Regióny Bratislava Top

Dovolenkári nedostanú svoje peniaze späť tak ľahko. Zákaz zahraničnej rekreácie komplikuje cestovkám život

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Dovolenkárom, influencerom, ale aj politikom, ktorí si počas pandémia dopriali oddych pri mori, vláda klepla po prstoch. K zákazu presúvania sa medzi okresmi pridala aj zákaz vycestovania do zahraničia za účelom rekreácie. Letiská budú po novom pod drobnohľadom a pokiaľ hliadkujúce policajné zložky zistia, že si plánujete užiť exotickú dovolenku, mastná pokuta vás neminie.

 

 

Od soboty 20. marca už viac nebude možné vycestovať do zahraničia za oddychom. Vládne nariadenie platí do 28. apríla. Jeho cieľom je zamedziť ďalšiemu zavlečeniu mutácií koronavírusu na Slovensko. Avšak nový zákaz ešte nenadobudol finálnu podobu a preto detaily na teraz nie sú známe. Isté však je, že obmedzenie zahraničnej cesty sa nebude týkať pracovných povinností, návštevy lekára či rodiny.

Riziko mastnej pokuty

Na bratislavskom, košickom a popradskom letisku budú policajti kontrolovať a preverovať účel cesty cestujúcich. Ostražití budú najmä pri letoch do obľúbených dovolenkových destinácií. Pokiaľ cestujúci nedokáže dostatočne hodnoverne preukázať účel cesty a vyjde najavo, že plánoval odletieť na dovolenku, na mieste mu môže byť uložená bloková pokuta až do výšky tisíc eur. Polícia upozorňuje cestujúcich, ktorí musia vycestovať za prácou, aby na letisko prišli v časovom predstihu. Kontroly totiž môžu spôsobiť dlhšie čakanie. ,,Kontrola účelu cesty je plne v kompetencii policajtov z Oddelenia hraničnej kontroly Prezídia policajného zboru SR,” uviedla pre Zoznam.sk hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Ševčíková.

 

Na exotickú dovolenku odletieť nemôžete, ale za pracovnými povinnosťami či rodinou áno. Zdroj: TASR / AP

Letí sa, neletí?

Bratislavské letisko má od 20. marca do 13. apríla naplánované desiatky letov z a do Bratislavy. ,,Všetky lety sú v súčasnosti naplánované podľa letového poriadku. Lety do Londýna a Štokholmu využívajú spravidla ľudia, ktorí tam pracujú či žijú, lety do Hurghady a na Maldivy majú naplánované prevažne cestovné kancelárie,” skonštatovala hovorkyňa Ševčíková s tým, že o rušení letov do exotických destinácií zatiaľ letisko nie je informované.

 

Plánované lety Letiska M. R. Štefánika od 20. marca do 13. apríla 2021.

Dovolenku som už zaplatil, kto mi vráti peniaze?

Medzi Slovákmi sa nájde nejeden dovolenkár, ktorý si dovolenku už naplánoval a aj uhradil. Ani cestovné poistenie mu však nepomôže získať peniaze za zrušenú dovolenku späť. ,,Poistné udalosti, ktoré vzniknú v súvislosti s úradným nariadením, sú v rámci cestovného poistenia vo výlukách, klienti si teda nebudú môcť uplatniť storno poistenie zájazdu z dôvodu zákazu cestovania, ktoré nariadila vláda,” vysvetlila pre Zoznam.sk hovorkyňa Uniqa poisťovne Beata Lipšicová. Poisťovňa síce nebude peniaze za uhradený zájazd vracať, avšak klientom ponúka v tejto situácii možnosť zrušiť krátkodobé cestovné poistenie a tým aj vrátiť poistné. ,,Nad rámec poistných podmienok budeme klientom vracať poistné v plnej výške bez účtovania administratívneho poplatku. Poistné vrátime aj za poistné balíky, v rámci ktorých má klient uzatvorené storno poistenie,” doplnila Lipšicová.

Dovolenkárovi kvôli vládnym nariadeniam nevráti poisťovňa peniaze za zakúpený zájazd ani v prípade, že si k cestovnému poisteniu zakúpi krytie storno zájazdu. ,,Poistenie storna kryje podľa poistných podmienok zrušenie zájazdu z dôvodov ako sú ochorenie poisteného alebo jeho blízkej osoby, úmrtie poisteného alebo jeho blízkej osoby, smrť v rodine či značná škoda na jeho majetku poisteného alebo spolucestujúceho, zničenie alebo strata cestovných dokladov poisteného alebo spolucestujúceho v dôsledku živelnej udalosti, predvolanie poisteného alebo spolucestujúceho na súdne konanie… a iné,” ozrejmila hovorkyňa Allianz poisťovne Helena Kanderková.

Poisťovňa Union preto odporúča dovolenkárom riešiť vzniknuté nepríjemnosti priamo cez cestovnú kanceláriu. ,,Pokiaľ bol dovolenkový pobyt zakúpený cez cestovnú kanceláriu, klientom odporúčame obrátiť sa priamo na cestovnú kanceláriu a informovať sa o možnostiach prípadnej kompenzácie alebo poskytnutia náhradného zájazdu,” uviedla hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Cestovné poistenie nekryje vládne nariadenie, ktoré hovorí o zákaze cestovania za účelom rekreácie. Zdroj: pixabay.com

Ďalší škrt cez rozpočet

Cestovný ruch je jedným zo segmentov, ktorý koronakríza postihla asi najviac. Cestovné kancelárie sa museli adaptovať na doposiaľ neznámy koronavírus a na podmienky, ktoré boli kvôli zamedzeniu jeho šírenia zavedené. Ďalšie vládne rozhodnutie, ktoré zakazuje vycestovať do zahraničia na dovolenku, spôsobuje cestovným kanceláriám ďalšie problémy. ,,Každým opatrením, ktoré má dopad na cestovanie sa kríza v cestovnom ruchu viac prehlbuje, no robíme všetko preto, aby sme ju zvládli,” skonštatoval hovorca cestovnej kancelárie DAKA Maroš Szalay s tým, že “cestovka” zrušila všetky plánované zájazdy na mesiac marec a apríl. V predaji sú zájazdy až s dátumami od mája 2021. ,,Zákazníci sú viac opatrní a zájazdy kupujú bližšie k termínu ich vycestovaniu. Tam kde musíme platbu vrátiť, tak je vrátená plne v súlade s novelou Zákona o zájazdoch z roku 2020 a dodržaním uvedených výnimiek,” povedal hovorca Szalay.

Veľkú časť klientely cestovného portálu Pelikan.sk tvoria ľudia, ktorí cestujú predovšetkým za prácou či rodinu. Tých by sa aktuálne nariadenie nemalo dotknúť. ,,Pri tých zvyšných budeme postupovať podľa aktuálneho zákona pre cestovné kancelárie. Keďže situácia okolo pandémie sa mení každý deň, máme pre tento rok vytvorené rôzne predajné scenáre. Informácií máme síce k dispozícii málo, budeme však v prvom rade komunikovať s našimi klientmi a postupovať podľa aktuálneho zákona a uznesenia,” uviedla pre Zoznam.sk Katarína Šuchterová z portálu Pelikan.sk.

 

Zákaz exotických dovoleniek spôsobilo niektorým cestovným kanceláriám problémy. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček