Regióny Bratislava

Do Bratislavy mieria miliónové žrebce! Stretnú sa na svetovom parkúrovom pohári

V máji sa na Tyršovom nábreží bude konať svetový pohár v konskom parkúre. Zdroj: archív/TASR

BRATISLAVA – Z Tyršovho nábrežia sa od 16. mája bude ozývať len cval konských kopýt. Organizátori na brehu Dunaja plánujú najväčší konský pretek poslednej dekády. Tradícia konských skokových pretekov sa po dlhých rokoch vracia na Slovensko. Miliónové žrebce si budete môcť pozrieť úplne zadarmo. 

 

Ubehlo 6 rokov odkedy boli v Bratislave posledné konské preteky. „Takým mojim želaním bolo vrátiť túto tradíciu. Každý rok chceme priniesť nejaké nové zahraničné podujatie na Slovensko a dať mu nový priestor,“ začal svoje rozprávanie hlavný organizátor veľkolepého podujatia Peter Pukalovič. Ten na zorganizovaní série Longines EEF Series spolupracuje so svojim bratom. Priznal, že cesta k usporiadaniu pohára svetových rozmerov s kapacitou 30 tisíc divákov, nebolo vôbec jednoduché.

“Cieľom týchto pretekov je vrátiť naspäť dlhoročnú tradíciu v parkúrovom skákaní a umožniť divákom nasať atmosféru z bezkonkurenčného zážitku.”

Zo svetových metropol ako sú Monaco, Nice, či Paríž svetová špička v konskom svete zavíta aj na Slovensko. Niekoľkodňové podujatie s takmer miliónovým bugetom sa bude konať na naozaj netradičnom mieste. „Našťastie aj ľudí vo svetovej federácii nadchla táto naša myšlienka Tyršového nábrežia, Dunaja, hradu aj celkovo sa im strašne páčilo to prostredie. Boli tu aj komisári sa na to pozrieť,“ priblížil Pukalovič ideu prečo si vybral za centrum diania celosvetových pretekov práve breh Dunaja. „Hlavnou myšlienkou bolo tomu nájsť netradičný priestor, čo sa ukázalo je výrazne zložitejšie lebo tomu musíme všetko postaviť,“ doplnil. Usporiadať Longines práve v hlavnom meste bola náročná úloha a to podľa organizátora práve preto, že Slovensko nie je súčasťou svetovej konskej asociácie.

Galéria
parkúr, kone, Tyršovo nábrežie
Hlavný usporiadateľ Peter Pukalovič na Tyršovom nábreží. Zdroj: Ján Zemiar
parkúr, kone, Tyršovo nábrežie
Hlavný usporiadateľ Peter Pukalovič na Tyršovom nábreží. Zdroj: Ján Zemiar
parkúr, kone, Tyršovo nábrežie
Tyršovo nábrežie, kde sa bude festival organizovať. Zdroj: Maarty
parkúr, kone, Tyršovo nábrežie
Tyršovo nábrežie, kde sa bude festival organizovať. Zdroj: Maarty
navigate_before
navigate_next

Parkúr je pretek jazdcov na koňoch cez prekážky. Keďže je reč o pohári národov súťažiť naň prídu jazdci z rôznych krajín sveta, ktoré poskytujú svoje kone a reprezentantov. Podľa slov Pukaloviča sa jedná o špičku v parkúrovom jazdectve. „S tým, že popritom organizujeme rôzne sprievodné podujatia aj pre mladé kone a jazdcov.“ Počas víkendu tak budú mať možnosť ľudia vidieť preteky rôzneho charakteru, ktoré vyvrcholia práve pretekom Longines EEF Series, známeho pod pojmom pohár národov. Do Bratislavy v máji zavíta 200 top pretekárov a zhruba 80 ďalších, ktorí budú súťažiť v iných kategóriách. „Momentálne pracujeme s bagetom niekde na úrovni 700 až 800 tisíc eur.

Staviteľ parkúrov, ktorý bude ich autorom aj v hlavnom meste Uliano Vezzani patrí medzi svetovú elitu. Keďže Uliano Vezzani je Talian, každý parkúr vymýšľa s takmer umeleckou vášňou. Pri svojej práci využíva bohaté skúsenosti zo svojej predchádzajúcej jazdeckej kariéry a zároveň ťaží z veľmi dobrých vzťahov s jazdcami. Môže sa pochváliť celosvetovou pôsobnosťou a pracoval na najprestížnejších jazdeckých podujatiach, ako sú olympijské hry a Svetové jazdecké hry.

