Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Dokedy vydržia? Nemocniciam chýba personál aj peniaze. Ceny energií sú pre slovenské zdravotníctvo likvidačné

Ochotu podať výpoveď deklarovalo okolo 3000 lekárov. Zdroj: TASR / Roman Hanc

BRATISLAVA – Situácia v slovenskom zdravotníctve je mimoriadne vážna. Je spôsobená nielen nedostatkom financií v nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach, ale aj avizovanými výpoveďami lekárov, sestier a pôrodných asistentiek. Navyše, je tu neriešiteľný problém so zdražovaním energií na ceny, ktoré sú pre slovenské nemocnice likvidačné.

 

Personálne problémy by sa aktuálne mali dotýkať aj II. gynekologicko-pôrodnickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava, ktorá sa zameriava na komplexnú diagnostickú a liečebno-preventívnu starostlivosť o ženu a plod, pričom klinika patrí medzi najväčšie a najstaršie pracoviská na Slovensku. Podľa informácii zregiónu.sk by mala byť klinika v krízovom režime pre nedostatok sestier, pôrodných asistentiek a ošetrovateľov. O vyjadrenie k celej situácii sme preto požiadali Evu Kliskú z Univerzitnej nemocnice Bratislava, pod ktorú Nemocnica Ružinov patrí.

“Aktuálne je personálna situácia na klinike stabilizovaná. Čo sa týka sestier a ošetrovateľov, samozrejme, tu by sme prijali viac personálu. Zdravotná starostlivosť nie je ohrozená, robíme všetky potrebné kroky, aby to tak i naďalej zostalo. Nedostatok sestier je dlhodobý problém s ktorým sa potýkajú nemocnice naprieč celým Slovenskom. Novorodenecká sestra alebo pôrodná asistentka je vysokošpecializované povolanie, ktoré je dlhodobo nedostatkové. Ako sme už komunikovali, novým sestrám ponúkame náborový príspevok v hodnote 4.000 EUR, ďalšie finančné a nefinančné benefity a možnosť ďalšieho vzdelávania,” povedala Kliská.

 

Nemocniciam rastú ceny energií, niektorým aj šesťnásobne. Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Ďalším akútnym problémom slovenského zdravotníctva sú aj ceny za zemný plyn a elektrinu, ktoré nemocniciam v niektorých prípadoch rastú aj šesťnásobne. Viaceré z nich preto očakávajú pomoc od štátu a rokujú s rezortom zdravotníctva. Univerzitnej nemocnici Bratislava stúpli zálohové platby na elektrinu o 150 percent a na plyn o 300 percent, čo potvrdila aj jej hovorkyňa. Nárast cien eviduje tiež Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura, a to o 150 percent. “Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura nedokáže ovplyvniť toto enormné zvyšovanie cien, očakávame pomoc a regulácie zo strany vlády aj Európskej únie,” upozornila hovorkyňa Monika Krišková. Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici nakupuje zemný plyn za štvornásobne a elektrinu za šesťnásobne vyššiu cenu. “Problematika cien energií je predmetom diskusie a rokovaní so zriaďovateľom,” doplnila hovorkyňa Ružena Maťašeje.

Výrazné zvýšenie cien energií zaznamenala aj Fakultná nemocnica Trnava, presnú sumu nešpecifikovala. “V rámci riešenia tohto stavu komunikujeme s kompetentnými orgánmi,” skonštatoval hovorca Matej Martovič. Nárast cien energií trápi aj neštátne nemocnice, čo zdôraznil riaditeľ kancelárie Asociácie nemocníc Slovenska, Miroslav Valaštík. Pri nezmenených príjmoch je to podľa neho pre nemocnice likvidačné. Upozornil, že bez rýchleho riešenia im hrozí kolaps. Ministerstvo zdravotníctva reagovalo, že o cenách energie sa diskutuje na celoeurópskej úrovni. “Väčšina krajín EÚ a všetky ministerstvá na Slovensku pociťujú dosahy rastu cien energií,”  informovalo ministerstvo a dodalo, že je treba nájsť kompromisy medzi úsporou a spotrebou. “Liečebný proces kladie na vykurovanie, techniku iné nároky ako napríklad administratívne či skladové budovy,” zdôraznilo ministerstvo.