Regióny Bratislava

Ďalšia výstavba “mrakodrapov” v Bratislave? Penta chce stavať ďalej

V pozadí bratislavský Sky park, s tromi výškovými budovami. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Spoločnosť Penta Real Estate, ktorá je developerom novej štvrte Sky Park v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto, chce v roku 2020 začať s výstavbou ďalších výškových budov. „Rok 2020 bude pre projekt Sky Park kľúčovým. Okrem dokončenia prvej etapy projektu a otvorenia nového parku plánujeme začať výstavbu zvyšných dvoch budov, ktoré celý projekt ukončia. Ide o druhú kancelársku budovu a štvrtú rezidenčnú vežu, ktorá momentálne čaká na získanie právoplatného stavebného povolenia,“ uviedol pre agentúru SITA developer projektu.

 

Prvá etapa Sky Parku napreduje a postupne získava svoju definitívnu podobu. Na jeseň minulého roka odhalili fasádu prvej z troch rezidenčných veží, na zvyšných dvoch dokončujú exoskelet a v rámci prvej kancelárskej budovy dokončili jej hrubú stavbu, v ktorej už majú zazmluvnených aj prvých nájomcov. Architektonický koncept Sky Parku prinesie aj nový mestský park s rozlohou viac ako 20-tisíc metrov štvorcových, ktorého koncept predstavili začiatkom leta 2019. Park bude verejný a dostupný pre všetkých Bratislavčanov a návštevníkov hlavného mesta.

Súčasťou projektu je aj obnova národnej kultúrnej pamiatky – Jurkovičovej teplárne, na ktorej v lete dokončili fasádu a momentálne pokračujú s prácami v interiéri. „V rámci obnovy Jurkovičovej teplárne sa narazilo v niektorých častiach na výraznejšie poškodenia pamiatky, ako sme očakávali, ale proces jej obnovy to zdržalo len minimálne. Taktiež by sme ocenili zlepšenie, stransparentnenie a zrýchlenie povoľovacieho procesu a zníženie množstva byrokracie, keďže niektoré povolenia na zvyšné časti projektu sú úradmi dlhodobo zdržiavané,“ dodal developer. Rekonštrukciu Jurkovičovej teplárne plánujú ukončiť približne v polovici roku 2020, vyžiada si investíciu viac ako 11 miliónov eur.

Penta Real Estate je jedna z platforiem stredoeurópskej investičnej skupiny Penta, ktorá bola založená v roku 1994. Realitná divízia Penty má v súčasnosti 26 projektov na Slovensku, v Českej republike a v Poľsku, zameriava sa najmä na segment kancelárií, bytov a retailu. V roku 2017 dosiahla hodnota aktív Penta Real Estate viac ako 1 miliardu eur.