Regióny Bratislava

Do hlavného mesta cestujú denne aj ľudia z Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Bratislavská integrovaná doprava (BID) zaznamenala prostredníctvom projektu Interreg SubNodes (cezeň BID analyzovala anonymizovaný pohyb simkariet v spolupráci s mobilnými operátormi, pozn. SITA) pravidelný pohyb cestujúcich do Bratislavy z Bratislavského a Trnavského kraja. Už počas prípravy štúdie dáta ukázali, že časť pravidelných cestujúcich dochádza aj z Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja.

 

Agentúru SITA o tom informovala generálna riaditeľka BID Zuzana Horčíková. Bratislavská integrovaná doprava ako koordinátor Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK) však spoluprácu s týmito krajmi zatiaľ nadviazať neplánuje. „Chceme to budovať po krokoch a nie naberať si veľké sústa,“ vysvetlila Horčíková.

„Integrované dopravné systémy skutočne nemusia kopírovať hranice Bratislavského samosprávneho kraja, ktorý je mimochodom jeden z najmenších,“ povedala Horčíková s tým, že BID podľa nej potrebuje nájsť zdravé hranice. Spoluprácu s ďalšími krajmi nezavrhujú, avšak momentálne pracujú na rozšírení spolupráce s Trnavským samosprávnym krajom.

Bratislavská integrovaná doprava zastrešuje koordináciu dopravných služieb v bratislavskom regióne (Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji, pozn. SITA). Hlavnou výhodou cestovania v rámci integrovanej dopravy je možnosť zakúpením jedného lístka využívať viacero dopravcov za rovnakých prepravných a tarifných podmienok. Do systému integrovanej dopravy sú zapojení Dopravný podnik Bratislava, RegioJet, Slovak Lines a Železničná spoločnosť Slovensko, v Bratislavskom kraji sa tento systém uplatňuje zatiaľ v regiónoch Dunajská Lužná, Pezinok, Malacky a Senec. Od 1. augusta je do systému integrovanej dopravy v Bratislavskom kraji zapojená aj železničná stanica v Trnave.