O miliónové kone bude postarané ako v bavlnke. Organizátor priblížil, že práve kvalitný povrch je alfou a omegou celých závodov. Preto najbližšie mesiace navezú na Tyršovo nábrežie niekoľko ton špeciálneho piesku. „Za tie roky som pochopil, že ten povrch je najdôležitejšou súčasťou,“ hovorí s tým, že dráha má niekoľko systémových ukladaní. Najskôr musia jej zhotovitelia laserovo zrovnať pôdu na nábreží. Potom pridajú špeciálnu gumu, na ktorú navozia piesok, ktorý sa formuje z troch rôznych štruktúr. „Máme dodávateľa z Nemecka, ktorý ideálne zoskupenie piesku začal miešať už približne pred mesiacom,“ ozrejmil Pukalovič.

Galéria
parkúr, kone, Tyršovo nábrežie
DANUBE Equestrial Festival privíta v Bratislave jazdeckú špičku. ZDROJ: fb DANUBE Equestrial Festival
parkúr, kone, Tyršovo nábrežie
Tribúny, ktoré postavia pre najmenej 1000 divákov. Zdroj: archív
parkúr, kone, Tyršovo nábrežie
Sprievodný program podujatia. Zdroj: archív
parkúr, kone, Tyršovo nábrežie
Plán položenia špeciálneho povrchu. Zdroj: archív
navigate_before
navigate_next

Masu piesku začnú zvážať približne štyri dni pred samotnými pretekmi 58 kamiónmi. „Kôň je najdôležitejší športovec, sú to atléti, ktorí sú na toto vychovávaní a rovnako ako najlepší bežci behajú na najlepších povrchoch, tak najlepší konskí pretekári cválajú na najlepších povrchoch,“ myslí si hlavný organizátor. Čo sa týka dráhy, nechce nič podceniť a preto si vyberali piesok z najlepších firiem na svete. Niekoľko dní pred Štartom budú povrch polievať a valcovať, aby sa usadil. Hlavný organizátor svetového pohára skonštatoval, že keby poľavili v príprave povrchu, koňom by sa mohlo niečo stať a to si nemôžu dovoliť, keďže konskí pretekári majú miliónové hodnoty.

Keďže celý proces predstavuje veľký zásah do terénu, zaujímalo nás, čo spravia organizátori s tonami piesku potom. Hlavný iniciátor akcie v tom už má jasno. Špeciálny povrch by chcel uskladniť na ďalšie roky, keďže by obdobné podujatia chcel organizovať pravidelne. Ako Pukalovič uviedol konský parkúr na Tyršovom nábreží naplánovali s úplnou podporou mesta. Majú plnú podporu mesta, ale predsa musia dodržiavať prísne kritéria pamiatkarov. Terén po podujatí znova zrevitalizujú a nasadia tam novú trávu.

Na Tyršovom nábreží sa bude konať svetový festival. Zdroj: archív

Rovnako ako vrcholoví športovci aj kone potrebujú priestor na odpočinok. Ten im poskytnú na bývalom futbalovom štadióne, kde postavia stajne na rozlohe 9 tisíc metrov štvorcových. Jazdci budú prichádzať skôr, predtým ide veľká časť z nich ešte na preteky do Šamorína.

Samotné preteky organizujú od 19. do 22. mája, avšak Peter Pukalovič prezradil, že by chceli začať už 16. v popoludňajších hodinách. Počas týždňa by radi organizovali atrakcie ako konské polo, jazdy na koňoch pre deti, jazdu v koči a podobne. Plánujú aj veľkolepé otvorenia podujatia koncertom.

Tribúny sú navrhnuté pre 1000 až 1500 ľudí. Nezaobídu sa ani bez VIP lóží, ktoré budú slúžiť najmä pre prezidentov konských federácii z jednotlivých krajín. „Je to jeden súvislý pretek od štvrtka do nedele,“ povedal Pukalovič s tým, že dokopy očakávajú návštevnosť až 30 tisíc ľudí.

Dobrou správou je, že unikátne zvieratá a ich výkony budú môcť ľudia sledovať úplne zadarmo. „Naša základná myšlienka po celej tejto pandémii je, aby sme spravili jednak bezpečné podujatie a druhá vec je, že pre verejnosť to bude absolútne free,“ skonštatoval hlavný uskutočňovateľ.