kus predáva za 1,80 eura. Strapcové paradjky zas v obchodoch nájdete až za štyri eurá za kilogram. Ľadový šalát zas v zľave stojí okolo dvoch eur.

Jana Holéciová má jasné vysvetlenie. Tá totiž podľa Slovenskej aliancie moderného obchodu pre Pravdu poznamenala, že “dôvodom zvyšovania cien je turbulentná situácia na trhoch, ktorú spôsobilo počasie a nižšia úroda napríklad v Španielsku.” Zdražovanie potravín totiž trápi aj ostatné krajiny Európskej únie. V Británii dokonca museli pre nedostatok obmedziť preda niektorých druhov zeleniny.

Zdražie aj chlieb

Okrem zeleniny hrozí aj rapídne zdražovanie pečiva. Martin Krajčovič predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu pre portál TV Noviny totiž poznamenal, že „od 1. júna začne platiť Zákonník práce, ktorý výrazne zvýši pekárom náklady na prácu, čo samozrejme budú chcieť premietnuť do odbytových cien. Čiže cena pečiva by mala v nasledujúcich mesiacoch rásť.” 

Kým v januári v roku 2022 sme za kilogram chleba zaplatili 1,69 eura, v januári tohto roka sa cena vyšplhala už na 2,17 eura. To však nie je ani zďaleka koniec. Cena sa totiž ešte môže navýšiť až na 2,4 eura. Rožok zas môže stáť až 0,12 eura.