Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina Top

DOMINIK HRBATÝ: Proces s Djokovičom môže vyvolať bojkot tenistov na Australian open

Bývalý tenista a nehrajúci kapitán slovenského Davis cupového tímu Dominik Hrbatý. Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke zrušil srbskému tenistovi Novakovi Djokovičovi vízum. Líder svetového rebríčka tak zrejme nebude môcť štartovať na grandslamovom turnaji Australian Open. Djokovič by mal po tomto verdikte opustiť krajinu, ale môže sa ešte odvolať na súde.

 

Hawke zdôvodnil zrušenie vstupných víz “zdravotnými dôvodmi, pre zachovanie poriadku a na základe toho, že je to verejnom záujme”. Srb čelí vyhosteniu z krajiny iba tri dni pred štartom Australian Open, kde by mal obhajovať titul. “Vláda premiéra Scotta Morrisona je pevne odhodlaná chrániť austrálske hranice, obzvlášť v súvislosti s pandémiou COVID-19,” vyhlásil Hawke. Zrušenie víz znamená, že Djokovič nebude môcť tri roky vstúpiť na austrálske územie a v sobotu by mal absolvovať pohovor s tamojšími imigračnými úradníkmi. Austrália má prísne protipandemické opatrenia a tenista nie je proti koronavírusu zaočkovaný.

Na Australian Open chcel štartovať na základe výnimky po údajnom prekonaní COVID-19 v decembri. Pre neplatné víza ho však zadržali už pri prílete do krajiny vo štvrtok 6. januára a následné dni strávil v hoteli pre imigrantov. V pondelok uspel s odvolaním na súde a začal trénovať. Minister Hawke však v piatok využil svoju právomoc a vízum mu opätovne zrušil. O celej situácii sa zregióny.sk rozprávali s legendárnym slovenským tenistom Dominikom Hrbatý, ktorý veľmi dobré pozná nielen pomery v Austrálii, ale osobne aj Novaka Djokoviča.

 

Bývalý tenista a nehrajúci kapitán slovenského Daviscupového tímu Dominik Hrbatý. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Čo si myslíte o celej kauze a posledných rozhodnutiach okolo Djokoviča?

Pravidlá sú pravidlá. Ak v Austrálii platí, že neočkovaní nemôže vstúpiť na ich územie, tak mu nemali udeliť víza. Ak mu ich už raz dali, tak mu vstup mali povoliť. Teraz sa minister rozhodol, že sa mu Djokovič nepáči, že nie je jeho krvná skupina a zrušil mu víza. Pre mňa platí, že keď raz súd rozhodne a nechal Djokovičovi víza, nemôže minister rozhodnúť inak. Je to obrovský precedens.

Reakcie na aktuálnu situáciu okolo Djokoviča sú rozporuplné. Čo môže spustiť veľkú lavínu politickú, spoločenskú a športovú. Aký je Váš názor?

Na Australian open sú minimálne ďalší traja hráči, ktorí majú také isté víza ako Djokovič a vyhodili iba Češku Voráčovú a týchto troch mlčia. Z akého dôvodu mlčia, prečo by tam oni mali a mohli zostať? Je zaujímavé, že akurát vyhodili dvoch tenistov z východnej Európy.

 

Srbský tenista Novak Djokovič pózuje s trofejou po víťazstve na Australian open v Melbourne. Zdroj: TASR / AP

Po športovej stránke to aké môže mať následky?

Je to nepriehľadné. Dokonca si myslím, že tam môže byť tajná dohoda medzi federálnou vládou a Djokovičom. Aby bol vlk nažratý a ovca zostala celá. Že jednoducho bude súd, lebo Djokoviča ešte nevyhostili, je stále v Austrálii. Do 24 hodín sa môže odvolať a kým sa neskončí súd tak tam môže zostať a hrať na Australian open. Dokonca ho môže odohrať celý a až po turnaji súd rozhodne, že bude Djokovič deportovaný. Nedáva to zmysel a politici v tom robia chaos. Keď ho chceli vyhostiť mali to urobiť hneď a dovidenia. Ale teraz po šiestich dňoch a vylosovanom Australian open, kde sa čakalo na rozhodnutie vlády mi to pripadá celé ako totálny guláš.

Je možné, že by teraz mohlo prísť k bojkotu Australian open zo strany hráčov na podporu Djokoviča?

Je to možné, súd totiž Djokovič vyhral a nie je dôvod aby na turnaji nehral. Bude to zaujímavé. Určite budú hráči, ktorí sa za Djokoviča postavia, iní budú proti nemu, ale keď raz víza dostal tak nie je čo riešiť.

Nebola možná väčšia podpora Djokoviča zo strany Rafaela Nadala a Rogera Federera, ktorí majú veľké meno a rešpekt?

Nadal už povedal svoje, že by Djokovič mal hrať, Federer sa nikdy k podobným témam a veciam nevyjadruje. Nič by to nepomohlo. Je to podobné, ako keď sa austrálska vláda vyjadrila, že Španieli Djokoviča vyšetrujú, ale španielska vláda sa dnes ohradila, že austrálska vláda klame a že oni Djokoviča nevyšetrujú, ani ho nikdy nebudú. Politici si vymýšľajú a ešte tu vyvolávajú spor aj medzi krajinami, len pre ich politické záujmy.