Kauzy Regióny Bratislava Top

Ďalší pofidérny výber. Adeptom na šéfa bratislavských vodární chýba prax aj vzdelanie

Na snímke budova Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Výber nového predsedu predstavenstva bratislavských vodární zaváňa netransparentnosťou. Napriek tomu, že sa o post prihlásilo 22 uchádzačov, do finále sa dostali iba štyria. Údajne však nemajú ani vhodné vzdelanie na to, aby vykonávali funkciu predsedu predstavestva BVS, čo je pre prejdenie výberovým konaním potrebné. Zaujímavosťou je, že ich životopisy, ktoré doteraz boli sprístupnené na úradnej tabuli bratislavského magistrátu, už nefungujú. Malí akcionári preto žiadajú vyhlásenie nového výberového konania.

 

Bratislava čoskoro spozná nového šéfa bratislavských vodární, keďže väčšinu predchádzajúceho vedenia primátor Matúš Vallo odvolal a do ich pozície zvolil svojich manažérov. Do výberového konania na pozíciu predsedu predstavenstva BVS bolo celkovo doručených 22 kompletných prihlášok. Z nich na základe životopisov, referencií uchádzačov a odporúčania personalistov výberová komisia pozvala deviatich uchádzačov na pohovor s personalistami.

Komisia zostavila rebríček štyroch najvhodnejších uchádzačov o pozíciu predsedu predstavenstva BVS na verejné a neverejné vypočutie. Jeden sa pred dnešným vypočúvaním kandidatúry vzdal. Konkrétne ide o Ivana Sokáča. Pred komisiu tak predstúpili Rastislav Lauko, Emerich Šinka a Peter Olajoš. Na stránke donedávna boli vyvesené aj ich životopisy, podľa poslanca miestneho zastupiteľstva mestskej časti Petržalka a zástupcu 26 akcionárov BVS Miroslava Dragúňa však pri ich menách chýbali rozvojové projekty či referencie.

Stránka, na ktorej boli vyvesené životopisy uchádzačov, nefunguje. Zdroj: Glob.sk

Ako dodal, zo začiatku boli spolu s akcionármi, ktorých zastupuje, milo a pozitívne prekvapení z nastavených podmienok výberového konania. “Verili sme, že BVS bude mať po dlhých rokoch kvalifikovaného odborníka na svojom čele, pričom sa bude môcť spoločnosť posunúť ďalej a teda riešiť svoj investičný dlh, vzťahy s dcérskou spoločnosťou BVS infraservices a ďalšie veci,” vysvetlil pred vypočúvaním kandidátov. To sa však zmenilo po výbere kandidátov, ktorých  odborná komisia posunula do finále. “Ani jeden z týchto pánov nespĺňa základné podmienky, ktoré si stanovilo hlavné mesto. A to je vzdelanie. Podmienkou je vysokoškolské vzdelanie II. stupňa technického zamerania vodného hospodárstva, enviromentalistiky alebo enviromentálnej ekonómie,” vysvetlil. Okrem neadekvátneho vzdelania nemá ani jeden z kandidátov potrebnú prax vo vodnom hospodárstve.

Ani jeden z uchádzačov nespĺňa základne podmienky na generálneho manažéra bratislavských vodární. Zdroj: Glob.sk

Otvorená debata o privatizácii

Dodal, že v prípade zvolenej štvorice je jeden z nich právnik (Olajoš) a ďalší sú bankári, respektíve finančníci. Podľa jeho slov dvaja z uchádzačov majú priamo hovoriť o privatizácii BVS. Jeden z nich (Peter Olajoš) má otvorene hovoriť o vstupe strategického partnera do spoločnosti. Olajoš má hovoriť aj o tom, že má víziu, aby do troch rokov 100 percent akcií vlastnilo mesto. S tým viacerí akcionári nesúhlasia.

