Regióny Bratislava Senec Top

DOPRAVNÝ ARMAGEDON a chaos v Bratislave a okolí bude narastať: Zo dňa na deň uzavreli dôležitú cyklotrasu

Cyklotrasa okolo letiska. ZDROJ: zoznam.sk

BRATISLAVA – Nedokončená strategická diaľničná križovatka D1D4, nekonečné a neznesiteľné každodenné kolóny do a z Bratislavy, dopravný kolaps v hlavnom meste a jeho okolí. To je a bude realita pre motoristov, ale aj obyvateľov spádovej oblasti s viac ako 100 tisíc obyvateľmi na najbližšie roky.

 

Nečudo, že množstvo ľudí začína využívať na cestu do Bratislavy aj alternatívne spôsoby dopravy, len aby nemuseli hodiny stáť v stresujúcich a nenormálnych kolónach. Či už je to vlaková alebo autobusová doprava, eventuálne bicykel alebo kolobežka, čo je pre mnohých najprijateľnejšie riešenie. Aj najpohodlnejšie, najrýchlejšie, kde sa dá spojiť príjemné s užitočným. Ale to by sme nesmeli bývať na Slovensku, ktoré má svoje vlastné pravidlá a zákonitosti. Veď keď už niečo ako tak funguje, aj keď v improvizačnom režime, tak je dobré to skomplikovať, sťažiť a vytvoriť problém. Najnovšie sa niekto rozhodol, že sa na neurčito uzavrie obľúbená a dôležitá cyklistická cesta okolo bratislavského letiska, ktorá má takmer 4 kilometre.

„Stará dobrá panelka“, ktorú ešte postavili v bývalom režime už síce má svoje roky, ale účel plnila bezproblémov. Denné po nej jazdili stovky cyklistov aj kolobežkárov, plus chodcov – či už rekreačne alebo do práce. Bola to ideálna a bezpečná skratka z Ivanky pri Dunaji do Vrakune a odtiaľ do celej Bratislavy. Tomu je koniec. Z večera do rána sa na cyklotrase objavili tabule so zákazom vstupu pre chodcov aj cyklistov. Cesta bude uzavretá a alternatívna doprava v regióne, kde sú absurdné hodinové kolóny skončila. Až vtipne tak vyznieva vyjadrenie Krajského policajného riaditeľstva v Bratislave k riešeniu dopravného chaosu v Ivanke a okolí.

Cyklotrasa okolo letiska. ZDROJ: zoznam.sk

“Prihliadnuc na veľký počet motorových vozidiel, ktoré denne prejdú uvedeným úsekom nie je možné vzhľadom k dostupným silám a prostriedkom polície ovplyvniť najvyššiu maximálnu intenzitu dopravy v smere z Bratislavy do satelitných obcí. V tejto súvislosti polícia už dlhodobejšie apeluje spoločne s orgánmi samosprávy na cestujúcich a to v rámci preventívnych aktivít, aby využívali na prepravu dostupné alternatívne spôsoby prepravy,“ napísala Veronika Martiniaková z oddelenia komunikácie. Takže namiesto po bezpečnej trase okolo letiska sa môžu teraz cyklisti, rodiny s deťmi aj seniori, presúvať po prehustených komunikáciách smerom na Zálesie, Malinovo, Most pri Bratislave, kde počas dňa jazdí niekoľko tisíc áut.

Čaká ich tak adrenalínový a dobrodružný zážitok, kde dobrá životná poistka nebude na zahodenie. Aj otestovanie si alternatívnej slovenskej dopravy v praxi. Ešte že sa blíži Európsky týždeň mobility od 16. -22. septembra a obec Ivanka pri Dunaji má k nemu krásny slogan. “Chcete sa cítiť v obci bezpečne? Nechcete sa na uliciach v obci báť o svoje deti? Chcete v obci jazdiť bezpečnejšie na bicykli či kolobežkách? Zapojte sa do aktivít v rámci 20. ročníka Európskeho týždňa mobility a nechajte auto doma.” Po uzatvorení cyklotrasy okolo letiska to bude pre cyklistov a kolobežkárov naozaj ten pravý zážitok jazdiť po hlavných cestách. Len či sa podobne expresne budú robiť stavebné práce aj na iných, dôležitejších komunikáciách v obci a okolí.

 

Galéria
Cyklotrasa okolo letiska. ZDROJ: zoznam.sk
Cyklotrasa okolo letiska. ZDROJ: zoznam.sk
Cyklotrasa okolo letiska. ZDROJ: zoznam.sk
Cyklotrasa okolo letiska. ZDROJ: zoznam.sk
Cyklotrasa okolo letiska. ZDROJ: zoznam.sk
Cyklotrasa okolo letiska. ZDROJ: zoznam.sk
navigate_before
navigate_next

 

Vyjadrenie k uzavretiu cyklotrasy okolo letiska nám poslali aj z Ivanky pri Dunaji. “Viac informácií vám v tejto chvíli neviem povedať, keďže sa nejedná o náš kataster, ale vzhľadom na intenzitu využívania aj našimi cyklistami sa k uzávierke pokúsime nejaké získať. Obec Ivanka priebežne opravuje svoje komunikácie, momentálne je vlastníkom iba cyklotrasy smerom na Bernolákovo. V priebehu roka 2022 pribudne na území obce nová cyklotrasa, o ktorú sa bude starať. Ak by ste mali záujem, viem vám o nej poslať viac informácií. K ďalším otázkam len krátko, nepredpokladám že by oprava cesty súvisela s návštevou pápeža, keďže obyvatelia sa dlhodobo dožadujú opravy tejto cesty a predpokladám, že letisko si dalo túto opravu ako podmienku. K plánovaniu termínu opravy cesty sa neviem vyjadriť, územie nepatrí do nášho katastra, čiže o tomto termíne sme nevedeli (ani na to nie je formálny dôvod),” povedal Ivan Zibala zástupca starostu.