Domáca Regióny Bratislava Ekonomika

Do pohraničných oblastí s Maďarskom pôjdu desiatky miliónov eur z eurofondov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Na rozvoj prírodného a kultúrneho dedičstva, turistických atrakcií či rozvoja cezhraničných služieb v pohraničných oblastiach s Maďarskom pôjde z eurofondov z Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika-Maďarsko 2014-2020 celkovo 27 miliónov eur. V rámci výzvy SKHU/1902 môžu žiadatelia predkladať svoje projekty do 16. decembra 2019. Informovala o tom hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman v tlačovej správe.

 

Podpora pre jeden projekt z Európskeho fondu regionálneho rozvoja sa pohybuje od 200-tisíc eur až do dvoch miliónov eur. Závisí to od typu zvolenej aktivity. “Medzi žiadateľmi sú zahrnutí po novom aj malí a strední podnikatelia, ktorí môžu získať príspevok do výšky 100-tisíc eur,” uviedla Forman s tým, že subjekty z BSK z verejného sektora, samosprávy, neziskové organizácie a ďalšie organizácie v zmysle výzvy dostanú v prípade úspešnosti projektu podporu 95 percent (85 percent príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a 10 percent národné spolufinancovanie, pozn. Forman). Malí a strední podnikatelia sa môžu uchádzať o podporu v 85-percentnom podiele pri vlastnom 15-percentnom spolufinancovaní.

Ako ďalej uviedla Forman, predložené projekty by mali mať cezhraničný charakter a vytvárať dlhodobé partnerstvá. Úspešné projekty budú vyhodnotené v apríli 2020. K výzve pripravujú aj informačné dni. Na Slovensku sa budú konať 9. októbra v Košiciach, 10. októbra v Dunajskej Strede a 24. októbra v Rimavskej Sobote. “Počas týchto dní môžu žiadatelia prekonzultovať projekty, informovať sa o dôležitých dátumoch a získať tak čo najviac detailov k napísaniu dobrej žiadosti,” dodala na záver Forman.