“Ďalší hovorí o tom, že BVS môže začať vydávať svoje dlhopisy a na základe toho financovať ďalšie veci. Vydávanie dlhodopisov v prípade BVS by nesplácala to, čo má znamená prepadnutie majetku a finacií BVS v prospech vlastníka dlhopisov. Čiže, opäť ide o privatizáciu,” vysvetlil. Dodal, že stanovy, ani privatizačná zmluva bratislavských vodární nič také nedovoľuje. Ide pri tom o Emericha Šinku. Minimálne dvaja z kandidátov majú byť prepojení aj na vplyvných bratislavských oligarchov.

Dvaja z troch kandidátov majú otvorene hovoriť o privatizácii BVS. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Čo sa týka nezverejnených dokumentov, ktoré musel každý uchádzač priložiť spolu so životopisom, tak uviedol, že sa mu ich nepodarilo získať ani prostredníctvom infozákona. Ako dôvod uviedli GDPR. Každý uchádzač však pri vyplňovaní prihlášky vypĺňal aj vyhlášku, že súhlasí so zverejňovaním informácií, ktoré predložil. Žiadal aj o mená ďalších zhruba 18 kandidátov, ktoré mu rovnako nespristúpnili.

Každému uchádzačovi mal pritom prísť aj mail od magistrátu, v ktorom sa píše, že v prípade, ak so zverejňovaním nesúhlasia, tak majú do dnes do 18.00 poslať o tom mail. Z toho dôvodu hovorí o zavádzaní a netrasparentnosti. Podľa názoru akcionárov mali byť pred vypočúvaním tieto dokumenty zverejnené aspoň v prípade najužšieho výberu, aby si bola verejnosť istá tým, že ide o transparentné výberové konanie a nie protekčné dosadzovanie ľudí do vysokých pozícií.

Nové výberové konanie

Avšak uviedol, že pozná minimálne troch ľudí, ktorí sa do výberového konania prihlásili, ale do užšieho výberu sa nedostali. “Budeme teraz apelovať na hlavné mesto, aby vypísalo reálne transparentné výberové konanie. A aby na pozíciu predsedu predstavenstva BVS bol vybraný človek, ktorý spĺňa požiadavky dané výberovým konaním,” deklaroval Dragúň. Čiže aby išlo o odborníka v oblasti vodného hospodárstva, ktorý bude vedieť od začiatku riadiť spoločnosť. To, ktorý z troch kandidátov bude zvolený do funkcie generálneho manažéra bratislavských vodární, majú v súčasnosti v rukách mestskí poslanci. 

Zaujímavosťou je aj hlasovanie súčasnej výberovej komisie, ktorá hodnotí už teraz len troch kandidátov. Tá je zložená z mien Ctibor Koštál, Peter Škodný, Eva Birčáková, Miroslav Kos a Peter Cmorej. Od všetkých piatich členov dostal Rastislav Lauko zhodne 39 bodov, Emerich Šinka 36, Ivan Sokáč 35 a Peter Olajoš 32. Štatistická pravdepodobnosť takéhoto hlasovania s rovnakými hodnotami je minimálna. Ostatní kandidáti mali od každého člena iný počet bodov.  

Bodové ohodnotenie prvých štyroch kandidátov zaváňa netrasparentnosťou. Zdroj: FB / Miroslav Dragúň

Samotná BVS je dlhodobov kritickom stave, najmä čo sa týka financií. Podľa Dragúňa má inštitúcia viac ako 89 akcionárov a dodáva do vodu pre 770-tisíc odoberateľov z celého Bratislavského a časti Trnavského a Trenčianskeho kraja. V súčasnosti je majoritným akcionárom hlavné mesto, nepatrí mu však 100 percent všetkých akcií. 

Galéria
Uchádzačom prišiel mail o zverejňovaní údajov a ich životopisov. Zdroj: Glob.sk
Uchádzačom prišiel mail o zverejňovaní údajov a ich životopisov. Zdroj: Glob.sk
Vallo pripravuje nové VZN, ktoré by čiastočne obmedzilo prevádzkovanie herní v Bratislave. Zdroj: archív
Vallo už bol pre viaceré veci kritizovaný, že nekoná transparentne. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next