Regióny Bratislava Top

Diviaky v lesoch strácajú plachosť. Bratislavská firma sa preto rozhodla pre rázny krok

Zdroj: TASR / DPA

BRATISLAVA – Pri prechádzkach lesom vieme stretnúť viacerých obyvateľov prírody – srnky, rôzne plazy, vtáky, ale aj diviaky. Práve s poslednými spomenutými majú problém obyvatelia viacerých mestských častí, ktorým ničia majetky. Podľa odborníkov za to môžu viaceré faktory. Mestské časti sa preto rozhodli na ráznom kroku – populáciu diviakov v mestských lesoch znížia. Deklarujú však, že obyvateľom nehrozí žiadne riziko.

 

Na prvý pohľad príjemnú prechádzku vie jedno stretnutie s diviakom rázom zmeniť. Dôvod je prostý – aj keď ide o plaché zviera, pre obrovské kly vie budiť rešpekt. Problémo však je, že ich ľudia už nevídajú len v lesoch, ale aj na sídliskách. A za to si môžu ľudia samotní. Podobný problém riešia napríklad v okolí Tatier, kde ale namiesto diviakov majú na sídliskách a pri domoch medveďov, ktorí sa naučili vyberať odpad zo zberných nádob.

Mestská firma Mestské lesy Bratislava sa preto rozhodli znížiť počty premnožených diviakov v bratislavskej prírode. Rozhodli sa tak aj pre to, že diviakom chýba prirodzený predátor, ktorý by ich počty znižoval. Ide napríklad o vlka. “Odlov je preto jediný spôsob ako ich počty regulovať na prirodzenú mieru. Diviaky prenikajú na sídlisko medzi bytovky a taktiež spôsobujú materiálne škody na pozemkoch pri lese (zničené ploty a záhrady),” vysvetľuje zástupca riaditeľa Mestských lesov Marek Páva. Ako dodal, odlov bude prebiehať celý rok v závislosti od potrieb mestských častí. Tie si totiž odlov objednávajú u mestskej firmy. “Odstrel prebieha individuálnym spôsobom na miestach, kde máme od obyvateľov nahlásené škody a zvýšený výskyt diviakov,” informoval Páva. Pre ľudí to však neznamená nič razantné. “Odlov je vykonávaný pri zachovaní maximálnej bezpečnosti aj komfortu rekreácie nakoľko sa jedná o intenzívne využívané lesy na prechádzky, behanie a cyklistiku,” konkretizoval Páva. Okrem toho odlov zabezpečujú len skúsení profesionáli, ktorých cieľom nie je samotný lov, ale redukcia počtu diviačej zvery.

Plaché tvory?

Podľa odborníkov je diviak plaché zviera a ak aj stretne človeka, tak z miesta utečie. Situáciu ale komplikuje fakt, že v lesoch, kde diviaky žijú, je veľký pohyb ľudí a tak si divé prasatá na ľudi už nejak zvykli. Z toho dôvodu niektoré strácajú plachosť a človek sa tak môže dostať až na vzdialenosť 20 metrov, kým utečú. Skúsenosť so stratou plachosti u diviakov má aj Jakub Mrva z iniciatívy Naše Karpaty a poslanec mestského zastupiteľstva.

“Diviakov stretávam ráno v lesoch pravidelne. Sú vždy plaché, a hneď ako ma zacítia, odbehnú do bezpečnej vzdialenosti. Keď stretnem mamu diviačicu, tá väčšinou len výstražne zafuní a aj s malými uteká preč. Počas dňa spia v kríkoch, častokrát neďaleko turitických chodníkov a ani o nich nevieme. Pokiaľ ich teda nevydurí pes nezodpovedného majiteľa, ktorý ho nemá v lese na vôdzke. Keď sa zvečerí, vychádzajú hľadať potravu – bukvice, rôzne rastliny či červy a radi po sebe nechávajú rozryté lúky či kraje ciest,” píše na sociálnej sieti.

Odborníci z mestských lesov dali ľuďom viaceré rady, ako sa správať v lese. Zabránia tak prípadnej pohrome či smutnej udalosti:

  • Psa držte na vôdzke,
  • Nechytajte a neberte mláďatá aj keď vyzerajú opustene. Ich matka je nablízku,
  • Chorú či uhynutú zver môžete nahlásiť na linku mestskej polície 159,
  • Ak stretnete diviaka či inú voľne žijúcu zver v lese, nie je potrebné to ďalej riešiť,
  • Ak stretnete diviaka vo vnútri mesta, môžete to nahlásiť na linku mestskej polície 159.
Galéria
diviak, obytná zóna
Ilustračné. Zdroj: archív redakcie
Zdroj: TASR / DPA
Mladé diviaky. Zdroj: TASR / DPA
V Bratislave zvýšia odlov diviakov za prísnych bezpečnostných podmienok.Ilustračné foto. Zdroj: TASR / DPA
Zdroj: FB / Jakub Mrva – Za zelenšiu Bratislavu
navigate_before
navigate_next

Mohlo by vás zaujímať